Evde küçük sinekler neden olur? Nasıl yok edilir?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Evde küçük sinekler neden olur? Nasıl yok edilir?
A
a

Evdeki küçük sinekler gördüğümüz zaman hepimizi rahatsız eder. Peki bu küçük siyah sinekler ya da kara sinekler ısırır mı? Bu sinekleri nasıl yok edebiliriz?

Sütiş Eskişehir
Evde küçük sineklerle mücadele etmek, özellikle mutfak gibi alanlarda, oldukça zordur. Ancak, farklı türdeki sinekler için çeşitli önlemler ve çözümler mevcuttur.

Evde küçük sinekler neden olur?

Evde küçük sineklerin olmasının sebepleri arasında kapı ve pencerelerden evinize girmiş olmaları, hijyenik olmayan bir ortamda yaşamanız, evinizdeki bitkilerin topraklarınında yumurtalarının olması ya da bu toprakları çok fazla sulamanız ve lağım gibi evin gider tesisatında üremiş olmaları sayılabilir.
Peki bu nedenlerle evinizi saran küçük sinekleri nasıl yok edeceksiniz? İşte sineklerle başa çıkmak için bazı öneriler:

Hijyenik Ortam Oluşturun

Evdeki sineklerin önüne geçmek için en önemli adım, hijyenik bir ortam yaratmaktır. Her gün düzenli olarak evinizi temizleyin ve yiyecek artıklarını hemen temizleyin.

Kapı ve Pencereleri Koruyun

Evi küçük sinekler bastı dememek için kapı ve pencerelerin üzerine sineklik takın. Ancak taktığınız sinekliklerin deliklerinin arasının yeterince dar olduğundan emin olun.

Tuzaklar Kullanın:

1 litre suya 2 kaşık sirke, 1 kaşık şeker ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Bu karışımı kaselere koyup sineklerin olduğu bölgelere bırakın.
Ayrıca, 1 su bardağı sıcak suya 3 yemek kaşığı şeker ekleyip karıştırarak sinekler için tuzak hazırlayabilirsiniz​.

Doğal Sinek kovucu yapımı

Doğal yollarla yapacağınız sinek kovucular da, evdeki küçük sineklerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. İşte evde doğal sinek kovucu yapmak için bir tarif:
Sprey şişesine 50 damla limon yağı ekleyin ve bu karışımı evin geneline ya da mutfağa sıkabilirsiniz.
Fesleğen, lavanta, portakal, limon, ada çayı, kadife çiçeği, karanfil, okaliptüs, defne, reyhan, sarımsak, soğan, sirke ve biberiye gibi bitkiler ve esansiyel yağlar, sinekleri caydırabilir.

Toprak ve Bitki Bakımı:

Eğer evinizde saksı bitkileri varsa, toprağı değiştirin ve fazla sulamaktan kaçının, çünkü nemli toprak, mantar sivrisineği gibi sinekler için çekici olabilir.

Gider Tesisatını Kontrol Edin:

Lağım sinekleri, gider tesisatındaki sorunları gösterebilir, bu yüzden gider tesisatını kontrol ettirin ve gerekirse tamir ettirin.

Yaz Aylarında Dikkatli Olun:

Yaz aylarında dışarıda yiyecek bırakmamalı, evi ilaçlamalı veya sinek kovucuları kullanmalı ve kapı ile pencerelere sineklik takmalısınız.

Tüm bu önlemler ve çözümler, evinizde ve mutfakta küçük sineklerle başa çıkmak için yardımcı olabilir. Ayrıca, evinizdeki farklı sinek türlerini tanımlamak ve onlarla nasıl başa çıkılacağını bilmek, etkili bir şekilde kontrol altına almanız için önemlidir.

 
Kaynak : Anadolugazetesi.com
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi