alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehirli sanatkârların ilginç alışkanlığı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehirli sanatkârların ilginç alışkanlığı
A
a

Eskişehir’de süs eşyası yapılmasıyla ünlü olan lületaşını 17 yıldır yiyen Emre Mangaltepe, “Bizim de ekmeğimiz taştan çıktığı için ekmeğimizi yiyebiliyoruz” dedi.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir, magnezyum ve silisyum kökenli ana kaya parçalarının, yerin farklı derinliklerindeki başkalaşım katmanları içinde, hidrotermal etkilerle hidratlaşması neticesinde oluşan lületaşının, Türkiye’de en çok çıkarıldığı yerlerden biri. Kolay şekil alması nedeniyle ustaları tarafından çeşitli formlar verilerek süs eşyası olarak kullanılan lületaşının, Eskişehir’de çok sayıda sanatkârı bulunuyor. O sanatkârlardan biri olan Emre Mangaltepe, işlediği figürlerden çok, taşı yemesiyle ön plana çıkıyor. Özel bıçağı ile küçük parçalar kopararak taşı yiyen Mangaltepe, tükettiği miktara dikkat ediyor. Mangaltepe, Çevresindeki insanların genellikle bu duruma çok şaşırdığını söylüyor.

“LÜLETAŞINI YEDİĞİMİ GÖRDÜKLERİNDE ÇOK ŞAŞIRIYORLAR”

17 yıllardır lületaşı yiyen Emre Mangaltepe, taşın içerdiği mineraller hakkında araştırma yaptığını belirtti. Taşın tadı hakkında da konuşan lületaşı sanatkârı Mangaltepe, “Lületaşının tarihini araştırdık, üniversitelerle ortak çalışıp tezler hazırlandık. Lületaşının doğal bir mineral olduğunu, magnezyum silisyum ve kalsiyuma sahip olduğunu araştırmalar sonucunda gördük. Yenilebilecek kadar doğal bir mineral olduğunu keşfettik. Onun içinde kimseye önermemekle birlikte yiyorum. Taşın topraktan çıktığı ilk ham halinden bıçak yardımı ile aldığım parçayı çiğneyerek yiyorum. Daha doğal topraksı bir tadı var. Yediğimde 1-2 gramı geçmeyecek miktarda yiyorum. Lületaşının yendiğini gören insan sayısı çok azdır. Bizim de ekmeğimiz taştan çıktığı için ekmeğimizi yiyebiliyoruz. Lületaşını yediğimi gördüklerinde çok şaşırıyorlar” dedi.
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat