Kadınlar dikkat! Bu rahatsızlık erkeklerde az, sizde çok...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kadınlar dikkat! Bu rahatsızlık erkeklerde az, sizde çok...
A
a

Fibromiyaljinin kronik bir ağrı sendromu olduğunu belirten, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyhan Yenerkol, fibromilyalji, rahatsızlığın kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha çok gördüğüne değindi. Peki fibromiyalji nedir? Tedavisi nasıl yapılır? İşte ayrıntılar...

Sütiş Eskişehir
Kazım Kurt Seçim 2024 DT haber içi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyhan Yenerkol, fibromiyalji (Yumuşak Doku Romatizması) hakkında bilgilendirdi.

Fibromiyaljinin kronik bir ağrı sendromu olduğunu belirten Dr. Yenerkol, fibromilyalji, rahatsızlığın kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha çok gördüğüne değindi. Fibromiyalji hastalarının şikayetlerini de aktaran Dr. Yenerkol, “Her tarafım ağrıyor. Bir gün kolum, bir gün bacağım, bir gün boynumda gezen ağrılarım var. Uyku uyuyamıyorum, sabah yorgun kalkıyorum, gece bacaklarımı koyacak yer bulamıyorum. Doktor doktor dolaşıyorum ama bir şey bulamıyorlar. Senin hastalığın sinirsel diyorlar. Kimseyi hasta olduğuma inandıramıyorum” dedi.

“Ağrılar üst seviyede hissedilir”

Bu hastaların genellikle ortak bir kişilik yapıları olduğunu, her şeyi ince eleyip sık dokuyan, hassas duygulu, mükemmeliyetçi kişiler olduklarını belirten Dr. Yenerkol, “Bu hastalar her şeyin düzgün olmasını isterler ama iş yapacak enerjiyi bulamazlar. Ağrılar 3 aydan daha uzun süreden beri vardır. Torba torba ilaç kullanırlar ama ağrılar bir türlü geçmek bilmez.” şeklinde konuştu.
Bu hastalarda en önemli sorunu, ağrının yanlış anlaşılması olarak tanımlayan Dr. Yenerkol, bunu şöyle açıkladı:
“Örneğin düştük ve dizimiz ağrıdı. Bu ağrı duyusu beyne iletilir. Beyinde salgılanan bazı maddeler bu ağrı duyusunun büyük bir kısmını silerek bize bir kısmını iletir. Belli bir sürenin sonunda ağrımız geçer. Fibromiyaljide bu maddelerin az salgılandığı tespit edilmiştir. Dolayısı ile ağrının küçük bir kısmı silinir, büyük kısmı iletilir. Yani aynı ağrıyı normal bir insan 1 seviyesinde duyarken, fibromiyali hastası 3-5 seviyesinde duyabilir.”

“Tanı konmamış fibromiyalji hastası çok”

Fibromilyalji hastalarına tanı koymanın zor olduğuna dikkat çeken Dr. Yenerkol şöyle devam etti;
“Çünkü tetkikler genelde normal çıkar. Bu nedenle tanı konulmamış fibromiyalji hastası çoktur. Tanı genellikle hastanın hikayesine ve bazı muayene bulgularına bakılarak konulur.” diye konuştu. Fibromiyalji tedavisine ilişkin de konuşan Dr. Beyhan Yenerkol, “Tedavi ağrı algısını değiştiren, beyindeki salgılanan maddelere yönelik olarak medikal tedavi, medikal ozon uygulamaları ve bazı fizik tedavi ajanlarından (yüzeysel ısıtıcı, andulasyon terapi, yüzeysel ve derin doku masajları vb) yararlanılarak yapılır.”
Fibromiyaljide artan kasılmaların, adalelerde zayıflamaya neden olarak boyun ve bel düzleşmeleri ve zamanla oluşan fıtıklara yol açabileceğini sözlerine ekleyen Dr. Yenerkol, “Bu durum ağrıların daha da artmasına neden olur. Fibromiyalji tedavisinin yanında bu hastalıkların da tedavi edilmesi gerekir" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi