alexa
Hatipoğlu-WEB

TEOG'un yerine gelen sistem belli oldu

Videoyu Aç TEOG'un yerine gelen sistem belli oldu
A
a

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından, liselere geçişteki yeni sistemi açıkladı. TEOG'un yerine "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" geldi

TEOG'un yerine "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" geldi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından, liselere geçişteki yeni sistemi açıkladı.

Anadolu Ajansı'na konuk olan Yılmaz'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Mevcut sistem TEOG en iyi sistemdi. Neden değişti? Bu bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Bu sınavın okul dışı kaynaklara öğrencileri yönlendirdiği şekilde algı vardı. Demek ki sistem okul dışı kaynaklara yönelmeyi artırmış olabilir. Ortaokullarda TEOG'a katılmak için ilave bir devamsızlık olduğu ortaya çıktı.

Bazden bir puanla evinin yanındaki okula gidemiyor. Bizler gelen şiklayetleri dikkate almak zorundayız. Herkes bu eksiklerde mutabık. Evi yakın olana imtiyaz tanınır diye bir şey yoktu. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için stresi kaldıracak basit, kolay ve anlaşılır bir sistem getirelim dedik. 

Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecek. Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, tercih yapacak. Başvuruda her öğrenci 5 lise seçebilecek. Yeni sistemle çocukların ortaokula kaydettirildiği anda hangi liseye gideceği bilinecek. Ortaokul ile lise arasındaki bağı kurmuş oluyoruz. Yüzde 90'ın üzerindeki öğrenci için geçerli. 

Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmek. Bunun için ne yapmak lazım; bütün liselerimizi fen lisesi ayarına çıkarmamız lazım. Tüm liseleri fen lisesi, sosyal bilimler ve prohe okullar ayarına çıkarmak hedefimiz. Okullarımızın kalitesini artırdığımızda sınavsız geçişi sağlayacağız. 

Ülke genelinde belirlediğimiz sınırlı sayıda okulumuza sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerinin gireceği bir sınav hazırladık. Sınav yapacak nitelikli okulları mayıs ayında açıklayacağız. Sınava girmek isteğe bağlı. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değil. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı. Sadece nitelikli okulları hedefleyenler sınava girebilecek. Merkezi bir sınav olacak. Sınav haziranın ilk hafta sonu yapılacak. Sınav süresi 90 dakika olacak, 60 soru yer alacak. Sınav iki bölümden oluşacak, tek oturumda yapılacak. Bu sınava girenler için de 5 tercih veriyoruz." 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat