Eskişehir Barosu'ndan çocuk haklarına yönelik önemli açıklama

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir Barosu'ndan çocuk haklarına yönelik önemli açıklama
A
a

Eskişehir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Duygu Akyol Ağcakoca, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sütiş Eskişehir

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Eskişehir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Baro Hizmet Binası’nda bir araya geldi. Dünya Çocuk Hakları Günü’nün 34’üncü yılında komisyon adına açıklamada bulunan Eskişehir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Duygu Akyol Ağcakoca, çocukları risklerden ve hak ihlallerinden korumaya yönelik çalışmaların kurumlar arasında koordinasyon sağlanarak yapılması gerektiğini kaydetti.

“KANUN GEREKLİ KORUMAYI SAĞLAYAMAMAKTADIR”

Türkiye’de 2005 yılında yürürlüğe giren 5495 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun yetersiz kaldığını kaydeden Av. Duygu Akyol Ağcakoca, “Birleşmiş Milletler (BM)Çocuk Hakları Komisyonu’na göre; imzacı ülkeler arasında BM’ye rapor gönderen 43 ülkeden sadece 14’ü sözleşme ilkelerini iç hukuklarına uyarlamış, diğer ülkeler sözleşmeye uyum sağlamak için yeni ve benzer yasalar çıkarmış veya uyum sağlamak yerine çocukları kendi hakları konusunda bilinçlendirmeyi tercih etmişlerdir.Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de yer aldığı şekilde, devletlerin çocukların haklarının gözetilmesinde uymakla yükümlü oldukları asgari standartları esas alan ve 2005 yılında yürürlüğe giren Çocuk Koruma Kanunu çocuğu yargı dışında ele alan yapıyı tam ve etkin şekilde kuramamış, çocuklar için cezaevi dışında onarıcı adalet sağlayacak kurum ve kuruluşlar tam ve etkin şekilde oluşturulmadığı için suça sürüklenen çocuklar ve risk altında olan çocuklar için gerekli korumayı sağlayamamaktadır” diye konuştu.

“BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIM GEREKLİ”

Çocuğun yüksek yararına aykırı her türlü uygulamanın karşısında olduklarını belirten Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ağcakoca, “İstismarla mücadele için etkin çözümler bulunması gerekirken günlük politik ihtiyaçlar nedeni ile çocukların istismarcıları ile evliliklerini çözüm olarak sunan, suça sürüklenen çocuklar için cezaevi dışında çözüm üretmeyen, çocuk işçiliğini ortadan kaldırmayan, her çocuğa eşit okul imkanı sağlamayan, ayırımcılık yapan, çocuğun yüksek yararına aykırı her türlü anlayış ve uygulamanın karşısındayız.Çocukları risklerden korumaya, haklarının ihlal edilmesini engellemeye, korunma hakları çiğnenmiş olan çocukları desteklemeye yönelik çalışmaların, sosyal hizmetler, güvenlik, yargı, eğitim, sağlık ve diğer alanlardaki yetkili merciler tarafından çocuk odaklı, hak temelli, disiplinler arası ve bütüncül bir yaklaşımla ve kurumlar arasında koordinasyon sağlanarak yapılması gerekmektedir” dedi.

Kaynak : Abdullah Güçlü
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi