Yeni dönemi İYİ Parti başlattı

Beklenen oldu ve İYİ Parti, 81 il ve bağlı bulunan ilçelerin tamamında bağımsız adaylarla yola çıkacağını açıkladı. Gelin bu kararı kısaca değerlendirelim.

15 Eylül 2023 08:20
A
a
Sütiş Eskişehir
Beklenen oldu ve İYİ Parti, 81 il ve bağlı bulunan ilçelerin tamamında bağımsız adaylarla yola çıkacağını açıkladı. Gelin bu kararı kısaca değerlendirelim.
İYİ Parti teşkilatlarının çok büyük oranda bu karardan memnun olduğunu biliyorum ve görüyorum. Esasen İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) aldığı bu kararı, biraz da teşkilatların baskısıyla aldı.
Sahada çalışan, seçmenden oy isteyen İYİ Partililer bir daha Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu partiye oy isteyemez. Eğer isterse seçmenin kapıları bir bir İYİ Partililerin suratına kapanır.
Şimdi bazı kişiler İYİ Parti ve CHP seçmenlerinin aynı olduğunu düşünüyor. Bu düşüncenin bilimsel bir dayanağı yok.
Siyasette son seçimlerden önce bir “Kavimler göçü” yaşandı ve pek az kişi bunun farkında.
Öncelikle İYİ Parti yaklaşık yüzde 10 oy aldı ve bunun 7,5 puanı ülkücü ve eski MHP seçmeni. Yani CHP seçmeni filan değil. CHP ve İYİ Parti seçmeninin aynı olduğu iddiası tam bir saçmalık; üzerinde durmaya bile gerek yok. MHP’nin seçmeninin ise en fazla 2,5 puanı eski MHP seçmeni. Kalanı eski AK Parti seçmeni ve ülkücülükle ilgisi olmayan bir kesim. Yani MHP seçmen olarak da AK Parti’ye yaklaşmış durumda. Saray’ın yanında olmayı hazmedemeyenler çoktan İYİ Parti veya Zafer Parti’sine geçti.
Bu arada İYİ Parti’den Zafer Partisi’ne de bir kavimler göçü yaşandı. ATA İttifakının aldığı 2,4 puanlık oy, olduğu gibi İYİ Parti’nin kaybettiği oydu.
İYİ Parti’nin kalan 2.5 puanlık seçmeni ise eski Merkez Sağ’dan geliyor. Bu seçmen çok özel koşullarda CHP’ye belki oy verebilir. Ancak başında Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu bir partiye mümkün değil oy vermez. Kemal Kılıçdaroğlu kendi partisinin seçmenlerini bile bir araya getiremiyor, İYİ Parti’den 2.5 puan oy mu alacakmış?
Velhasılıkelam İYİ Parti elbette oy kaybedebilir ancak kaybedeceği oylar CHP’ye veya MHP’ye geçmez, geçerse Zafer Partisi’ne geçer…
Masa başı Sosyal Demokratları birazcık halkın arasına karışırlarsa, söylediklerimin ne kadar doğru olduğunu onlar da göreceklerdir.
Ancaaakkkk…
Bütün bunlara karşın İYİ Parti seçmeninin AK Parti’ye bir ders vermeyi öncelikli olarak gördüğünü de unutmayalım. Yani İstanbul, Ankara ve Eskişehir gibi illerde İYİ Parti seçmeni elbette, “CHP’nin adayına oy verelim ki AK Parti iktidara gelmesin” diye düşünebilir. Bu ihtimali yabana atmamak lazım.
Yalnız CHP’liler açısından mesele şu ki, İYİ Partililerin yalnızca küçük bir kısmı bile kendi partilerine oy verse çoğu yerde CHP seçimleri kazanamıyor.
Bu yüzden CHP açısından en mantıklısı, “Hepsi benim” demekten vazgeçip, hakkaniyetli bir bölüşüme yanaşması. Zafer Partisini de dışlamayan bir paylaşım, muhalefeti başarıya götürür. Yok “Kuzu kuzu CHP’ye oy vereceksiniz” demeye devam edilirse, AK Partilileri yeni seçim zaferlerinden dolayı tebrik etmekten başka da bir seçenek kalmayacaktır.
 

Hanefi Avcı’nın rütbeleri iade edildi

Bir dönem Eskişehir’de de İl Emniyet Müdürü olarak görev yapan Hanefi Avcı’nın Süleyman Soylu döneminde sökülen rütbeleri iade edildi. Avcı’nın el konulan tabancası da geri verildi. AK Partililerle Fetöcü teröristlerin “Can ciğer – kuzu sarması” olduğu dönemde Hanefi Avcı bir köşeye çekilip sinmemiş, “Bunların kökü dışarıda. Bunlar vatan haini” diyerek aslında herkesin bal gibi bildiği gerçekleri dile getirmişti. Bu yüzden de başına gelmedik kalmamış, hapislerde çürütülmüştü.
Sayın Avcı’yla bir kere bile karşılaşmadık. Ancak Allah’tan korkan bir vatan evladının başına gelenler beni hep üzmüştür. Şimdi rütbeleri ve tabancası iade edilmiş. Umarım güzel bir emeklilik geçirir.
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi