Eskişehir üreticisinin önünü açacak teklif

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir üreticisinin önünü açacak teklif
A
a

Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, Konya’dan gelen pancarın Eskişehir yerine direkt Susurluk’a gitmesi gerektiğini belirterek, “Böylece Eskişehir çiftçisi hem rahat nefes alacak hem de daha fazla pancar teslim edecek. O zaman Eskişehir üreticisinin de önü açılacak” dedi.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, Konya’dan gelen pancarın Eskişehir yerine direkt Susurluk’a gitmesi gerektiğini belirterek, “Böylece Eskişehir çiftçisi hem rahat nefes alacak hem de daha fazla pancar teslim edecek. O zaman Eskişehir üreticisinin de önü açılacak” dedi.

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, pancar üreticilerinin sorunlarını dile getirdi. Çelikoğlu, Konya’dan gelen pancarın Eskişehir yerine direkt Susurluk’a gitmesi durumunda Eskişehirli üreticinin önünün açılacağını belirterek, “Eskişehir'de üretilen pancar Susurluk'a gidiyor. Konya'da üretilen pancarda Eskişehir'e geliyor. Ama şu var Konya'da üretilen pancar zaten Eskişehir şeker fabrikasının kotasında olan bir pancar. Eskişehir'de yeterli miktarda ekim alanı olmadığı için Konya Karapınar üreticisine ekim yaptırdı Şeker Fabrikası. Bizim şikayetimiz şu, Eskişehir'den inen pancar tekrar kamyonlara binerek Susurluk'a gidiyor. Biz de fabrikada bunu defalarca söyledik. Konya'dan gelen pancar buraya geleceğine arabaya binip direkt Susurluk'a gitse Eskişehir çiftçisi hem rahat nefes alacak hem de daha fazla pancar teslim edecek. Eskişehir'e günlük gelen pancarın üçte biri Konya'dan geliyor. O zaman Eskişehir üreticisinin de önü açılır. Günlük 250 bin tondan fazla pancar teslim ederiz. Konya üreticisi de direkt Susurluk'a gönderilir. Fabrikaya bunu söylediğimiz zaman fabrika şeker oranlarından bir paçal yaptıklarını söyleyerek bizi o şekilde bilgilendiriyor” dedi.

81 MİLYONUN CEBİNDEN ÇIKIYOR

Üreticinin pancar alımlarından memnun olmadığını söyleyen Çelikoğlu, “Ben de dahil olmak üzere birçok çiftçinin daha pancarı duruyor bu sene rekolte ve verim fazla olduğu için. Fabrika büyük bir gayretle almaya uğraşıyor ama rekolte fazla olduğu için biraz sıkıntı var. Havaların da sıcak gitmesinden dolayı devlet de, şeker fabrikaları da haklı olarak riske girmek istemiyor. Çiftçiye süreli söküm veriyor, eğer hepsini birden fabrika alırsa bu sefer de sıcaktan dolayı orada pancar çok zayiat veriyor. Bu da bir milli kayıp. 81 milyonun burada hakkı var. Orada yanan her bir kilo pancar 81 milyonun cebinden çıkıyor. Biz taban fiyatından da mutlu değiliz. Taban fiyatı prim dahil bin 855 TL. Biz onun 2 bin 100, 2 bin 200 civarında olmasını bekliyorduk ama verimimiz fazla olduğu için o açığı kapatacağız. Ama daha iyi olabilirdi” ifadelerini kullandı.
 
Kaynak : Berivan Halis
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi