alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Faydası çok, ancak fiyatı uçuyor!

Videoyu Aç Faydası çok, ancak fiyatı uçuyor!
A
a

Eskişehir'de havaların soğumasıyla birlikte salebe ilgi arttı ancak salebin de zam furyasından etkileneceği belirtiliyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk reklam

Eskişehir haberleri

Havaların soğumasıyla birlikte aktarların yolunu tutan vatandaşlar, salebe yöneldi. Şu an geçen yılın fiyatı olan 700 liraya salep sattıklarını ifade eden Koray Özkılıç, “Geçen seneki fiyat bu da. Sezon henüz hızlanmadı. Maalesef zam furyasından bu da etkilenecek. Neden? 900 lira gibi bir banda çıkacak. Elimizdeki mal zamdan önceki uygun fiyata yakaladığımız mallardan olduğu için 700 lira. Ama furyadan bu da etkilenecek ve 900 liraya kadar çıkacak. Bunun sebeplerinden birisi de bizim tembelliğimiz. Üretmiyoruz ve hazıra alışmışız. Pastanelerin dondurma yapımında kullandığı saleple sütle yapılan ve içilen salep aynı salep. Yazın temmuz ayında pastaneci arkadaşlardan benim duyduğum 500-550 liraya aldıkları idi salebi. Haliyle pandemiden bu da etkilendi. Zannedersem 550-600 lira bandında geziyor şu an tane salep. Bu daha alınacak, çekilecek, toz haline getirilecek bir emek sarf edilecek. Muhtemelen 900 lira bandına çıkması normal diye düşünüyorum. Eğer bunun altında mal yakalarsanız baharatçılarda muhakkak ki içerisinde nişasta bazlı ya da pudra şekeri gibi karışımlar vardır. Çünkü bu karışımı yapmadan 500 liraya satması imkânsızdır” diye konuştu.

SALEP BOĞAZI YUMUŞATIR
Salebin boğazı yumuşattığını anlatan Aktar Özkılıç, “Salep satışlarında bir sıkıntı yok. Vatandaş 50 gram filan alıyor genelde. Bir tatlı kaşığı salebi soğuk süte koyup beş dakika karıştıracaksınız ve sonrasında ocağa koyacaksınız. Sıcakken koyarsanız süte lapa lapa yapar, kötü olur. Salep boğazı yumuşatır, nefes alıp vermeyi rahatlatır. Ciğerleri tedavi edici özelliği vardır, ses kısıklığına iyi gelir. Solunum yollarını rahatlatır. Kimyasal değil neticede doğal bir ürün” şeklinde konuştu.
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Arıman masaustu reklami
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat