Eskişehir'de kilisede "tokatlı" hoşgörü testi

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de kilisede "tokatlı" hoşgörü testi
A
a

Eskişehir Protestan Kilisesi pastörüne pazar ayini sonrasında yumruk atan zanlı yüksek güvenlikli psikiyatri servisine sevk edildi. İfadesinde, “Pastör Hristiyanlığın hoşgörü dini olduğunu söyledi. Ben de denemek için tokat attım” diyen zanlı hakkında sulh ceza hakimliği tarafından kiliseye 400 metreden fazla yaklaşmama kararı verildi

Sütiş Eskişehir

Eskişehir Tepebaşı ilçesi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde bulunan Protestan Kilisesi’ne 29 Ekim günü gelen İlhan Ö (46), iddiaya göre kendisini vaftiz etmeyi reddeden Pastör Artun Tokatlı’ya yumruk attı. Olayın gerçekleştiği anlar ise kilisenin güvenlik kamerasına yansıdı. Pastör Tokatlı ve kilise cemaati tarafından etkisiz hale getirilen saldırgan, ihbar üzerine gelen polis ekiplerine teslim edildi. Gözaltına alınan İlhan Ö, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifadesinin ardından “kamu görevlisini kasten yaralama” suçundan tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine çıkarılan İlhan Ö, kiliseye 400 metreden fazla yaklaşmama kararı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.   

“DENEMEK İÇİN TOKAT ATTIM”

İfadesinde psikolojik rahatsızlığı olduğunu ileri süren İlhan Ö, “Artun isimli kişi beni arayarak kiliseye kurşun dökmemi istedi. Karşılığında da 40 bin TL vereceğini söyledi. Ben de 25 Ekim’de hem Hristiyanlık dinini öğrenmek ve Artun’un teklifini konuşmak için kiliseye gittim. Kendisi bana İncil hediye etti. İncil’i okuduktan sonra vaftiz olabileceğimi söyledi. Bunun üzerine 29 Ekim’de Pazar ayinine gittim. Artur bey ilahiler okudu, İncil’den sözler okudu. Hatta Hristiyanlığın hoşgörü dini olduğunu, örnek olarak birisinin kendisine vurduğu zaman ona karşılık vermemesi gerektiğini, hatta yüzünü uzatması gerektiğine dair sözler söyledi. Hristiyanların ödüllendirileceğini de söyledi. Ben de denemek için tokat attım. Amacım yaralamak değildi. Zarar vermek istesem herkesin içinde yapmazdım. Psikolojik rahatsızlığım bulunmaktadır. Serbest bırakılmayı talep ederim” dedi. 

PSİKİYATRİYE SEVK EDİLDİ

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli hakkında hayatın olağan akışına aykırı beyanlarda bulunduğu; bipolar mizaç bozukluğu, sanrısal bozukluk ve yaygın anksiyete bozukluğuna dair raporlarının olduğu gerekçesiyle tedavisi ve ıslahı için elverişli bir kuruma yerleştirilmesine yönelik sulh hukuk mahkemesinden karar talebinde bulundu. Şüpheli İlhan Ö, savcılık talimatıyla suç işleme ihtimali göz önünde bulundurularak Eskişehir Şehir Hastanesi Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri birimine sevk edildi.

“EMNİYET VE BAŞSAVCILIK HASSAS DAVRANDI”

Olay anını anlatan Protestan Kilisesi’nin pastörü Artun Tokatlı, “Pazar günü ibadetin sonunda maalesef üzücü, münferit bir olay oldu. Akıl sağlığı kısmen yerinde olmayan bir kişi tarafından saldırı gerçekleşti. Tabii ki biz kilise olarak çok üzüldük bu duruma. Aynı zamanda gerek emniyet güçleri olsun gerek başsavcılık olsun oldukça hassas davrandılar konuya karşı. Gerekli bütün ilgiyi gösterdiler. Kiliseye ilk girdiği andan itibaren biraz tuhaf durumdaydı. Dua sırasında zaten Türkçe olarak Fatiha okudu. Baştan belli bir niyeti vardı. Vaazın sonunda kürsüye geldi. Daha sonrasında kendisini vaftiz etmemizi istedi. Ben bu şekilde insanları vaftiz etmediğimizi, belli bir süreci olduğunu, gerçekten Hristiyanlığı tanıması gerektiğini ve ondan sonrasında vaftiz olabileceğini kendisine anlattım. Bu onun pek hoşuna gitmedi. Sonrasında da zaten vurdu. Sonra da zaten ben şahsı kollarından tuttum” diye konuştu.

“MÜNFERİT BİR OLAY”

Eskişehir halkının farklı inançlara saygılı ve hoşgörülü olduğunu kaydeden Tokatlı, “Münferit bir olay olarak değerlendiriyoruz, çünkü biliyoruz ki Eskişehir özellikle kiliseye karşı her zaman hoşgörülü ve saygılı bir şehir. Halkı, yetkilileri sağ olsunlar hiçbir zaman bizi geri çevirmediler. Eskişehir Protestan Kilisesi ibadethane statüsü kazanmış bir yer. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu karar alındı” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak : Abdullah Güçlü
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi