alexa

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'na yazık oluyor

Videoyu Aç Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'na yazık oluyor
A
a

Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edilen Kütahya Zafer Havalimanı'nda yüklenici firmaya verilen garanti yolcu sayısının sadece yüzde 4'üne ulaşılabildi. Firmaya 5 yıllık süre için 26.6 milyon euro ödendiği açıklandı. Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı ise kısıtlı imkan ve seferleriyle Kütahya'yı geçti!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kütahya'daki Zafer Havalimanı'da 'garantili yolcu sayısına ulaşılamadığını' ve bunun için de devletin şirkete 5 yılda, iç hat giden yolcu için 5 milyon 799 bin 246 euro, dış hat giden yolcu için de 20 milyon 892 bin 380 euro olmak üzere, toplam 26 milyon 691 bin 626 euro ödediğini açıkladı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre Bakan Turhan, "Yap-İşlet-Devret modelinin kabul edilen temel prensibi, bölgenin havalimanı ihtiyacının tespitinin doğru yapılması ve bu tespit neticesinde özel sektörün projeye dahil edilebilmesi isteniyor ise, risklerin ve getirilerin yüklenici ile idare arasında optimal seviyede dağıtıldığı bir finansman yapısının kurulmasıdır" dedi. Turhan, uzun dönemde bu havalimanının 1 milyar liranın üzerinde tasarruf sağlayacağını da savundu. Bu arada 2012-2016 yılları arasında 4 milyon 73 bin 18 yolcu garantisi verilmesine rağmen 170 bin 534 yolcu havalimanını kullandı. Yani garanti sayısının sadece yüzde 4'ü gerçekleşti.

Bakan Turhan, CHP Kütahya Milletvekili Fazıl Kasap'ın önergesine verdiği yanıtta, YİD kapsamındaki altyapı projelerine "Garanti" olarak ödenen para miktarını da açıkladı. Buna göre, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen projelerde garanti ödeme miktarı, 2017'de 3 milyar 403 milyon 6 bin 450 lirayı buldu.

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı, Kütahya'yı geçti!

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı bu sene büyük bir rekor kırdı. Devlet Hava Meydanları Müdürlüğü verilerine göre, ağustos ayı sonu itibariyle, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı toplam yolcu sayısında 73 bin 439'a ulaştı. Aynı dönemde, yani yılın ilk 8 ayında Kütahya'daki Zafer Havalimanı'nın toplam yolcu sayısı ise 72 bin 484 oldu. Son yıllarda yurtdışı yolcu sayısında önde olan Hasan Polatkan Havalimanı, ilk defa toplam yolcu sayısında da Zafer Havalimanı'nı geçmiş oldu.

Söz konusu gelişme bölge havacılığı açısından dikkat çekici bulundu. Çünkü, ekonomik bulunmaması nedeniyle uzun süredir Eskişehir'den düzenli iç hat seferleri gerçekleştirilmiyor. Ancak, Brüksel başta olmak üzere yurtdışı seferlerde bölgedeki en çok tercih edilen havalimanı Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı oldu. Uzmanlar, bu yıl yurtdışından gelen gurbetçi vatandaşların sayısında da artış olduğunu ifade ederek, özellikle Brüksel seferlerinde Eskişehir'in tercih edildiğini belirtiyor.

Kütahya'daki Zafer Havalimanı'ndan hem düzenli iç hat, hem de dış hat seferleri yapılıyor. Öte yandan, bu yılın ilk 8 ayı verilerine göre, Zafer Havalimanı'nda iç hat yolcu sayısı 45 bin 266 oldu ve geçen yıla göre şu an yüzde 3 azalma var. Dış hat yolcu sayısını ise geçen yıla göre yüzde 73 artırsa da, yolcu sayısı 15 bin 692'de kaldı. Toplam yolcu sayısında ancak yüzde 7'lik artış sağladı ve 72 bin 484'te kaldı.

ESKİŞEHİR'DE YÜZDE 36 ARTIŞ

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nda ise yılın ilk 8 ayında, toplam yolcu sayısı geçen yıla göre şu anda yüzde 36'lık artışla 73 bin 439'a ulaştı. İç hat yolcu sayısı geçen yıla göre yüzde 22 düştü, 959 oldu. Ancak dış hatlar yolcu sayısı, son yıllarda sürekli arttığı gibi yine arttı ve yüzde 37'luk artışla 72 bin 480 oldu.

Dikkat çeken noktalardan biri de, bu verilere göre, Hasan Polatkan Havalimanı'nın Zafer Havalimanı'nın toplam yolcu sayısı kadar dış hat yolcusu taşımış olması. Hasan Polatkan Havalimanı dış hat yolcu sayısı 72 bin 480, Zafer Havalimanı toplam yolcu sayısı da 72 bin 484...

ESKİŞEHİR'İN DOLULUK ORANI DAHA YÜKSEK

Hasan Polatkan Havalimanı'nda ilk 8 ayda toplam 509 ticari uçuş gerçekleşti. Geçen yıla göre yüzde 28 artış gösterdi. Zafer Havalimanı'nda ise ticari uçuş sayısı yüzde 18'lik arttı ve 642 sefer gerçekleşti. Bu durumunda, Eskişehir'den yapılan seferlerdeki doluluk oranının daha yüksek olduğunu gösterdiği belirtildi.

Yine verilerde dikkat çeken noktalardan biri, temmuz ayında iki havalimanı arasında toplam yolcu sayısında yaklaşık 10 binlik farkın bir ay içinde kapanması oldu. Hasan Polatkan Havalimanı'nın temmuz ayı sonu itibartiyle toplam yolcu sayısı 53 bin 343, Zafer Havalimanı'nın toplam yolcu sayısı 60 bin 954'di. Zafer'in toplam yolcu sayısı, Hasan Polatkan'ın toplam yolcu sayısından 7 bin 611 kişi fazlaydı. Ancak ağustos ayındaki seferlerle Hasan Polatkan Havalimanı bu farkı kapatıp, Zafer Havalimanı'nı geçmiş oldu.

 
1000
icon
Ali G. 6 Aralık 2018 11:03

yeter artık algı yapmayın lütfen

8 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat