alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de çürümeye terk edildiler!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de çürümeye terk edildiler!
A
a

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, ilçede atıl bulunan öğrenci yurtlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Toptaş, “İlçemizde yükseköğretimde yurt sıkıntısı yaşanırken iki öğrenci yurdunun bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden çürümeye terk edilmesi vicdanları sızlatmaktadır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, ilçede atıl bulunan öğrenci yurtlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Sivrihisar’da 6 yıldır atıl bulunan öğrenci yurtlarıyla ilgili 29 Eylül 2021 tarihinde basın açıklaması yaptıklarını hatırlatan Toptaş, “Bu yurtların kredi ve yurtlar müdürlüğüne devrinin yapılarak, yükseköğrenimde çekilen yurt sıkıntısının giderilmesini istemiştik. Ulusal ve yerel basında büyük ilgi gören basın açıklamamızın üzerinden on ay geçmesine rağmen olumlu hiçbir adım atılmadı. Bu süre içinde kanun hükmünde kararname ile el konulan 150 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu altı yıldır gerekli koruma önlemleri alınmadığından ve ilgisizlik yüzünden kötü niyetli kişiler tarafından yağmalandı. Yurt binasının elektrik, su, kalorifer tesisatları, kapılar musluklar hatta pencereler yerlerinden sökülüp götürüldü. İlçe halkından toplanan paralarla yapılan bu öğrenci yurdu harabe haline geldiği için çürümeye terk edildi” ifadelerini kullandı. İş adamı Dr. Tevhid Çamoğlu tarafından yaptırılıp, yıllarca öğrencilerin barınmasında kullanılan öğrenci yurdunun da iki yıldır boş bekletildiğini belirten Toptaş, “Son zamanlarda ilgisizlik yüzünden kapıları kilitli olduğu halde camları kırılarak yağmalanmaya başlanmasını ibretle izlemekteyiz. Bir şey yapamamak sesimizi yetkililere duyuramamak ve hiçbir önlem alınmaması bizleri derinden üzmektedir” dedi.

İLÇEMİZİ TERK EDİYORLAR
İlçede Osmangazi Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksek Okulunda yaklaşık 600 öğrencinin öğretim gördüğünü ifade eden Toptaş, “Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurt binası olmadığı için erkek öğrencilere yönelik 150 öğrenci kapasiteli yurt binası kiralanmıştır. İlçemizde yükseköğretimde okuyan kız öğrenciler için yurt binası bulunmamaktadır. Kiralık ev bulamayan veya kiraların 3 bin TL ye yükselmesinden dolayı kız ve erkek öğrencilerimiz, ya kayıtlarını donduruyorlar ya da kayıtlarını başka yerlere almak suretiyle ilçemizi terk ediyorlar. İlçemizde yüksek öğretimde yurt sıkıntısı yaşanırken öğrencilerimiz yüksek ev kiraları nedeni ile sıkıntı yaşarken, bu iki öğrenci yurdunun bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden çürümeye terk edilmesi vicdanları sızlatmaktadır. İnşaat maliyetlerinin aşırı yükselmesi ile yeni yurt binalarının yapılması devletimize büyük yük getireceğinden, milyonlarca lira harcanarak yapılan bu yurtların bir an evvel bakımlarının yapılarak eğitim ve öğretime kazandırılması, öğrencilerimizin yaşadığı barınma sıkıntısının çözümüne katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Milletvekillerine ve tüm yöneticilere çağrıda bulunan Toptaş, “ İlimiz milletvekillerinin, tüm yöneticilerin ilçemizin içler acısı ve vicdanları sızlatan bu sorunu ile ilgilenmelerini ve bu yurtların bir an evvel bakım ve onarımları yapılarak önümüzdeki 2022-2023 eğitim ve öğretim yılına hazır hale getirilmesi için gereğini yapmalarını talep ediyorum” dedi.
 
Kaynak : Hilal Köver
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat