Eskişehirli sürücüler o tarihe dikkat! Kış lastiği için...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehirli sürücüler o tarihe dikkat! Kış lastiği için...
A
a

Kış ayları gelirken, araç sahipleri karlı ve buzlu yollarda güvenli bir sürüş için kış lastiği kullanmaları gerekiyor. Özellikle Eskişehir Emniyet Müdürlüğü her yıl olduğu gibi bu yılda Eskişehirli sürücüleri 1 Aralık 2023'te başlayacak olan uygulama için uyardı. Peki kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli, kış lastiği takmamanın cezası ne kadar? İşte tüm detaylar

Sütiş Eskişehir

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nden konu ile ilgili yapışan açıklamada, 
"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca hazırlanan 'Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ' 01.11.2023 tarih ve 30025 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Tebliğin 5.Maddesi gereğince Eskişehir İl Merkezi ve İlçelerde 01.12.2023 tarihinden geçerli olmak üzere 'Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu' ile ilgili olarak yapılan düzenleme uyarınca;

Eskişehir il merkezi ve ilçelerde 1 Aralık 2023 tarihinden geçerli olmak üzere Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili olarak düzenleme yapıldı.

 • Yapılan düzenleme uyarınca, ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, il merkezi ve ilçelerdeki karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda kış lastiği kullanımının zorunlu olması,
 • Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması,
 • Kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması, 

Eskişehir il sınırları içinde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dönemde kış lastiği kullanımının zorunlu hale getirilmesi, Valiliğimiz tarafından kış lastiği uygulaması hakkında alınan 1 Kasım 2023 tarihli karar uyarınca konunun vatandaşlarımıza yerel basın ve yayın araçları vasıtasıyla duyurulması kararlaştırılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

 "Eskişehir ilimizin iklimi göz önünde bulundurularak kış lastiği kullanılsın"

Ayrıca açıklamanın devamında, Eskişehir'deki hususi araç sürücülerine tavsiyelerde de bulunularak, "Her ne kadar hususi otomobiller için kış lastiği kullanmak kanun gereği zorunlu değil ise de; Eskişehir ilimizin iklimi göz önünde bulundurularak kış lastiği kullanılması can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından tavsiye edilmektedir" denildi.

Kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Kış lastiklerinin üzerinde yer alan "Alp Dağı Sembolü" ve "Kar Tanesi İşareti"ne dikkat edin. Bu işaretler, lastiklerin soğuk hava ve karlı zeminlerde üstün performans sergilediğini gösterir.
 • Aracınızın lastik ölçülerini doğru bir şekilde belirleyin. Araç üreticisinin tavsiyelerine uygun lastik boyutlarını seçmek, performans ve güvenlik açısından önemlidir.
 • Karlı ve buzlu yollar için çivi içeren lastikler tercih edilebilir, ancak sıkça kullanılan karasal yollar için çivisiz kış lastikleri daha uygun olabilir. Yola zarar verme riskini değerlendirerek karar verin.
 • Kış lastiklerinin sırt deseni ve kanalları, karlı ve buzlu yollarda daha iyi çekiş sağlar. Geniş ve derin kanallar, suyu ve çamuru daha iyi tahliye eder, aquaplaning riskini azaltır.
 • Kış lastikleri genellikle daha yumuşak bir kauçuk karışımına sahiptir. Daha düşük sıcaklıklarda esnekliği artırarak daha iyi çekiş sağlar. Ancak, yaz aylarında kullanılmamalıdır.
 • Eğer sadece iki lastiği değiştirecekseniz, bunları aracın arkasına takmak daha iyi bir çekiş dengesi sağlar. Ancak, mümkünse dört lastiği birden değiştirmek en güvenli seçenektir.
 • Fiyat konusunda çok düşük seçeneklerden kaçının. Kaliteli bir kış lastiği, uzun vadeli performans ve güvenlik sağlar.
 • Uzun ömürlü, dayanıklı ve yüksek performanslı lastikleri tercih edin.
 • Çeşitli marka ve modelleri karşılaştırmak için kullanıcı incelemelerini okuyun. Diğer sürücülerin deneyimleri, doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar? 

1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında aracında uygun lastik bulunmayan araç sahiplerine 1152 TL ceza kesilmektedir. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor. 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi