alexa
Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Eskişehir'den tüm Türkiye'ye gidiyor...

Videoyu Aç Eskişehir'den tüm Türkiye'ye gidiyor...
A
a

Eskişehir’de ikamet eden Mustafa İhsan Gürkan tarafından bulunup yetiştirilen dev yürek domatesleri görenleri hayretler içerisine düşürüyor. 

Eskişehir Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, dev yürek domatesleri hakkında Mustafa İhsan Gürkan ile makamında sohbet etti. Gürkan söz konusu domateslerle ilgili olarak, domateslerin tohumlarının mesleği turşucu olan babasından kalma tohumlar olduğunu ve tohumları babası rahmetli olduktan 3 buçuk yıl sonra yatağının altındaki sandıkta bir çıkının içerisinde bulduğunu söyledi. Tohumları bahçesine ekmesiyle yetişen domatesleri görünce şok olduğunu aktaran Gürkan, 2009 yılından beri de bu dev domatesleri yetiştirmeye devam ettiğini belirtti. 

Sohbet bittikten sonra İl Müdürü Erkan Alkan, Mustafa İhsan Gürkan’a ait domateslerin yetiştirildiği bahçede incelemelerde bulundu. Burada bir açıklama yapan Müdür Alkan, yetişen ve olgunlaşan domateslerin ortalama ağırlıklarının 1 buçuk-1,8 kilogram arasında olduğunu ve iri domates sınıfına girdiğini ifade etti. Ayrıca Alkan, yeme olgunluğuna gelen domateslerin çok güzel tat ve aromaya sahip, çok lezzetli, ince kabuklu, bol sulu olduğunu ve insan damağında çok keskin bir tat bıraktığını belirtirken domates tipinden tohum numunesi aldıklarını ve ıslah çalışmalarının gerçekleştirilmesi için, bakanlığa gönderilmek üzere Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne teslim edileceğini aktardı. 

Diğer yandan, İl Müdürü Alkan örnek ve duyarlı davranışıyla yetiştirdiği domates tohumlarını teslim eden Gürkan'a teşekkür etti. 
1000
icon
İlhan 31 Ağustos 2018 19:44

Keşke vermeseydin devlet sahip çıkamaz..,...

1 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Ahmet Ataç
Final Akademi Okulları
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel