(Özel) Onunla Birlikte Kalayın Da Ateşi Sönecek

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç (Özel) Onunla Birlikte Kalayın Da Ateşi Sönecek
A
a

58 Yıldır Kalaycılık Yapan Ahmet Şentürk, İlerleyen Yaşı İle Birlikte Sağlık Sorunları Da Yaşamaya Başlayınca Mesleği Bırakma Aşamasına Geldi.

Sütiş Eskişehir
Afyonkarahisar’ın son kalaycısı 58 yıldır yaptığı mesleğini sağlık sorunlarından dolayı bırakacak olmanın üzüntüsünü yaşarken, en büyük dileği ise kentte mesleğini devam ettirecek birinin çıkması.
Afyonkarahisar Demirciler Çarşısı’nda 58 yıldır kalaycılık yapan Ahmet Şentürk, ilerleyen yaşı ile birlikte sağlık sorunları da yaşamaya başlayınca mesleği bırakma aşamasına geldi. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan kalaycılığa 10 yaşında çırak olarak başladığını ifade eden Şentürk, yarım asırdan fazladır yaktığı kalay ateşinin sönmemesi için mesleğin devam etmesini istiyor. Kentte 3 kalaycı olduğunu ve onlardan ikisinin önceki yıllarda vefat ettiğini kaydeden Şentürk, “10 yaşımda başladım bu işe, 68 yaşımdayım o zamandan beri buradayım. Çırak olarak geldim ben kalaycıya dura dura büyüdük burada çalışa çalışa mesleği öğrendik. 2-3 tane daha kalaycı vardı bittik başka kalaycı kalmadı. Bende bıraksam bitti yani koskoca Afyonkarahisar’da kalaycı kalmayacak. Yıkıyoruz bunu kumla ovalıyoruz ondan sonra ocağa getiriyoruz eğri yerlerini doğrultuyoruz bükük yerlerini onarıyoruz sonra kalaylamaya başlıyoruz” dedi.
Şentürk, mesleğin kaybolmaması için çırak yetişmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi