alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de vatandaşın yeni asgari ücret tepkisi: Nasıl geçineceğiz?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de vatandaşın yeni asgari ücret tepkisi: Nasıl geçineceğiz?
A
a

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapıldı ve 5 bin 500 liraya çıkarıldı. Yeni asgari ücret ile ilgili düşüncelerini sorduğumuz vatandaşlar, “İnsanlar kesinlikle geçinemez bu ücretle. Diğer harcama kalemlerine zam yapılmazsa ya da zamlar geri alınırsa geçinilir ancak” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, net asgari ücretin yaklaşık yüzde 30 artışla 4.253 TL’den 5 bin 500 TL’ye çıkartıldığını açıkladı. İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, “İşçi başına devletimiz işverene de 100 lira destek verecektir” dedi. Yeni asgari ücretle ilgili görüşlerini sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar, 5 bin 500 lirayla geçinmenin mümkün olmadığını söyledi. Vatandaşlar, geçinebilmek için maaş zamlarından önce hayat pahalılığının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Fatih Toker
“Peşinden de zamları bekliyoruz. Bu zam oranlarında yine düşük. Paramız eriyor günden güne. Ben dövizle kıyaslıyorum. Kur bu kadar yüksek olduktan sonra asgari ücreti istedikleri kadar artırsınlar pek bir etkisi olmayacak. İnsanlar kesinlikle geçinemez bu ücretle. Hele ki tek çalışıyorsa, kira ödüyorsa çok zor. Keşke hiçbir zam olmasa da eski asgari ücret olsaydı. Keşke alım gücümüz eskisi gibi olsaydı.”

Ertuğrul Eğercioğlu
“Rakam gayet iyi, gayet güzel. Hükümet vereceğini verdi. Bundan sonrası nasıl olsun ki? 5 bin 500 lirayla geçinilebilir. İsteyen geçinir. Aşırı masraf yapmadıktan sonra gayet güzel geçinir. Zaten aralık ayının sonunda asgari ücrete yine zam gelecek. İnsanlar bunlarla yetinsinler. Bu devlet hepimizin. Herkes parasına göre harcama yapsın.”

Bedri Tuncer
“İnsanlar bu parayla geçinemez. 5 bin 500 lirayla nasıl geçinilecek? Eğer herhangi bir yerden, aileden yardım almıyorsa nasıl geçinecek? Yetmez. Elektriği, suyu, doğal gazı, telefonu, mutfak masrafı derken yetmez. Diğer harcama kalemlerine zam yapılmazsa ya da zamlar geri alınırsa geçinilir. Yarın doğal gaza yüzde 25 zam yapılırsa bu parayla gel de geçin.”

Zübeyde Tuncer
“Zaten şimdi zam gelecek her şeye. 5 bin 500 lirayı almadan her şeye zam gelecek bu ay. Peynir aldım 2 hafta önce. Geçen tekrar gittim 10 lira zam gelmiş yine. Asgari ücret 10 bin lira olsa bile yetmez. Pazara çıkıyorum 8 lira, 10 lira her şey. Bir biber 15 lira olur mu? Artık insanların taneyle alması lazım. Burada sürünüyor insanlar.”

Kazım Yakışan
“Rakamlar normal de diğer zamlar çok fazla. Kira fiyatları, marketteki fiyatlar yüksek. O yüzden düşük yine bu para. İnsanlar geçinemez bu parayla. En azından açlık sınırında bir ücret verilebilirdi. 6 bin 391 lira şu an açlık sınırı. Olanla yetineceğiz, yapacak bir şey yok. Keşke her şey sabit olsa. BU şartlarda geçinilmez çünkü. Kolay değil.” 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
1000
icon
Emre 4 Temmuz 2022 17:04

Buna da bin şükür az şükredelim halimize kanaat edelim biz müslümanız

0 0 Cevap Yaz
Ali 3 Temmuz 2022 12:06

Marketten aylık küp şeker alıyorum, İki sene önce tanesi 6.25tl idi. Dört tane şeker 25.00tl yapıyordu. Aynı küp şeker dört adet şimdi fiyatı ise 107.00tl alıyorum. Daha da bu fiyatın artmayacağına garanti yok. Söyleyin şimdi; Asgari ücret arttı diye halay mı çekelim yani ?

3 3 Cevap Yaz
Çetin 3 Temmuz 2022 11:59

Hükümet, paradan altı sıfır attık diye övünüyordu ya hani 2005 yılında.. İşte şimdi vatandaşlar her yaptığı alışverişlerinde, faturalara o sıfırlardan bol bol koymak zorunda kalıyor. Asgari ücreti arttırmak marifet değildir, göz boyamaktır. Önemli olan insanların asgari ücret ile alabileceği mal ve hizmetin fiyatlarını düşürebilmektir. Sen asgari ücreti istersen 10 bin tl yap, peşinden artacak yüksek enflasyon ve işsizlik sorununu katmerlersin anca. Bu pahalılıkta asgari ücret zammı yok hükmündedir.

4 2 Cevap Yaz
Şükrü Gençer 3 Temmuz 2022 11:45

Yıl olmuş 2022 halen asgari ücreti devlet veriyor sananlar var. Allah akıl fikir versin bunlara, bu zihniyetle işimiz zor. Bir işçinin, işverene sırf sigorta ve maaş maliyeti 7 bin tl üzerine çıkmış, bazılarıda çıkmış diyor; Allah razı olsun asgari ücreti artırandan. O rakamı verebilen verir, veremeyen işçi çıkarır, bordroda gösterir kalanını elden geri alır. Sigortasız işçi çalıştırırlar, maaşı asgari ücretin altına çekerler. Yani türlü dalavere yapılarak bu asgari ücret işi çoğu insanı işsiz bırakır, çoğu üç vardiyayı iki vardiya sistemine çekilir. Sonra millet en az 12 saat mesaiye eyvallah çeker hale gelir. Asgari ücreti arttırınca, herşey hallolmuyor. Denetleyeceksin piyasayı, kanun ve yasaları yeniden düzenleyeceksin

3 3 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat