alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'den o düzenlemeye büyük tepki

Videoyu Aç Eskişehir'den o düzenlemeye büyük tepki
A
a

Eskişehir Barosu Kernt ve Çevre Hukuk Komisyonu yaptıkları yazılı açıklama ile 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifinin Meclis’te kabul edilmesini eleştirdi.

Eskişehir haberleri: Anayasanın 56. Maddesini işaret eden Kent ve Çevre Hukuk Komisyonu düzenlemenin Anayasaya aykırılık teşkil ettiğini belirtti. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha engelleyen kanun teklifi Meclis’te kabul edilmiştir. 

Teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 1 Kasım’da yapılan toplantısında Meclis Genel Kurulu’na sunulmak üzere kabul edilmişti ve akabinde teklifin Meclis’te kabul edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. 
2013’ten beri çevre yatırımlarının gerçekleştirme taahhütlerini yerine getirmeyen bu santrallere, 2.5 yıl daha ek süre tanınmasına imkan veren bu düzenlemeyi anlamak mümkün değildir. 

Kabul edilen hükme göre, kamuya ve özel sektöre ait santrallere, 2,5 yıl daha ek süre verilecektir. Oysa filtre sistemi ve gerekli önlemleri almadığı için önümüzdeki yıl kapatılması gereken bu santraller, bu şekliyle, Haziran 2022 yılına kadar insan sağlığına ve çevreye zarar vermeye devam edeceklerdir.  

Sorumluluklarını yerine getirmeyen ve esasen kazancının da sadece bu sermaye gruplarına destek olmak adına alınan bu kararın, soluduğumuz havaya kastedilmesi affedilemez. TC Anayasası 56.Maddesi ‘Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi kirletmek, geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşın ödevidir.’ Demektedir. 
Yasa bu haliyle açıkça Anayasa’ya aykırılık teşkil etmektedir, iptali gerekir. Vicdanı hür, kamu sağlığına önem veren tüm yetkilileri, görevlerini icra etmeye davet ediyor, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımıza saygı duyulmasını ve desteklenmesini talep ediyoruz.

 
1000
icon
İnönü'lü 24 Kasım 2019 17:48

Sn Eskişehir Barosu yetkilileri İnönü ovasına kurulan Çimento fabrikasına kör ve sağır, sürçi lisan eylediysek te, Kamunun, Baronun, Stk vs affına sığınıyorum, herkese slmlar syg sunuyorum hoşçakalınız.

1 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat