Kızılay Başkanı Kerem Kınık istifa etti

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kızılay Başkanı Kerem Kınık istifa etti
A
a

Kahramanmaraş depreminden sonra belki de en çok tartışılan isimlerin başında gelen Kızılay Başkanı Kerem Kınık sonunda istifa etti. Kan ve çadır satma tartışmalarının odağındaki Kınık, 14 Mayıs seçimlerine iki gün kala istifa etti. Ayrıntılar geliyor...

Sütiş Eskişehir

Son dakika gelişmesi... 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından çadır satmasıyla gündeme gelen ve adı birçok skandala karışan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, görevinden istifa etti. Ayrıntılar birazdan...
 

KEREM KINIK KİMDİR?

Kerem Kınık, 1970 yılında Malatya'da dünyaya geldi. Eğitim hayatının tamamını İstanbul’da geçirdi. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde ''Afet Tıbbı'' doktora programını tamamladı.

Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde idarecilik yapan Kınık, İstanbul 10. dönem İl Genel Meclisi’nde meclis üyeliği ve Sağlık Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu süre zarfında AER Avrupa Birliği Bölgeler Asamblesi Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu’nda İstanbul’u temsil etti. Kınık, halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

Ulusal ve uluslararası teknoloji firmalarında genel müdürlük görevi de yapan Kınık ,halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır. Yeryüzü Doktorları Türkiye Başkanı olarak görev yaptı. Bu süre zarfında Pakistan, Filistin, Orta Afrika, Somali ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi çok sayıda çatışma ve afet bölgesinde insani yardım faaliyetleri ve projeler yönetti.

2004 yılında gönüllü olarak girdiği Türk Kızılay’da, 2015 yılında Genel Başkan Yardımcısı 2016 yılında Genel Başkan olarak seçildi.

2015 yılından Kasım 2017’ye kadar IFRC Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonunda yönetim kurulu üyeliği yaptı, 6 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen 21. IFRC Yasal Toplantılarında Avrupa ve Orta Asya Bölgesi’nden sorumlu IFRC Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

nsani yardım, göç politikaları, kalkınma, insancıl hukuk ve insani diplomasi konularında birçok makale kaleme aldı. 2004 yılında gönüllü olarak girdiği Türk Kızılay'da, 2015 yılında Genel Başkan Yardımcısı 2016 yılında Genel Başkan olarak seçildi. 2015 yılından Kasım 2017'ye kadar IFRC Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonunda yönetim kurulu üyeliği yaptı, 6 Kasım 2017 tarihinde Antalya'da gerçekleştirilen 21. IFRC Yasal Toplantılarında Avrupa ve Orta Asya Bölgesi'nden sorumlu IFRC Başkan Yardımcısı olarak seçildi. Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde Türk Kızılay yeniden yapılanma ve kurumsal gelişim, hacim, etkinlik ve verimliliğin artırılması ve uluslararasılaşma anlamında önemli merhaleler kat etti.

2016'da Kızılay'ın başkanlığına seçilen Kerem Kınık'ın, Muhammed Furkan, Abdullah Harun ve Fatıma Zehra adlarında 3 çocuğu bulunmaktadır. İyi derecede İngilizce, orta derecede Arapça bilmektedir. Kınık amatör olarak Türk halk müziği enstrümanları çalmakta ve besteler yapmaktadır.
 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Bülent 13 Mayıs 2023 09:07

Daha hesap verecek!

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat