alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de ucuz ekmek için kuyruk...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de ucuz ekmek için kuyruk...
A
a

Kurban bayramı öncesinde, Eskişehir İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası'nın talebi ile Eskişehir Ticaret Odası meclisi tarafından, 200 gramı 3 liraya satılan ekmeğin 4 liradan satılmasına karar verildi. Kararın ardından her geçen gün vatandaşların halk ekmeğe olan talebi artıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Hayat pahalılığı vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, vatandaşlar 3 kuruş tasarruf yapabilmek için uzun kuyruklara katlanmak zorunda kalıyor.

Eskişehir’de de vatandaşlar piyasaya göre daha ucuz olan halk ekmekten alabilmek için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyor.
 

EKMEK ZAMMIYLA BİRLİKTE KUYRUKLAR UZADI
İğneden ipliğe gelen zamlar vatandaşların alım gücünü kısıtlarken, vatandaşlar da her şeyin en hesaplısını almaya çalışıyor. Eskişehir’de geçen Aralık ayında iki kez zam uygulanarak 210 gramı 2.50 liradan satılan ekmek, son olarak Nisan ayında zamlanmıştı.

210 gramı 3 liradan satılan ekmeğin maliyetini kurtarmadığını belirten fırıncılar, akaryakıta gelen zamlar nedeniyle, kurban bayramı öncesinde Eskişehir Ticaret Odası’ndan (ETO) zam talebinde bulunmuşlardı.

ETO, Eskişehir İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası’nın ekmek zammı ile ilgili talebine olumlu yanıt vererek, bayram sonrası geçerli olmak üzere ekmeğe 1 lira zam yapılmasına karar vermişti. 200 gramı 3 liradan satılan ekmeğin fiyatı 4 lira olurken, 250 gramı 4 lira olan ekmeğin fiyatı ise 5 lira olarak belirlenmişti.

Sözcü'den Kemal Atlan'ın haberine göre, fırın ve bakkallarda ekmek fiyatının 4 lira olmasının ardından vatandaşlar, belediyenin sattığı halk ekmeği tercih etmeye başladı.

Sayıları her geçen gün artan, hemen hemen tüm mahallelerde yer alan Büyükşehir Belediyesi halk büfeleri önünde, ekmeğe yapılan son zamdan sonra uzun kuyruklar oluştu.

Vatandaşlar, belediyenin 200 gramını 2.50 liradan sattığı halk ekmekten alabilmek için uzun süre kuyrukta beklemek durumunda kalıyor.

“135 LİRA KÂRIM OLUYOR”
Artan hayat pahalılığı karşısında hey şeyden tasarruf etmeye çalışan vatandaşlar ev ekonomilerine katkı olması nedeniyle uzun kuyruklara katlanmak mecburiyetinde kalıyor.

Halk ekmek büfelerinden ekmek alan 68 yaşındaki emekli Tuncay Barış, kuyruklara alıştıklarını ifade ederek, “Ay sonunu getirebilmek için çok ince hesap yapıyoruz. Pazar, market alışverişlerini kısıtladık. Her şeyin ucuzunu almaya çalışıyorum. Pazar alışverişini bile daha hesaplı olması açısından akşam saatlerinde yapıyorum. Fırın veya bakkaldan 4 liraya alacağım ekmeği kalk ekmek büfesinden 2.50 liraya alıyorum. Her gün 3 ekmek tüketiyoruz. Aylık olarak 135 lira kârımız oluyor. Bu para ile de başka bir eksiğimizi gideriyorum. Devir artık tasarruf devri. Bu nedenle belediye ekmeğini tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YILDA 15 MİLYON EKMEK ÜRETİLDİ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli sosyal projelerinden olan Halk Ekmek, son teknoloji ile donatılmış yeni tesisine kavuşuyor. Ankara Yolu üzerinde yaklaşık 6 bin metrekarelik alanı kapsayan yeni fabrikanın sene sonuna kadar hizmete açılması planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi 2001 yılından bu yana Eskişehirlilerin sağlıklı, ekonomik ekmek ihtiyacını karşılayan Halk Ekmek Tesisleri'ni yeniliyor. Gerek mevcut tesisin kapasitesinin artan ihtiyaca cevap verememesi gerek teknolojisinin eskimesi nedeniyle yeni tesis kurulumu için çalışmalara başlanıldı. Yeni inşaat ile ilgili bilgi veren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen şunları söyledi:

“Uzun yıllardır çok önemli bir sosyal proje olan Halk Ekmek, sessiz sedasız her gün on binlerce ailenin bütçesine ufak da olsa katkı sağlıyor. Özellikle ekonomik krizin derinleştiği bugünlerde tüm güçlüklere rağmen üretimini arttırarak daha fazla vatandaşımızın yanında olmaya, aile bütçelerine destek olmaya devam ediyoruz.

Yenilemiş olduğumuz büfelere pek çok mahallemizden talepler geliyor. Bir taraftan da bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Son 1 yıl içerisinde 15 milyon 453 bin adet somun ekmek üretimi gerçekleştiren Halk Ekmek, ucuz fiyat politikası ile yaklaşık 15 milyon TL'ye yakın bir paranın vatandaşımızın cebinde kalmasına olanak sağlamıştır.

Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yeni ve modern bir fabrikanın kurulması için yeni tesislerimizin yapımına başladık. Ankara Yolu Yaş Sebze ve Meyve Hali yanında bulunan arazimize yapmakta olduğumuz tesis her yönüyle Türkiye'nin örnek ekmek üretim fabrikalarından biri olacaktır.

Öyle sanıyorum ki 2023 yılının başında tesisimiz hizmete başlayacak. Yeni tesisle birlikte yeni ekmek çeşitlerini de halkımızın beğenisine sunmayı planlıyoruz.”

1000
icon
Nurullah 17 Ağustos 2022 12:26

Şeker fabrikasında ucuz şeker kuyruğuna eleştiri . Halk ekmek kuyruğuna övgü. böyle habecilik olmaz

2 0 Cevap Yaz
Tamer Balcı 17 Ağustos 2022 12:16

Yıl olmuş 2022 halen insanları sağ sol diye aklınca yaftalayanlar bitmemiş. Kardeşim başkalarına solcu, solak bilmem ne dediğin vakit hayatın gerçekleri değişmiyor. Sadece kutuplaşmaya çanak tutuyorsun, haberin yok. Senin dilinden konuşursak eğer; solcular nankör sağcılar ise geçen sene paketi 40 45tl olan 1kg çayı şu an 75 80tl ye aldığı için mutlu ve mesut yani öyle mi ? Saçmalamakta üstünüze yok valla

0 0 Cevap Yaz
Vatandaş 17 Ağustos 2022 10:05

Halkın zamla bir sıkıntısı yok sıkıntısı olan kar en çok yaygara koparan solak zihniyet

2 1 Cevap Yaz
vahvah 17 Ağustos 2022 09:26

Halk memnun büyükşehir yeni fabrikalar kuracak sürümden kazanması gerek yakında ekmek olur onkağıt

2 0 Cevap Yaz
Hasan 16 Ağustos 2022 17:28

Halk gayet memnun kardesim gidin ekmek kuyrugundakilere sorun cogu memnun..

1 3 Cevap Yaz
Çetin

Ayynen öyle ekmeği ucuz alsın yeter, geri kalan herşeyi fahiş fiyattan alsa sesi çıkmaz.

2 0
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat