Maviyemiş İle Yeni Tanışan Pazaryeri’Nde İlk Hasat Yapıldı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Maviyemiş İle Yeni Tanışan Pazaryeri’Nde İlk Hasat Yapıldı
A
a

Maviyemiş’Le Yeni Tanışan Pazaryeri'nde İlk Hasat Yapıldı

Sütiş Eskişehir
Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 2020 yılında tarımsal üretimin artırılması projesi kapsamında deneme amaçlı 8 dekar alanda dikimi gerçekleşen ’Maviyemiş’in (yaban mersini) ilk hasadı gerçekleşti.
Bilecik Valisi Şefik Aygöl, İlçe Kaymakamı Ahmed Tayyib Kahraman, Belediye Başkanı Zekiye Tekin ve İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş’ın katılımı ile Sarnıç köyünde ilk yaban mersini hasadı yapıldı: Bilecik genelinde tarımsal üretimin artırılması projesi kapsamında çiftçilere sağlanan destekler sayesinde Bilecik’te her yıl ortalama 20 ton yaban mersini hasadı gerçekleştiriliyor.
Vali Aygöl, etkinlikte yaptığı konuşmada, yaban mersini üretiminin Bilecik ekonomisine ve tarımına katkı sağladığını vurguladı. Çiftçilere verilen desteklerin önemine dikkat çeken Aygöl, Bilecik’in tarımsal üretim kapasitesinin artırılması için çalışmaların devam edeceğini belirtti.
İlçe Kaymakamı Ahmed Tayyip Kahraman Pazaryeri İlçesinde ilk kez dikimi gerçekleşen yaban mersini hasadının bereketli olmasını dilerken ilçede yaban mersininin yaygınlaşması için proje destekleme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

"Bu örnek projeyle ilçemiz yeni bir geçim kaynağına kavuştu"
Türkiye’de sadece Pazaryeri ilçesinde yetişen Şerbetçiotu ve Boncuk fasulyesinden sonra yaban mersininde ilçe ekonomisine büyük destek sağlayacağını vurgulayan Belediye Başkanı Zekiye Tekin, “4 yıl önce toprakla buluşan yaban mersini fidanlarının ilçemizde ilk defa hasadını gerçekleştirdik. Bu örnek projeyle ilçemiz yeni bir geçim kaynağına kavuştu. Yaban mersininin ilçemizde yaygınlaştırılması için Pazaryeri Belediyesi olarak çalışmalarımız olacaktır” dedi.
Kaynak : Bilecik Yerel Haberler - İHA
Şahin Erden Kuyumculuk
15 Temmuz 2024
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi