Cumhuriyetin 100. yılına özel hatıra parası ve 5 Türk lirası basıldı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Cumhuriyetin 100. yılına özel hatıra parası ve 5 Türk lirası basıldı
A
a

Cumhuriyetin 100. yılı hatıra parası basıldı ve merakla beklenen görseller yayınlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ayrıca Cumhuriyet'in 100. yılına özel hatıra 5 Türk lirasını tedavüle sokacak. Meraklıları kaç adet 100. yılı hatıra parası basıldı, 100. yılı hatıra parasını nerede satılır, nasıl alırım, 100. yılı hatıra parası fiyatı kaç lira, 100. yılı hatıra parasında kimlerin resimleri var gibi sorular sormaya başladı. İşte 100. yılı hatıra parası ile ilgili bilgiler.

Sütiş Eskişehir
Cumhuriyetin 100. yılı için bir çok etkinlik düzenlenirken koleksiyonerlerin merakla beklediği Cumhuriyetin 100. yılı hatıra parası da basıldı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.Yılına Özel Hatıra Parası basılırken Hazine ve Maliye Bakanlığı da 5 Türk lirası hatıra parası bastı. Cumhuriyetin 100. yılı hatıra parası için yapılan açıklamada;

"Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.Yılına Özel Hatıra Para basılmıştır.

100. Yıl hatıra paramızın ön yüzünde sırasıyla dairesel olarak; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından bu güne kadar görev yapan 12 Cumhurbaşkanımızın rölyefleri ile birlikte “Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı” ve ‘’Türkiye Yüzyılı’’ logoları kullanılmıştır.

Paranın diğer yüzünde; fon olarak geometrik dokuyla çalışılmış Atatürk rölyefi bulunmaktadır. Ön planda ise tekrarlı şekilde ‘’100’’ sayıları ve “Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı’’ logosu vardır. Bu ‘’100’’ sayıları içinde Cumhuriyetimizin ilanından günümüze kadar her alanda yapılan yeniliklerin bir kaçına vurgu yapılmıştır: Savunma sanayimizin ülkemize kattığı “Hürkuş” ve “Hürjet”; ulaştırma alanımızda “Yüksek Hızlı Tren”, “TOGG” ve “1915 Çanakkale Köprüsü’’; İslamiyetin simgesi “Çamlıca Camii’’; geçmişten günümüzdeki tarımsal yeniliklerimizi anlatan “Traktör kullanan Atatürk” ve günümüz modern tarımını anlatan “biçer döver”; Cumhuriyet devrimleriyle kadınlarımıza tanınan “Seçme ve seçilme hakkı” ve “kadınlarımızın spordaki başarısı”; Cumhuriyet’in kuruluşunda rol alan “Türk milleti” ve Cumhuriyetimizin ve demokrasinin savunulmasına sembol olmuş “Bayrak tutan Türk Milletimiz”in olduğu rölyef; bilim insanlarımızdan “Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu” ve “Prof. Dr. Aziz Sancar” rölyefleri kullanılmıştır. Ayrıca kırmızı mine ile çalışılmış “Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı” logosu kullanılmıştır." denildi.

100. yıla özel 5 Türk Lirası hatıra parası da tedavüle girecek

Hazine ve Maliye Bakanlığının bastırdığı "5 Türk lirası" hatıra parası ne zaman tedavüle girecek? 5 Türl lirası hatıra parasının üzerinde neler var? İşte Cumhuriyet'in 100. yılına özel 5 Türk lirası hatıra parası hakkında merak edilenler.

Cumhuriyetimizin 100. yılı için Hazine ve Maliye Bakanlığının bastırdığı "5 Türk lirası" hatıra parası yarın tedavüle sunulacak. Bakanlığın sitesinde yer alan açıklamaya göre, Bakanlığın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı için 5 Türk lirası madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirildi.

Yarın tedavüle verilecek "5 Türk lirası" madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus olmak üzere 100 milyon adet basıldı. 100. yıl temalı "5 Türk lirası" tedavül hatıra paranın iç göbeğinde "Türkiye Yüzyılı" logosu kullanıldı. Logonun üzerinde "5" ibaresi, alt kısmında ise "Türk lirası" ibaresi bulunuyor. Dış halkada sekiz köşeli "Selçuklu yıldızı" motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı.

Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda "₺", sağında ise "TC" sembolleri güvenlik unsuru olarak yer aldı. Altta ise basım yılı "2023" tarihi yer aldı. Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırıldı. Paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetre olarak basıldı. Açıklamada, "Genel Müdürlüğümüz, özel günler anısına bastığı hatıra paraların tanıtımını özel günlerden bir gün önce yapmaktadır." ifadeleri de yer aldı.
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi