Eskişehir'de 29 bin tanesi toprakla buluşacak

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de 29 bin tanesi toprakla buluşacak
A
a

6 Kasım 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ilan edilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında, Eskişehir'de ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyet'e Nefes’ 100'üncü yıl Cumhuriyet Ormanları'nı kuruyoruz programı gerçekleştirildi.

Sütiş Eskişehir
6 Kasım 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ilan edilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında, Eskişehir'de ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyet'e Nefes’ 100'üncü yıl Cumhuriyet Ormanları'nı kuruyoruz programı gerçekleştirildi.

Cumhuriyet' in 100'üncü yılında 2023 noktada ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek ve çevre değerlerini korumak amacıyla yapılan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayarak protokol konuşmaları, Muharip Hava Komutanı Askeri bandosu eşliğinde fidan dikimiyle devam etti.

Programa Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin, Muharip hava kuvveti komutanı Orgeneral İsmail Güneykaya ve Eskişehir İl Jandarma Komutanı Erhan Demir katıldı.
 
29 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ

Açılış konuşmasını yapan Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin, "1839 yılında kurulan Alman teşkilatımız 184 yıldır binlerce çalışanı ile insanlığın ekolojik, milletimizin ise hem ekolojik hem de ekonomik serveti olan ormanlarımızın geliştirilmesi ve sürdürülebilir şekilde işletilmesi için bir taraftan yeni ormanlarımızın kurulması bir taraftan da mevcut ormanlarımızın bakımının yapılması ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulması için faaliyetler yürütmektedir. Bildiğiniz üzere 11 Kasım, 2019 yılından bu yana Milli Ağaçlandırma Günü olarak kutlanmaktadır. Daha yeşil ve yaşanabilir bir Türkiye için 'Geleceğe Nefes Cumhuriyet'e Nefes' olmak üzere 81 ilimizde tüm teşkilatımızla hazırız. 28 Ekim tarihinde Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılını Cumhuriyet Ormanı'na fidan dikerek kutlamıştık. Bugün de burada hava kuvvetleri komutanlığımızın talebi üzerine yaklaşık 3 hektarlık alanda 5 bin fidanı toprakla buluşturarak Mehmetçik Ormanı'nı tesis edeceğiz. Bu kapsamda ilimizde bugün 30 farklı noktada 36 hektar alanda 29 bin fidanı toprakla buluşturacağız ve 'Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes' olacağız" dedi.

GELECEK NESİLLERE EN ÖNEMLİ MİRAS

Muharip hava kuvveti komutanı Orgeneralİsmail Güneykaya, " Şu anda 81 ilimizde bulunan tüm askeri birliklerimizin katılımıyla 100'üncü yıl Mehmetçik Ormanı faaliyetleri devam etmektedir. Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük bir öneme sahip olan ormanlarımızı sürdürülebilir şekilde yönetmek yurdumuzu şüphesiz daha sağlıklı ve yaşanabilir hale getirecektir. Ormanlarını bilinçsizce tüketen toplumlar dünlerini, bugünlerini ve daha da önemlisi geleceklerini yok ederler. Bugün burada bulunan bütün vatandaşlarımız, misafirlerimiz bugün diktiğimiz fidanlarla gelecek nesillere olan borcumuzun bir kısmını da olsa ödemiş olacağız. Yeşilin her tonuyla toprağa hayat canlara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ormansız ve ağaçsız toprak vatan değildir.’ sözünden hareketle 11 Kasım milli ağaçlandırma gününde diktiğimiz her fidanın gelecek nesillere bırakacağımız en önemli miras olacağı inancındayım. Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu, başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ülkemizin ve milletimizin güvenliği için canlarını hiçe sayarak bu vatan ve toprak uğrunda canlarını feda eden, bizlere buraları vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılında Mehmetçik ormanımızın hepimize, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.

AMACIMIZ DOĞAYA HAYAT VERMEK

Günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Hüseyin Aksoy, “Milli ağaçlandırma günümüz olan 11 Kasım vesilesiyle icra ettiğimiz ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyet’e Nefes’ programında bugün Türkiye'nin her bölgesinde 81 ilimizde olduğu gibi Eskişehir'de de fidanları toprakla buluşturmak, doğaya hayat vermek amacıyla bu programı gerçekleştiriyoruz. Değerli katılımcılar daha yeşil bir Türkiye hedefiyle Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliği yürütülmektedir. Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük önem taşıyan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimize vatanımızı daha sağlıklı, yaşanabilir kılmak amacıyla bu etkinlikleri sürdürmeye devam ediyoruz. Bu yıl ve geçtiğimiz yılda orman yangınları yaşadık. Özellikle geçtiğimiz yıl yaklaşık 18 buçuk hektarlık alanımızı bu yılda 417 hektarlık alanımız orman bağlığımız yangın nedeniyle zarar gördü. Hemen akabinde tarım orman bakanlığımızın himayelerinde Orman Bölge Müdürlüğümüz ve ilgili bütün işletme şefliklerimizin gayretleriyle geçen yıl yanal alanlarda 20 bin adet falan dikilmiş ve zarar gören alanlar ağaçlandırılmıştır. Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğümüz bünyesinde yıllık ortalama 8 milyon civarında fidan üretiyoruz. Ben bu vesileyle her sene bu etkinliğin hazırlanmasına vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Tarım Orman Bakanı’mız olmak üzere ilimizde de ülkemizde, orman teşkilatında çalışan ve özellikle yangın alanlarında canı pahasına müdahale eden teşkilat mensuplarını sevgiyle, saygıyla, şükranla yad ediyorum. Dikeceğimiz bu fidanların şehrimize, Türkiye'nin 100’üncü yılına, Türkiye'nin geleceğine ve dünyanın geleceğine nefes olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
 
 
Kaynak : Sümeyra Balcı
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi