Eskişehir'de Atatürk ve kahraman şehitlerimiz için dualar okundu

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de Atatürk ve kahraman şehitlerimiz için dualar okundu
A
a

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 85’inci yıl dönümü dolayısıyla mevlit programı düzenlendi. Programda Belde Evi kursiyeri bin 400 kadın, Atatürk ve şehitlerimiz için dua etti.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, önemli günlerde düzenlediği anlamlı etkinlikler ile Eskişehirlileri bir araya getirmeyi sürdürüyor.

Bu kapsamda Tepebaşı Davet Salonunda düzenlenen mevlit programında dualar vefatının 85. yıl dönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman şehitlerimiz için okundu. Programa Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, belediye meclis üyeleri ve Belde Evi kursiyeri bin 400 kadın katıldı.

“Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonuna medeni ülkeler bile yetişemedi”

Saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşı’nın okunduğu mevlid töreninde konuşan Başkan Ataç, “Biz Türk halkı olarak çok şanslıyız. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Paşa gibi bir önderimiz, bir liderimiz var. Bugün O’nu aramızdan ayrılışının 85’inci yıl dönümünde anacağız. Anarken O’na dualarımızı göndereceğiz. O’nun yaptığını hiç kimse yapmamıştır. 1918’de özellikle İngilizler önce İstanbul’u sonra İzmir’i işgal ettiler. Mustafa Kemal o zaman çok genç bir subaydı ama ülkenin durumunun çok iyi takip ediyordu. Mustafa kemal Atatürk 1919’da Samsun’a çıktı ve kurtuluş savaşının öncülüğünü orada ilan etti. Samsun’a çıkışıyla kurtuluş savaşı arasında geçen 923 gün Anadolu’da mücadelelerini yaptı. 30 Ağustos’ta Kurtuluş Savaşını kazandıktan sonra Cumhuriyet ilan edildi, Lozan’da ülkenin bağımsızlığını tüm dünya kabul etti. Devrimlere baktığınızda şu cümle çok önemlidir. Cumhuriyet kadın devrimidir. Atatürk’ün kadınlara verdiği değeri hiç kimse vermemiştir. 1924’te Türk medeni yasasını çıkartıyor. Yetmedi 1934’te kadına seçme seçilme hakkını verdi. Bu bir Mustafa Kemal vizyonudur. O vizyona medeni ülkeler yetişemedi. Bugünkü dualarımız çok önemli. Bugün neye sahipsek Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına borçluyuz” ifadelerini kullandı.

“Neye sahipsek Ata’mıza borçluyuz”

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, “Bugün hepinizin duaları kabul olsun. Bugün neye sahipsek borçlu olduğumuz Ata’mıza anıyoruz. Atatürk cumhuriyetimizin kurucusu, bu toprakların bağımsızlığını sağlayan, bugün ne sahipsek borçlu olduğumuz Ata’mız ebediyete intikal etti. Ama biz onu hiç unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Hepinizin duaları kabul olsun” dedi.

“Ulu önderimize borçluyuz”

CHP İl Başkanı Talat Yalaz ise, “Bugün cumhuriyeti ve bu ülkeyi bize inşa eden Atamızı anıyoruz. Bugün bu ülkede rahat bir şekilde yaşayabiliyorsak bunu ulu önderimize borçluyuz. Ulu önderimizin, silah arkadaşlarının ve bütün şehitlerimizin ruhu şad osun” diye konuştu. 
Program, Osman Vahit Özdal tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ve edilen dualar ile son buldu.
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi