Eskişehirli milli sporcu için adalet enkaz altında!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehirli milli sporcu için adalet enkaz altında!
A
a

Maraş depreminde Malatya’da yıkılan Kırçuval Otel’de yaşamını yitiren Eskişehirli milli voleybolcu Emincan Kocabaş için adalet arayışı sürüyor. Tam 278 gündür mahkeme sürecinin başlamadığını belirten acılı baba Bülent Kocabaş, “Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tüm başsavcıları göreve davet ediyorum. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Benim oğlum 27 yaşında bir fidandı” diye isyan etti. 

Sütiş Eskişehir
Maraş depreminde Malatya’da yıkılan Kırçuval Otel’de yaşamını yitiren Eskişehirli milli voleybolcu Emincan Kocabaş için adalet arayışı sürüyor. Tam 278 gündür mahkeme sürecinin başlamadığını belirten acılı baba Bülent Kocabaş, “Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tüm başsavcıları göreve davet ediyorum. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Benim oğlum 27 yaşında bir fidandı” diye isyan etti. 

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremde yıkılan Malatya’nın Battalgazi İlçesi’ndeki Kırçuval Otel’de enkaz altında kalan Eskişehirli milli voleybolcu Emincan Kocabaş hayatını kaybetti. 27 yaşındaki milli voleybolcunun hayatını kaybetmesinin üzerinden tam 278 gün geçmesine rağmen otel sahibine karşı açılan davada yasal süreç hâlâ başlamadı. 

YIKIMIN SİYASİ YÖNÜ MÜ VAR?

Kırçuval Otel’le ilgili ayrıntıları bir kez daha hatırlamakta fayda var. 1997 yılında yapılan 52 odalı otelin sahibi Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı ve Malatya Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Zafer Kırçuval. Otelin depremde yıkılarak 10 sporcuya mezar olmasının ardından tutuklanan Kırçuval, yalnızca 3 ay sonra tahliye edildi. 11 Şubat 2023’te tutuklanan Kırçuval “sabit ikametgâh sahibi olması”, “soruşturmanın geldiği aşama” ve “bu süreçten sonra delil karartmanın mümkün olmaması” gerekçeleriyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

BİR TEK CELSE BİLE GÖRÜLMEDİ

Evlatlarını kaybeden acılı ailelerin açtığı davadan ise henüz ses çıkmadı. Baba Bülent Kocabaş, “Biz adalet istiyoruz. 278 gün geçmesine rağmen tek bir celse mahkeme görülmedi. Adalet herkese eşit olmalı. Siyasi bir yönü mü var? Hiçbir açıklama da yapılmıyor. Diğer şehit olan çocukların aileleriyle beraber CİMER’e de şikayette bulunduk. 18 Ekim 2023 tarihinde şikayette bulunduk, hâlâ dönülmedi. Avukatımız Malatya Savcılığı’na da başvurdu. Hakime, savcıya, katibe varıncaya kadar suç duyurusunda bulunuldu. Ama bu süreçte bize hiçbir bilgi verilmedi” dedi.

İKİ ELİM YAKALARINDA OLACAK

Suçluların cezalarını bir an önce çekmesi gerektiğini söyleyen Kocabaş, “Öncelikle Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, otel sahibi Zafer Kırçuval’ın mahkemeye çıkıp cezalarını çekmelerinden yanayız. Suçlu değillerse de ortaya çıksın. Ama bizim iki elimiz de yakalarında olacak. Ömrüm, sağlığım el verdiği sürece de bunu takip edeceğim. Orada bize yapılan mobbingler, bu yargı süreci… Benim oğlum milli voleybolcu. Milli formayı terinin, kanının son damlasına kadar şerefle taşıdı. Bize de, tüm Türkiye’ye de gurur verdi. Neden geciktiriliyor? Benim düşüncem, Selahattin Gürkan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı, Zafer Kırçuval Belediye Meclis Üyesi, otel sahibi.  Ne aradılar, ne gelip baş sağlığı dilediler. Orada 6 gün kaldım. Belediye Başkanı 4’üncü gün geldi enkazın başına. Ben bu çocuğu sana emanet etmişim” ifadelerini kullandı. 

İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?

Mahkeme süreciyle ilgili herhangi bir gelişme olmaması halinde soluğu tekrar Malatya’da alacaklarını söyleyen Kocabaş, “Biz 4 aileyle ortak mahkeme açılmasını sağladık. Diğer 2 aile bireysel olarak açtı. Ama sonuçta dava birleştirilmiş olarak süreç devam edecek. Tabii mahkeme görüşülürse. Sonuç alamadığımız takdirde Malatya’ya gideceğiz. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na şahsi başvuru yapmayı düşünüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tüm başsavcıları göreve davet ediyorum. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Benim oğlum 27 yaşında bir fidandı…” diye konuştu.
Kaynak : M. Anıl Aksoy
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi