O köy Eskişehir'in ilçesi oldu!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç O köy Eskişehir'in ilçesi oldu!
A
a

Eskişehir'in tarih boyunca doğu ile batıyı ve güney ile kuzeyi birbirine bağlayan antik yol üzerindeki önemli ilçesi hakkında pek çok kişi bazı detayları bilmiyordur. Peki Yazılıkaya'nın da yer aldığı bu ilçe hakkında bilinmeyenler neler? Afyon'un bir köyü iken nasıl Eskişehir'in bir ilçesi oldu? İşte tüm detaylar ve o ilçe...

Sütiş Eskişehir
Kazım Kurt Seçim 2024 DT haber içi

Eskişehir'in ilçesi olan Han, tarih boyunca doğu ile batıyı ve güney ile kuzeyi birbirine bağlayan antik yol üzerindeki en önemli kavşaklardan biri. Aynı zamanda Hıristiyanlığın ilk barınağı olarak bilinen ve Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde mola noktası olarak kullanılan bir kenttir. Antik Han, Roma ve Bizans dönemlerine ait kaya yerleşimlerine de ev sahipliği yapıyor.

Han, sadece çevresindeki tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda ilçe merkezindeki Osmanlı Dönemi yapıları ve son zamanlarda yapılan kazılarla ortaya çıkan arkeolojik alanlarla da dikkat çeken önemli bir tarihî merkez haline geldi.

Doğu ile batı arasındaki bu stratejik konumu ve zengin tarihi geçmişiyle Han, ilgi çekici ve daha yakından tanınmayı hak eden bir yerdir.

İşte Han ilçesi hakkında merak edilen detaylar:

Han ilçesi, Türkiye genelinde en düşük nüfusa sahip ilçelerden biri olarak bilinmektedir. Toplam 2052 kişilik nüfusuyla, 922 ilçe arasında sondan üçüncü sırada yer alıyor.

Yoğun göç veren Han ilçesi, özellikle yaz aylarında yayla olarak tercih ediliyor. Ancak, ilçenin genel nüfusu oldukça sınırlıdır. Han'ın ekonomisi öncelikle tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dayanmakta. Aynı zamanda küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tarla bitkileri, arıcılık ve meyvecilik, ilçenin temel gelir kaynaklarını oluşturmaktadır.

Han ilçesi, sanayi ve ulaşım alanlarında gelişme potansiyeline sahip bir noktada, ancak göç sorununu azaltma çabası içindedir. İlçe sakinleri, eğitim, sağlık, bankacılık, ticaret gibi hizmetlere erişim için genellikle Çifteler ve Eskişehir merkezini tercih ediyorlar. 

Tarihi açıdan incelendiğinde isee Han ilçesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde "Han-ı Barçın kazası" olarak adlandırılan bir bölgeye aittir. O dönemde Han'ın sınırları günümüzdeki Afyon Emirdağ ilçesi, İscehisar ilçesinin kuzey kısımları, Bayat ilçesi, Eskişehir Sivrihisar ilçesinin bir kısmı ve Ankara Haymana ilçesinin bir kısmını içine almaktaydı.

Afyon'da bir köy iken Eskişehir'in ilçesi oldu

Sınırlarında zamanla küçülme yaşanan Han ilçesi, tarihi süreç içinde Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine bağlanmış, ardından Eskişehir'in Çifteler ilçesine bağlanarak belde statüsü kazanmış ve nihayetinde 1990 yılında çıkarılan bir kanunla ilçe statüsüne yükselmiştir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi