Bakanlıktan 248 milyon Euro'luk rekor destek: İşte başvuru tarihleri...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Bakanlıktan 248 milyon Euro'luk rekor destek: İşte başvuru tarihleri...
A
a

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2024 IPARD III Programı için açıkladığı takvim, tarım ve kırsal kalkınma alanında yeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Böylelikle Türkiye'nin dört bir yanına yeni dönemde 785 milyon avro hibe desteği sağlanacak. İşte 2024 IPARD III Programı başvuru tarihleri...

Sütiş Eskişehir
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın TKDK tarafından 2024 yılında çıkılacak çağrılara ilişkin takvimi kamuoyuyla paylaşıldı.

81 il için 785 milyon Euro hibe desteği sağlanacak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, IPARD III Programı'nın 2024 yılında başlayacak uygulama sürecinde 81 ile yaygınlaştırılacağını ve 7 yıl içinde 785 milyon Euro hibe desteği sağlanacağını belirtti. Yumaklı, yazılı bir açıklama yaparak Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen IPARD I ve II Kırsal Kalkınma Programları kapsamında bugüne kadar 25 bin 243 projeye toplamda 44,7 milyar lira hibe desteği sağlandığını hatırlattı. Bu desteklerle ülkenin kırsal alanlarına hayvansal üretimden tarım ve su ürünlerinin işlenmesine, kırsal turizmden arıcılığa kadar geniş bir yelpazede 95 milyar liralık yatırım yapıldığını vurgulayan Bakan Yumaklı, yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağlandığını belirtti.

42 ilde uygulanan IPARD Programı Türkiye'nin her yerinde olacak

Yumaklı, 2024 yılından itibaren uygulanacak olan IPARD III Programı ile 42 ilde uygulanan IPARD Programı'nın uygulama alanının ülke geneline yaygınlaştırılacağını açıkladı. Bu adımın, ülkenin her bölgesinden girişimcilerin tarım, gıda ve kırsal kalkınma alanlarında yapacakları yatırımlarda IPARD kaynaklarından yararlanmalarını sağlayacağını belirten Yumaklı, böylece ülkenin dört bir yanındaki yatırımcılar ve çiftçilerin hibe desteklerinden faydalanabileceğini dile getirdi.

248 milyon Euro hibe desteği sağlanacak

Avrupa Birliği ile yapılan müzakereler sonucunda IPARD III Programı'nın finansman kaynağının 555 milyon Euro'dan 785 milyon Euro'ya çıkarıldığını belirten Yumaklı, 2024 yılında yayınlanması planlanan başvuru çağrı ilanları kapsamında tarım, gıda ve kırsal kalkınma alanındaki yatırımlara toplam 248 milyon Euro hibe desteği sağlanması öngörüldüğünü ifade etti.

2024 IPARD III Programı başvuru tarihleri

Bakan Yumaklı'nın açıkladığı takvime göre, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için 21 Mart'ta, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme için haziran ayında, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için temmuz ayında ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (Açık Alanda Bitkisel Üretim Projelerine Yönelik Makine Ekipman Destekleri) için ağustos ayında çağrıya çıkılacağı, başvuru dönemlerinin ise sırasıyla mayıs, temmuz, ağustos ve eylül ayları olacağı belirtildi.

IPARD Programı şu an hangi illerde uygulanıyor?

Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.
Kaynak : İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi