Eskişehir'de bu papağana verilen para dudak uçuklattı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de bu papağana verilen para dudak uçuklattı!
A
a

Eskişehir'de bir esnaf, işletmesinde beslediği ‘Çiko' adını verdiği papağana gelen yüksek miktardaki satış tekliflerine kendisinin de çok şaşırdığını belirtti. Çiko adlı papağanın ilginç özellikleri de herkes tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir'de bir esnaf, işletmesinde beslediği ‘Çiko' adını verdiği papağanın ilginç özelliklerini anlatırken, gelen yüksek miktarda satış tekliflerini de geri çevirdiğini söyledi.

Çiko'nun fotoğrafları için tıklayın...

Eskişehirli "Çiko" herkesin ilgisini çekiyor

Eskişehir'de yaşayan Ünal Döken isimli esnaf, çalıştığı lokantada dikkatleri çeken bir papağan türünü besliyor. Döken, babasının 5 yıl önce küçükken aldığı papağanın ismini kendilerine iyi geldiği için ‘Çiko' ismini koydu. Türkiye'de gri papağan olarak da bilinen Jako türünden olan ‘Çiko', lokantada ilgi çekici hareketler yapıyor. 5 yıldır ‘Çiko'yu besleyen Ünal Döken, papağının lokantada yemeklerin ismini saydığını ifade ederken, çevreden duyduğu kelimeleri de kısa sürede tekrarlayabildiğini söyledi. Lokantaya gelen müşterilerin ‘Çiko'yu ilk gördüklerinde çekindiklerini, ancak sevimli papağanı zaman geçtikte sevdiklerini belirten Döken, dışarı gezmeye çıktığında onu da yanında götürdüğünü günlük bakımından bahsetti.

“Çorbaların, yemeklerin fiyatını söylüyor”

‘Çiko' isimli papağanın lokantaya yemek yemeye gelen müşterilerin kendisine ilgi gösterdiği zaman onlara kötü davranmadığına dikkat çeken Ünal Döken, “Kuşum ‘Çiko' 5 yıldır benimle beraber. Müşteriler de gayet memnun. Yemekleri sayıyor. Kasaya müşteri geldiği zaman ‘hesap al' diye bağırıyor. Çorbaların, yemeklerin fiyatını söylüyor. Bir yere giderken kuşumu da götürüyorum. Omuzumdan hiç ayrılmaz. Duyduğu kelimelerin hepsini 5-10 dakika sonra tekrarlayabiliyor. Yanına müşteriler geldiği zaman kötü şekilde davranmaz, onları ısırmaz. Onlardan korkmaz, normal bir vatandaş, arkadaş gibi kendini sevdirtir” diye konuştu.

“200 bin lira teklif ettiler satmadım”

Bazı müşterilerin ‘Çiko'ya kelimeler dahi öğrettiğine değinen Ünal Döken, başka müşterilerin o kelimeleri nereden geldiğini anlamak için arayışa girdiğini anlattı. Papağını satın almak isteyenleri reddettiğini söyleyen Döken, “Yanına müşteriler geldiği zaman onlara kötü davranmaz, onları ısırmaz. Normal bir arkadaş gibi kendini sevdirtir. Babam 5 yıl önce bu kuşu gençken aldı. O günden beri benimle birlikte. Ben kuşumla daha çok ilgileniyorum. ‘Çiko' ismi bize hoş geldiği için aklımıza gelen ilk isim o idi. O yüzden koyduk. Bazı müşteriler argo kelime öğretmiş onları söylüyor. Vatandaşlar ağzından çıkan kelimeyi duyunca nereden geldiğini çözmek için etrafına bakıyorlar. Sonra kuşu görünce bana soruyorlar. Yüksek miktarda teklif geldi. 200 bin lira teklif ettiler kuşumu vermedim. Sonuçta evlat satılmaz. Kesinlikle para veya başka bir şey karşılığında kuşu vermeyi düşünmüyorum. Evladım olarak görüyorum, her yere onunla birlikte gidiyorum” şeklinde konuştu.

“Sebze ve meyve ağırlıklı yiyecekler tüketiyor”

‘Çiko'nun günlük bakımı hakkında da söz eden Ünal Döken, “Bakımı biraz zor. Günlük maliyeti biraz yüksek. Sebze ve meyve ağırlıklı yiyecekler tüketiyor. Vitamin alması gerekiyor. Her gün ya da haftalık olarak manava gidip onun için alışveriş yapıyorum. Antep fıstığını çok seviyor. Benden daha fazla Antep fıstığı yemiştir. Cinsi Jako diye geçiyor. 50-60 yıl boyunca da yaşıyorlar” dedi.
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi