alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de flaş dava: Hukuksuzluğa karşıyız!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de flaş dava: Hukuksuzluğa karşıyız!
A
a

Eskişehir Barosu Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polisleri görev yaparken kaydeden kişilerin engellenmesi ve adli işlem yapılmasını içeren 27.04.2021 tarih ve 2021/19 sayılı genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Baro Başkanı Avukat Mustafa Elagöz yaptığı yazılı açıklamada, “ Anayasa’nın 36. Maddesi uyarınca, herkes meşru vasıtalarla hak arama hürriyetine sahiptir. Yine Anayasamızın 38. Maddesine göre Ceza ve ceza yerine geçen güvenlik tedbirleri ancak kanunla konulur hükmü, mevcut genelgeyle açıkça ihlal edilmiştir. Kaynağını anayasadan ve kanundan almayan hiçbir düzenleme hukuken geçerli kabul edilemez. Kanun koymak yetkisi TBMM’ne aittir. Genelge ile anayasanın 38. maddesi açıkça ihlal edildiği gibi  TBMM’nin yetkisinde olan bir konu hakkında  Emniyet Genel Müdürlüğünce bir yetki aşımında bulunulmuştur.  Açılan dava dilekçesinde, Anayasanın 28. maddesinde güvence altına alınan  basın özgürlüğüne de dikkat çekilirken, "Genelgede, Ceza Adalet Sistemini ilgilendiren delillerin yok olmasına yahut toplanamamasına sebep olacak oranda telafisi imkansız sonuçlar doğuracağı da görüldüğünden bu sebeplerle davalı idarenin cevap dilekçesini beklemeden ve ivedi olarak yürütmenin durdurulmasına kararı verilmesi talep edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

BU DURUM ÇARPITILMAMALIDIR
Elagöz açıklamasına şöyle devam etti: “Kamu hizmeti sunan, kamu düzenini korumak ve sağlamak amacıyla, yasal düzenleme kapsamında görevleri gereği bazı yetkileri bulunan kolluk kuvvetlerinin, temel hak ve hürriyetleri ihlal edici keyfi ve suç teşkil edebilecek davranışlarının önüne geçilmesi ve denetlenmesi demokratik hukuk devleti açısından elzemdir. Görev ve sorumlulukları iç hukuk normlarıyla şekillenen kolluk personellerinin görevlerini icra ederken şeffaf ve denetime açık olması, keyfi davranışların önüne geçmesi açısından önem arz etmektedir. Bu anlamda aleni bir şekilde görev yapan ve kamusal bir görevin icrası sırasında işlenen hukuka aykırılıkların kayıt altına alınması Anayasanın 20. maddesi ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanuna aykırılık teşkil etmez. Bu durum çarpıtılmamalıdır. Aynı zamanda CMK’nun 217. maddesi gereğince delil serbestisi ilkesi de söz konusu genelge ile bertaraf edilmektedir. Ülkemizin hukuk devleti çizgisinden hızla uzaklaştığını ve artık genelgelerle yönetilen bir devlet haline getirildiğini üzülerek takip etmekteyiz. Bu sebeple her türlü hukuksuz uygulamaya karşı yasal zeminde mücadele edeceğimizi kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız”
Ariman web reklam 2
1000
icon
Milletin vekilleri ne ci ? 4 Mayıs 2021 13:27

Eğer bir kamu görevlisi görevi sırasında hem mesleki hemde toplumsal açıdan etik olmayan davranışlar sergilemiyorsa. Veya herhangi bir usulsüzlük yapmıyorsa ne için kamera ile vatandaşların görüntü alması yasaklanıyor ? Kamu görevlisi kendini bildikten sonra, yaptığı görevin bilincinde ve tüm detaylarına hakim olduktan sonra neyden çekinilir ? Kimden çekinilir ? Bunlar cevabını herkesin merak ettiği sorulardır. Ayrıca ortada bir kanun maddesi yok, oy birliği ile mecliste kabul edilmiş ve yasalaşmış bir kararda yok. Sadece biz böyle düşündük, karar verdik ki; kamu görevlilerinin özel hayatına müdahale ediliyor diyorlar. Varsa böyle birşey meclise verirsin kanun teklifini, geçerse geçer. Biz böyle istiyoruz biz yaptık oldu demek, milletin oyları ile seçtiği vekillere ve millet iradesine baş kaldırmaktır.

0 2 Cevap Yaz
Rıfat 4 Mayıs 2021 13:04

Bu uygulama çok saçma ! Ne demek kamera ile polisleri çekmeyin ? Şayet polis, mesai saatleri içerisinde sakıncalı davranışlar sergileyen biri değilse veya herhangi bir çekincesi yoksa neden kamera ile görüntü alınmasından rahatsız olunur ki ? Örneğin daha haftası bile olmadan konyada bir trafik polisinin bir motor sürücüsü genci kask ile kafasına vurarak durdurmaya çalıştığı haberlere düştü. Yani polisin içerisindeki çürük elmaları temizlemek yerine, vatandaşa çekim yasağı getirmek işin kolayına kaçmaktır. Ayrıca mecliste yasa olarak oy birliği ile kabul edilmeyen herhangi bir kararın uygulanması hukuksuz ve şaibelidir

0 5 Cevap Yaz
Pöh 4 Mayıs 2021 10:21

Neyin ne olduğunu anlamadan dinlemeden hele bir hukukcunun böyle değerlendirmesi kadar acı bir şey yok lütfen çarpıtmayın laf olsun diye de konuşmayın

5 0 Cevap Yaz
Levent

Sen ne anladın açıklada herkes öğrensin kardeş

0 2
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Comdata web reklamı