Mimar Sinan ve İbn-i Sina'nın gözdesi: Deve kuşu yumurtası nedir, faydaları nelerdir?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Mimar Sinan ve İbn-i Sina'nın gözdesi: Deve kuşu yumurtası nedir, faydaları nelerdir?
A
a

Hem Mimar Sinan'ın hem de İbn-i Sina'nın gözde besini olarak bilinen deve kuşu yumurtası protein ve kalsiyum bakımından en zengin olan yumurtalardan biridir. İçerisinde bir çok şifayı barındıran bu besin hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Peki deve kuşu yumurtası nedir, örümcek için nasıl kullanılır? İşte cevabı ve devekuşu yumurtasının tüm faydaları...

Sütiş Eskişehir

Hem Mimar Sinan'ın hem de İbn-i Sina'nın gözde besini olarak bilinen deve kuşu yumurtası protein ve kalsiyum bakımından en zengin olan yumurtalardan biridir. İçerisinde bir çok şifayı barındıran bu besin hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Peki deve kuşu yumurtası nedir, örümcek için nasıl kullanılır? İşte cevabı ve devekuşu yumurtasının tüm faydaları...

Mimar Sinan'ın inşaatlarda kullandığı temel malzeme deve kuşu yumurtasıdır. Öte yandan deve kuşu yumurtası İbn-i Sina'nın da araştırmaları içerisinde yer alan besinlerdendi. 
Deve kuşu yumurtaları, kuru ve havadar bir yerde muhafaza edildiğinde, suyunu kaybederek çürür ve etrafa koku yayar. Bu koku insanlar tarafından hissedilememektedir, ancak örümcekler bu kokudan rahatsız olurlar ve bu bölgeye yaklaşamazlar. Dolayısıyla da bu bölgelerde örümcek ağına rastlanmamaktadır. 

Mimar Sinan, 'ustalık eseri' Selimiye Cami’nin içerisinde de deve kuşu yumurtası olduğu bilinen “Horasan harcı” karışımını kullanmıştır.

Bu yararlarının yanı sıra İbn-i Sina da güçlü bir kalsiyum kaynağı olan deve kuşu yumurtasının kemik erimesine iyi geldiğini keşfetmişti. 

Çok sert ve dayanıklı yapıya sahip olan kabukları saklama kabı, takı ve süs eşyası yapımında kullanılır. Deve kuşu yumurtası örümcek gibi haşereleri ortamdan uzaklaştırarak örümceklerin ağ örmemelerini sağlar. Diş çürümelerine karşı ağız ve diş sağlığını korumasının yanı sıra ağız kokusunu giderici faydaları da vardır.

Deve kuşu yumurtası nedir, yenir mi?

Deve kuşu, uzun boyun ve bacaklara sahip olan ve uçamayan bir kuş türüdür. Ticari olarak etinden, tüylerinden ve yumurtasından faydalanılır. Dünyadaki yaşayan kuşlar arasında en büyük yumurta, deve kuşunun yumurtasıdır. Ortalama 1 buçuk kilo ağırlığa sahip olan bu yumurta, 15 cm boya ve 13 cm genişliğe sahiptir. Bu yumurtanın kabukları 2 mm kalınlıktadır. Ve genelde takı, süs eşyası yapımında kullanılır. Türkiye'de 1995 yılında kurulmaya başlanan deve kuşu çiftlikleri, Çanakkale, Antalya, Kırşehir ve Bursa'dadır. Ülkemizde eti ve yumurtası fazla tüketilmediği için, genellikle farklı ülkelere ihraç edilir. Deve kuşu yumurtası boş ve yemeklik olarak farklı amaçlarla kullanılır.

Deve kuşu yumurtası ayrıca içerisinde Protein, kalsiyum, fosfor ve A vitamini içerir. Ayrıca daha düşük kolesterol ve doymamış yağa sahip olduğu tespit edilmiştir. Boyut olarak tavuk yumurtasının 20 katıdır. 
  • Deve kuşu yumurtası, yenilebilir yumurtalardan biridir. Ancak bir adet deve kuşu yumurtasının, tek seferde yenilmesi mümkün değildir. Bu yüzden kabuğu delinir ve içi kapaklı bir kabın içerisine boşaltılarak buzdolabında saklanır. Bu şekilde 2-3 gün tazeliğini korur ve tüketilebilir. 
  • Deve kuşu yumurtası, çırpılarak omlet yapımında kullanılır. 
  • Kek, kurabiye, börek gibi hamur işi ve tatlılarda kullanılabilir. 
  • Menemen yapımında da deve kuşu yumurtasını tercih edebilirsiniz.
  • Anca bu yumurtayı yemeden önce, kabuğunu kırarken çok dikkat etmeniz gerekir. Kalın ve sağlam kabuğu, delici bir aletle dikkatli bir şekilde kırıp içindekileri farklı bir kaba aktarabilirsiniz. 

Deve kuşu yumurtasının ilginç yararları

Deve kuşu yumurtasının kabuğu eski yüzyılların kadınları tarafından takı yapılan bir malzeme olarak kullanılırdı.

Mimar Sinan deve kuşu yumurtasının kabuğunu inşaatlarda cami içinde örümcek ağı, pire ve böceklere karşı kullanırdı. Kireç çözeltisi içeren deve kuşu yumurtası etrafa yaydığı koku sayesinde hem uzun süre böceklerden korurdu hem de daha beyaz bir görünüm sağlardı.

Devekuşu yumurtası Örümcek Deve kuşu yumurtasına neden örümcek gelmez?
Yumurtanın içini harca karıştırıp, kabuğunu ise kandil çanaklarına yerleştirmişlerdir. Böylece cami içinde örümcekler ve böcekler bulunmaz. Yumurtanın içini boşaltmadan bozulması sağlandığında, konulan mekanda örümcek ve haşerelere karşı kovucu özelliği ortaya çıkıyor. Hatta bu yumurtalar Osmanlı'da da kullanılmış.

Yumurtanın kabukları aynı zamanda güzellik malzemesi olarak da kullanılırdı. Ciltteki yüzeysel enfeksiyon oranını azaltan deve kuşu yumurta kabukları daha beyaz ve parlak bir cilt sağlardı.

Öte yandan İbn-i Sina, deve kuşu yumurtasını kemik hastalığı olan hastalarına önerirdi. Yüksek oranda kalsiyum barındıran deve kuşu yumurtası kemiklerdeki yapıyı güçlendirerek erime ya da erken yaşta vitamin kaybını önlerdi. Hamile ve ergenlere tüketilmesi şiddetle önerilir.

Antioksidan içeren deve kuşu yumurtası, vücut içindeki serbest radikali hücrelerin sayısını azaltır. Ağız içi yara ve diş çürümelerini engeller.

Deve kuşu yumurtası örümcek için nasıl kullanılır, hangi böcekleri kovar?

Eski tarihlerde deve kuşu yumurtasının yaydığı koku örümcek ve benzeri küçük böcekleri rahatsız ettiğini keşfeden ecdadımız, bunu mimarimizde kullanmışlardır. Yumurtanın içini harca karıştırıp, kabuğunu ise kandil çanaklarına yerleştirmişlerdir. Böylece cami içinde örümcekler ve böcekler bulunmaz.


 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi