Her gün bir bardak içtiğinizde narın mucizesini göreceksiniz

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Her gün bir bardak içtiğinizde narın mucizesini göreceksiniz
A
a

Tadı ve rengi ile salatalardan yemeklere, tatlılardan içeceklere kadar çok sayıda besini süsleyen nar, meyveler arasında güçlü antioksidan özelliği ile öne çıkıyor. Eskişehir’de de sıkma meyve suyu satıcıları ekşi nar suyunun insan vücuduna çok faydalı olması nedeniyle vatandaşların ilgi gösterdiğini söyledi. Peki, nar suyu içmenin faydaları neler? Birlikte keşfedelim...

Sütiş Eskişehir
Eskişehir’de sıkma meyve suyu satıcıları ekşi nar suyunun insan vücuduna çok faydalı olması nedeniyle vatandaşların ilgi gösterdiğini söyledi.

Vatandaşlarda sık sık gribal rahatsızlıkların görüldüğü dönemlerden olan kış aylarında nar suyu tam bir şifa kaynağı olarak dikkat çekiyor. Sıkma meyve suları arasında havaların soğuyacağı günlerde portakal suyundan daha çok tercih edilen nar suyu vücuda birçok faydası söz konusu. Sıkma meyve suyu satıcıları kış aylarının yaklaştığı dönemlerde nar suyuna ilginin yüksek olduğunu ifade ederken, özellikle ekşi nardan yapılan suyun vücuda daha direnç kattığına dikkat çekti.

“Tatlı nardan ziyade ekşi nar suyunun vücuda etkisi daha fazla”

Eskişehir’de limonata ve portakal suyu satışı yapan Abdullah Satır, ekşi nar suyunun normal nar suyuna nazaran daha çok satışının olduğunu belirtti. Satır, ekşi nar suyunun vücuda olan faydalarını sıralayarak şöyle konuştu:
“Sıkma meyve sularına vatandaşların rağbeti oluyor. Özellikle nar suyu son günlerde çok tercih ediliyor. Nar sularımızı ekşi nardan sıkarak yapıyoruz. Tatlı nardan ziyade ekşi nar suyunun vücuda etkisi daha fazla. Nar suyunun vitamini çok, tam bir antioksidan. Vücutta kan dolaşımını hızlandırıyor, damar tıkanıklığına bire bir iyi geliyor. Nar suyu portakal suyuna göre vücuda daha faydalı. Vatandaşlar aç karnına içiyor nar suyunu. Portakal suyu yazın, kışın da nar suyu ilgi görüyor. Evlerde vatandaşların nar suyunu yemeleri ve sıkmaları zor oluyor. Bize gelip talep ediyorlar” diye konuştu.

Narın faydaları

  • Antioksidan bakımından zengindir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kanser riskini düşürebilir.
  • Kalp damar sağlığını destekler.
  • Enfeksiyon hastalıklarına karşı korur.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Cildi besler ve gençleştirir.
  • Ağız ve diş sağlığını korur.

Her sabah 1 bardak nar suyu içtiğinizde stres, yorgunluk, üzüntü gibi olumsuzluklar ortadan kalkıyor

Nar suyunun en ilginç ve en az bilinen özelliklerinden biri de tam bir stres savar olması. Gösterdiği antioksidan özellikler sayesinde sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına büyük destekler veren nar suyunu eğer her sabah güne başlarken içerseniz kendinizi stresten çok daha uzak bir hayatın içinde bulabilirsiniz.

Eğer şu sıralar ortada saptayabildiğiniz ciddi bir neden olmamasına rağmen stres içindeyseniz, kendinizi üzgün, mutsuz, depresif ve yorgun hissediyorsanız güne 1 bardak nar suyu ile başlamayı denemelisiniz. Düzenli olarak tükettiğinizde aradaki farkı kısa süre içinde fark edeceksiniz.

Her gün nar suyu içtiğinizde yağ yakımı hızlanıyor

Nar suyu, içindeki C vitamini başta olmak üzere birçok yararlı madde sayesinde metabolizmayı, bu sayede de yağ yakımını hızlandırıyor. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız nar suyundan destek alabileceğiniz gibi kendinizi uzun vadede oluşabileceğini düşündüğünüz obezite gibi rahatsızlıklardan da koruyabilirsiniz.

Kırışıklıkların oluşumunu engelliyor, sivilce gibi cilt problemlerinin hızla geçmesini sağlıyor

Nar suyunun vücudumuza etkileri yukarıda saydıklarımızla da sınırlı değil. Eğer cildinizde sık sık sivilceler oluşuyorsa her gün bir bardak nar suyu içerek bunun önüne geçebilir, var olan sivilcelerin daha kısa sürede yok olmasını sağlayabilirsiniz. Antioksidan etkisi sayesinde cildin temizlenmesini sağladığından nar suyu aynı zamanda erken yaşlanma belirtilerinin de önüne geçiyor, özellikle kırışıklıkların oluşumunu olabildiğince ertelediği biliniyor.


 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi