alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir’in milli davası

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir’in milli davası
A
a

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş: “Eskişehir’de hızlı lokomotiflerin, hızlı tren setlerinin üretimi için çaba gösterilmesi, bu konuyla ilgili gerekli kulis çalışmalarının yapılması zaruridir. Bu iş sadece TÜLOMSAŞ’ın değil, Eskişehir’in milli davasıdır

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Es TV’de yayınlanan Vaziyet programında ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş’ın sorularını yanıtladı. Kesikbaş, Eskişehir sanayisinden ve Oda olarak yaptıkları çalışmalardan söz etti.

OLMAZSA OLMAZ 
Milli ve yerli hızlı tren lokomotif sistemlerinin Eskişehir’e gelmesinin önemine değinen Kesikbaş, “Çünkü yüz yılı aşkın bir kültürümüz var raylı sistemlerle ilgili. Eskişehir’de mutlaka hızlı lokomotiflerin, hızlı tren setlerinin üretimi için mutlaka çalışmaların yapılması, bu konuyla ilgili gerekli kulis çalışmalarının yapılması zaruridir. Eskişehir’in milli davasıdır bu, olmazsa olmazıdır” şeklinde konuştu.Eskişehir’de hızlı tren ve lokomotif sitemlerini hayata geçirecek önemli bir alt yapının olduğunu söyleyen ve TÜLOMSAŞ ile ortak çalışma vurgusu yapan Kesikbaş, “Bu sadece TÜLOMSAŞ’ın davası değil. Neticede hepimiz TÜLOMSAŞ’a sahip çıkan kuruluşlarız. Bu Eskişehir’in milli davasıdır. Oradan yüzlerce firmanın ekmek yemesi demektir. Bu ekosistem. Tek başına TÜLOMSAŞ da değil. Eskişehir’de bu teknolojiyi üretecek çok ciddi firmalarımız var. Bunların da Eskişehir’de olduğunu biliyoruz. Sadece düzgün bir şekilde bu ekosistemi Ankara’dakilere doğru bir şekilde anlatmamız gerekiyor. TÜLOMSAŞ bu işin lideri olabilir ama arkasından binlerce insan ekmek yiyecek bu işten. Bu Eskişehir’in hakkıdır. Bu hakkımızı verme taraftarı değilim. Sonuna kadar mücadelesini vereceğiz. Ne yapıp ne edip bunu Eskişehir’e getireceğiz. Biliyorsunuz URAYSİM projesi var bir de Eskişehir’de. URAYSİM ve yerli milli hızlı tren Eskişehir’in vazgeçilmezleridir. Eskişehir’in ufkunu açacak iki şey var, biri raylı sistemler diğeri de havacılık” ifadelerini kullandı. 

Otomobil için çalışıyoruz

Volkswagen tarafından Türkiye’ye yapılması planlanan otomotiv fabrikası yatırımının Eskişehir’e gelmesi için çalışma yürüttüklerini ifade eden  ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Eskişehir için çok değerli” dedi

Volkswagen tarafından Türkiye’ye yapılması planlanan otomotiv fabrikası yatırımının Eskişehir’e gelmesi için çalışma yürüttüklerini ifade eden Kesikbaş, “Bu otomobil mevzu yeni değil. Önemli bir yurt dışı kökenli alman firması lakin 2018’in sonu 2019’un başı gibi bizim haberimiz oldu böyle bir yatırımdan. Önemli de bir yatırım. Türkiye Cumhuriyeti için son derece önemli. Eskişehir özelinde de biz 6 aydır gerekli çalışmaları yapıyoruz, gerekli tanıtımları yapıyoruz. Kentin ekonomik yapısından eğitimine kadar gerekli bütün bilgi paylaşımlarını yaptık. Ama lakin bu tür yatırımlarda gelecek olan yatırımcının da baktığı ölçeklendirdiği konular var. Limanlara yakınlıktan tutun da yan sanayisine kadar birçok hesaplamaları yapıyorlar. Üç beş tane aday kent var. Bu anlamda biz Eskişehir Sanayi Odası olarak her türlü çalışmayı yaptık hala da devam ediyoruz. Konuşulan konular Gebze taraflarının olması, Karasu, Adapazarı, Kocaeli tarafıdır Bursa tarafıdır Manisa diyen de var. Ama her kentten aykırı sesler de çıkıyor. Ama böyle yatırımın Eskişehir’de olması Eskişehir için çok değerli. Gelme ihtimali düşük ama bunu pozitife dönüştürmek için uğraşıyoruz. Emin olun bununla ilgili her türlü kulis çalışması oluyor. Gerekli bütün temaslarda bulunuyoruz. Organize Sanayi Bölgesi de bizim gibi faaliyetlerde bulunuyor. Eminim diğer odalar da faaliyetlerde bulunuyorlardır” diye konuştu.

Tasarruflarımız azalmış

Eskişehir’deki ipotekli ve protesto edilen senet sayılarını açıklayan Kesikbaş, “İpotekli konut satış adetlerinde bir artış var. Bununla beraber diğer konut satışları düşüş kaydediyor. Protesto edilen senet sayıları son 6 aydır ciddi şekilde artmış durumda. Mesela ocak ayında 2 bin TL’nin üstünde protesto edilen senet sayısı 708, 606, 600 bandında devam ediyor. Bu geçen sene 400 bandında. Ama protesto edilen senet tutarlarının dağılımına baktığımızda 10 milyon civarında bir rakam. Bir önceki ay 18 milyon, Ocak ayında 28 milyon. Geçen sene bu rakamlar bunların yarılarından daha az vaziyetteydi. Yine Eskişehir’de karşılıksız işlem yapılan çek sayılarında artış var. Geçen seneye göre iki kata yakın artış. Tutar cinsinden de yine geçen seneye göre iki 
kat daha fazla. Özellikle ocak şubat mart nisan aylarında 14 milyon TL tutarında karşılıksız çek. Rakamlara baktığımızda birçok şeyi gösteriyor. İşler çok iyi gitmiyor. Ama yine de temkinli bir iyimserlik içinde olmalıyız. Eskişehir olarak daha çok kredi çekmişiz daha az mevduatımız var. Tasarruflarımız azalmış, öz kaynaklarımızda daralma var” şeklinde konuştu.

SANAYİCİ DESTEKLENMELİ
Sanayicinin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Kesikbaş, “Yabancılara satılması problem değil. Bundan korkmamak lazım. Türk şirketleri şu an ucuz ama özellikle sanayiciler kısmında bıkkınlık da mevcut. Oda olarak insanlarda umut yaratmak zorundayız ama konuşmalar hem şöyle geçiyor: Satayım kurtulayım, gideyim. Çünkü sanayicilik çok zor. Sanayicilikte fabrikadan içeri girince işçi, benim artı değerimi sömürüyor bu adamı diyor. Devlete gidiyorsunuz devlet sizi potansiyel olarak hırsız görüyor. Eve gidiyorsunuz sen cumartesi çalışıyorsun, yurtdışına gidiyorsun, iş peşinde koşuyorsun. Sanayici kimseye yaranamıyor. Ciddi bir seçim geçirdik. Her seçim sonrası için bir beklenti ya da rehavet oluşturuyor. Dış finansal problemlerimiz var. Mali piyasalarda dalgalanmalar var. Yurt içinde talepler düştü. Sanayicinin bu dönemde desteklenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

SEÇİM KONUSU KAPATILMALI
Artık seçim konusunun kapatılıp ekonominin konuşulması gerektiğini söyleyen Kesikbaş, “Bizler seçim sonrası artık seçim konusunun kapatılması gerektiğini, ekonomiye bakılması gerektiğini söyledik. Ülkenin milli birlik beraberliği için bu çok önemli. Ekonomiyi yüzeye çıkartalım. Ama 23 Haziran seçimleri bunları geciktirdi. Şu an itibariyle tekrardan siyasi sonucu ne olursa olsun, sanayicinin baktığı konu şu: Seçimler bitti. Bundan sonra devlet millet olarak siyaset değil ekonomi konuşacağız. Zannediyorum o günleri tekrardan yaşamaya başladık. Kıpırdanmalar var. Sanayicinin fonlanmaya ihtiyacı var. Yatırım bankacılığını önemsemek gerekiyor. Sanayicinin işletme sermayesini tekrardan güçlendirmek gerekiyor. Fabrikaları kapatmakla ya da küçültmekle bu işler yürümüyor. Fonlanacak olan sanayi sektörü en az 100 milyar lira ile fonlanıp insanların bir şekilde daha ihracat odaklı yönlendirilmesi gerekiyor. 2018 yılında Türkiye’nin ilk 500 şirketi yani Türkiye’nin yüzde 50’sine hitap eden listede toplam gelirlerin yüzde 89’unu biz faiz olarak ödemişiz. Emin olun bu 500 büyük firma Eskişehir’de de bunun yansıması var. Üretiyorsunuz, kazanıyorsunuz. Kazandığınız parayı da faize tekrar bankalara yatırıyorsunuz. O zaman şirket olarak büyüyemiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Havacılık iyiye gidecek

“Havacılık sektörü Eskişehir’de yıldızı parlayan bir sektörü” diyen Kesikbaş, “Bu konuda hem kümemiz iyi çalışıyor hem de şirketlerimiz üst düzey. Eskişehir’de lokomotif olabilecek çatı şirketlere ihtiyaç var. Beyaz eşya sektöründe bir şirketimiz var. Altında bir ekosistem var ve yüzlerce firma bu işten ekmek yiyor. Bir TUSAŞ’ımız var. Alp Havacılığımız var. Onun altında onlarca firma ekmek yiyor. Bu anlamda ben havacılık sektörünün Eskişehir’de çok daha iyiye gideceğine eminim. Çok iyi şirketlerimiz var” dedi.

Yurtiçinde işler daraldı

“Eskişehir’in ihracatı Türkiye’ye göre yüzde 5 daha iyi” diyen Kesikbaş, “Bizim Türkiye’ye göre ihracat rakamlarımız geçen seneye göre yüzde 18 civarında artmış bulunmakta. Ki bunun Türkiye ortalaması yüzde 12 civarında. İhracatımız artarak devam ediyor. 1 milyar 60 milyon 2018’de. Eskişehir’de işler fena gitmiyor. Bunun içerisinde merkezi İstanbul’da olan ihracatçıları da koyarsak 2.5-2.6 milyon civarında bir rakam. Yani Eskişehir’in ihracatı Türkiye genelinin üzerinde. Türkiye’de de artıyor bu iş. İthalatta da gerileme var. Son 12 ayda 868 milyon dolar ithalatımız var. Baktığınız zaman cari fazla veriyoruz. Kârdayız. Yani biz Almanya’ya 3 gol atıyoruz, Almanya da bize 2 gol atıyor gibi oluyor. Geçen yıl tablo böyle değildi. Geçen yıl 1 milyar 60 ihracat, 920 ithalatımız vardı. Bu seneki performansımız daha iyi. Çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Şirketlerimizin bireysel performansları de çok önemli. Çünkü hepimiz için yurtiçinde işler daraldı, çantamızı alacağız yurtdışına çıkacağız. Bu kesin. Daha fazla ihraç edeceğiz” dedi.

Türkiye'de işsizlik arttı

Türkiye’de işsizliğin arttığını söyleyen Kesikbaş, “Bu saklanan bir bilgi değil. Şu anda yüzde 14,7 civarında bir işsizlik verisi var baktığınız zaman son derece yüksek bir rakam. Genç işsizlikte yüzde 25-26 oranında bir işsizlik oranı var. Bunun Eskişehir’e yansıması nasıl derseniz? Genel anlamda toplu işten çıkarmalar yok. İnsanların büyük bir kısmı bütçelerini daraltmak maksatlı norm kadrolara geçmiştir. 241 kişi çalışıyorsunuzdur norm kadronuz 230 kişidir. Belki oralardan 5-10 kişilik çıkartmalar olmuştur. Norm kadrolara geçildi çünkü bir şekilde herkes o güvenli limanlarda kalmaya çalışıyor. Eskişehir de toplu çıkartmalar olmadı. Bu tip söylentiler maalesef oluyor. Şunu da söylemek gerekirse üye ziyaretleri yapıyoruz. çalışan arkadaşlarımızın sebat etmesi gerekiyor. Sanayiciler çok büyük para kazanmıyor. Sanayicilerin dizilerde ki gibi zengin bir yaşantısı yok. Özellikle Eskişehir’in özelinde çalışan patronlar gece gündüz çalışıyorlar. Emek sarf ediyorlar emeklerini de bölüştüklerine fazlasıyla inanıyorum” diye konuştu.
 
Kaynak : Anadolu Gazetesi
Ariman web reklam 2
1000
icon
bilek26 11 Temmuz 2019 13:56

SADECE OTOMOBİL DEĞİL SKODA GRUBUYLA ORTAK TÜLOMSAŞTA DA TRAMVAY, HIZLI TREN DE YAPILMALI.

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat