alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir altın fiyatları 06.08.2021 son dakika!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir altın fiyatları 06.08.2021 son dakika!
A
a

Eskişehir altın fiyatları bugün nasıl bir seyir izliyor? Kapalıçarşı ve Eskişehir serbest piyasada gram altın kaç lira? Çeyrek altın ne kadar? Bugünün bütün verileri haberimizde.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir altın fiyatları bugünün verilerine göre,  yükselişini sürdürüyor. Yatırımcıların güvenli limanı olan altında, koronavirüsün delta varyantının da dünyada yayılmasının ardından sular durulmuyor. Peki, altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç TL?

Dolar 8,54 liradan, euro ise 10,1050 liradan güne başladı. İstanbul Kapalıçarşı'da 8,5380 liradan alınan dolar 8,54 liradan, 10,1030 liradan alınan euro ise 10,1050 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 8,54 liradan, euro ise 10,12 liradan satılmıştı.

Altının ons fiyatı 1.800 doların üzerinde kalsa da, fiyatlarda kritik 1.830 doların aşılmaması ciddi bir yükseliş başlamasını engelliyor. Altının kısa vadede hangi yöne kırılacağına ABD'nin istihdam verisi karar verecek.

Küresel çapta delta varyantına dair kaygılar artarken, uzun süredir 1.790-1.830 dolar bandında takılan ons altının hangi yöne doğru kırılacağı takip ediliyor. Fed'in varlık alım hızını azaltmaya yıl sonuna kadar başlayabileceğine ve 2022 sonu veya 2023'te faiz artıracağına işaret eden söylemlerin etkisi ile spot altın fiyatı 1.830 dolar/direncinden geri geldi. Şimdi altın yatırımcısı ABD’nin istihdam verisini bekliyor.
Dünya’dan Evrim Küçük’ün haberine göre, analistler, ABD'de istihdam verisinin düşmesi ve Fed’in orta-uzun vadede para politikasını destekleyici tutmaya devam etmesi halinde altın fiyatlarında gerçekten iyi bir ivmenin yakalanabileceğine işaret ediyorlar. Bugün açıklanacak istihdam verisi ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın ay sonunda Jackson Hole'de yapacağı konuşma altın fiyatları için trendi belirleyecek. Buna ek olarak, büyüme endişelerinin kısmen artması ile ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 1.20'nin altına gerilemesi ons altını destekleyebilecek bir diğer bir faktör. Reel faizlerdeki düşük seviyeler, Fed'in varlık alımlarının azaltılmasında yavaş davranacağının güvencesini vermesi ile baskılanan dolar, değerli madeni destekleyebilir. Diğer taraftan delta varyantı nedeniyle merkez bankalarının beklenenden daha uzun süre güvercin kalması altın fiyatlarına destek sağlaması beklense de küresel risk alma iştahındaki normalleşme çabası nedeniyle spot altın yatay seyrediyor.

1.830’u geçerse kısa vadede 1.880 yeni hedef olur

Önemli hareket ortalamalarının bulunduğu 1.830 bölgesini aşamayan ons altın uzmanlara göre bu seviyeyi aştığı takdirde hareketini 1.850 ve 1.880 dirençlerine doğru hızlandırabilir. 1.805 ve 1.795 ise aşağıda destek olarak izlenecek seviyeler olarak gösteriliyor.

Anket: 4’üncü çeyrekte 1.841, 2022’de 1.785 dolar

Reuters anketine göre, altın fiyatları küresel ekonomide toparlanmaya bağlı olarak merkez bankaları para politikasını sıkılaştırmaya başlamadan önce bu yılın geri kalanında ons başına 1.830 doların üzerine taşınacak. 38 analist ve tüccarın katıldığı bir anketin medyan yanıtlarına göre, altın yılın üçüncü çeyreğinde ons başına 1.835 dolar ve dördüncü çeyrekte 1.841 dolar olacak. Ankete göre, tüm yıl için fiyatlar ortalama 1.812 dolar olurken, 2022'de ortalama 1.785 dolar olarak gerçekleşecek. Bu tahminler, Nisan ayında yapılan benzer bir ankette bulunanlardan biraz daha yüksek seviyeler.
Julius Baer analisti Carsten Menke, "Küresel büyüme düzeldikçe ve enflasyon geçici hale geldikçe güvenli liman talebi azalacak” diyerek uzun vadede fiyatlarda geri çekilme yaşanabileceği uyarısı yapıyor. Ancak kısa vadede fiyatlar, altın takı talebindeki toparlanma ve gelişen piyasalar toparlanırken doların zayıflama potansiyeli gibi faktörlerle destekleniyor. Daha zayıf bir dolar, altının cazibesini artırıyor. Enflasyonda son zamanlarda görülen artış da, yatırımcıları genellikle bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülen altın satın almaya teşvik edebilir.

Ünlü fon yöneticisi: 3.000 dolar şansı hala var!

Sarı metalin fiyatının geçen yıl rekor seviyeye çıkacağını tahmin eden bir fon yöneticisi, merkez bankalarının normalleşmeye dönmesinin zor olduğunu belirterek altın fiyatlarının yükselişini sürdüreceği öngörüsünde bulundu. Quadriga Igneo fonunu yöneten Diego Parrilla, aşırı gevşek para ve maliye politikalarının uzun vadede nasıl bir hasar yaratacağının hala net olmadığını ifade ederek, “Yapay olarak düşük tutulan faiz oranları büyük varlık balonları yarattı. Bu da merkez bankalarının çöküş riskini almadan normalleşmesini çok zorlaştıracak” değerlendirmesinde bulundu. 2016'da altının beş yıl içinde rekor seviyeye çıkacağını doğru bir şekilde tahmin eden Madrid merkezli kuruluşun yöneticisi Parrilla, "Altının değerlenmesindeki itici güçler de daha da güçleniyor” yorumunu yaptı. Fon yöneticisi, altının önümüzdeki üç ila beş yıl içinde ons başına 3.000 ila 5.000 dolara yükselebileceği şeklindeki görüşünü korumaya devam ettiğini söyledi.

HSBC: Fed’in desteği fiyatları yükseltir

Fed, temmuz toplantısında herhangi bir politika değişikliği yapmadı veya indirim zamanlaması konusunda herhangi bir ayrıntı vermedi. HSBC analistlerine göre, daralma yakın görünmediğinden, altının yakın vadede biraz daha yukarı çıkması muhtemel. Aralık ayında önce varlık alımlarını azaltılmasına dair bir açıklama beklemeyen HSBC, sıkı para politikasına geçişle ilgili somut bir açıklama olmamasının fiyatları 1.800 doların üzerinde tutacağını düşünüyor. Fed’in şu an aktif olarak politika değişikliğine gitmemesi nedeniyle HSBC’ye göre fiyatların halen yükselme potansiyeli bulunuyor.

Peki tüm bu gelişmeler kapsamında, 6 Ağustos 2021 Cuma (bugün) saat 10:45 itibarı ile Eskişehir'de gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın kaç lira? Altın fiyatları ne kadar? Eskişehir'de döviz hangi seviyede?

Eskişehir ve Kapalıçarşı altın fiyatları ve Dolar ile Euro kaç lira? Hepsini sizin için derledik...

Eskişehir altın fiyatları

  • Gram altın ne kadar?
Alış: 495,16 TL
Satış: 495,27 TL
  • Çeyrek altın ne kadar?
Alış: 803,00 TL
Satış: 815,00 TL
  • Yarım altın ne kadar?
Alış: 1.606,00 TL
Satış: 1.632,00 TL
  • Cumhuriyet altını ne kadar?
Alış: 3.206,00 TL
Satış: 3.251,00 TL

Günün önemli ekonomik gelişmeleri

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1,82 puan ve yüzde 0,13 değer kazanarak 1.433,60 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,09 gerilerken, holding endeksi yüzde 0,12 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,54 ile bilişim, en çok kaybettiren yüzde 0,35 ile spor oldu.

BIST 100 endeksi, dün güne düşüşle başlamasına karşın alımların güçlenmesi ile yükselişe geçti ve günü de yüzde 1,27 artışla 1.431,78 puandan tamamladı.

Analistler, karışık gelen makroekonomik veri setinin ardından delta varyantının ekonomilere etkisinin ölçümlenmesi açısından ABD'de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin önemli olduğunu, veri öncesi pay piyasalarında karışık bir seyrin izlendiğini söyledi.

Bugün yurt içinde ise Hazine nakit dengesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketinin izleneceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 ve 1.470 seviyelerinin direnç, 1.390 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Orman yangınlarından etkilenen yerler için mücbir sebep hali ilan edildi

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 28 Temmuz'dan itibaren ülkenin çeşitli yerlerinde meydana gelen yangınlara ilişkin olarak, Bakanlık tarafından, Osmaniye'nin Kadirli ve merkez, Antalya'nın Akseki, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, Manavgat ve İbradı, Mersin'in Aydıncık ve Silifke, Adana'nın Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan, Muğla'nın Bodrum, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Seydikemer ve Kavaklıdere ilçelerinde mücbir sebep hali ilan edilmesi uygun bulundu.

Bu yerlerde yangının başlangıç tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, bu mükellefiyetleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması bakımından yangının başlangıç tarihi ile 1 Kasım (bu tarihler dahil) tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilecek.

Mücbir sebep hali süresince, verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme süreleri, söz konusu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri, yangın tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi, yangın tarihinden önce ikmalen, resen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep halinin başladığı tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi ile 2021 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi uzatıldı.

Ödemeler kasım ayında yapılacak

Mücbir sebep halinin geçerli olduğu dönemde verilmesi gereken beyanname ve bildirimler, 16 Kasım günü sonuna kadar verilebilecek. Bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler ile diğer vergi, ceza ve gecikme faizleri ile 2021 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksiti 30 Kasım gün sonuna kadar ödenebilecek.

Söz konusu yerlerde bulunan mükelleflerce, mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2021 yılı ikinci geçici vergi beyannamesi verilmeyecek.

Ayrıca bu yerlerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları 16 Aralık gün sonuna kadar başvuru yapmaları ve gerekli şartları da taşımaları kaydıyla faiz alınmadan 24 aya kadar taksitlendirilecek.

Koruyucu maske ve tıbbi eldiven ihracatında ön izin şartı kaldırıldı

Ticaret Bakanlığının İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, kişisel koruyucu donanım yönetmeliği kapsamında piyasaya arz edilen koruyucu maske (gaz, toz ve radyoaktif toz filtreli maskeler) ve Tıbbi Cihaz Yönetmeliği kapsamında piyasaya arz edilen tıbbi steril/non-steril eldiven ihracatında ön izin alınması uygulamasına son verildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri nedeniyle geçen yıl ihracı ön izne bağlı mallar listesine dahil edilen koruyucu maske ve eldiven ürünleri bu listeden çıkarıldı.

EPDK, elektrik piyasasında karşılığı olmayan alış tekliflerine yönelik inceleme başlattı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), elektrik ticaretinde fiziki piyasada karşılığı olmayan alış tekliflerine yönelik inceleme başlattığı bildirildi.

EPDK'den yapılan açıklamada, özellikle son günlerde bazı elektrik tedarik şirketlerinin taleplerinden daha fazla, “tüketiciye yansımayan”, sadece elektrik ticaret piyasası içinde karşılığı olan alış teklifi verdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Kurumun konuyla ilgili derhal harekete geçerek inceleme başlattığı ifade edilen açıklamada, EPDK'nin bütün tedarik şirketlerini uyarmak üzere gönderdiği yazıda “Kabul edilebilir tüketim tahmininden daha fazla alış teklifi yapılması gereksiz bir alış miktarı artışına neden olmaktadır. Fiziki piyasada karşılığı olmayan, gerçekte tüketilmeyen bu alışlar piyasa yapısı içinde paydaşlarda farklı algılara neden olmakta, ticari kararları etkilemektedir.” ifadelerine yer verildiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, tüketim rekorları kırıldığı bir dönemde bazı tedarik şirketlerinin elektrik piyasasının rekabetçi yapısını bozacak alış teklifleri yaptığını tespit ettiklerini ve vakit kaybetmeden şirket bazlı saatlik teklifler üzerinde inceleme başlattıklarını bildirdi.

Doğru olmayan ve manipülasyona da sebep olabilecek alış tekliflerinin elektrik ticaretinin doğasına aykırı olduğunu ifade eden Yılmaz, "Sadece piyasayı, rekabeti olumsuz etkilemekle kalmaz, paydaşların güvenini ve itibarını da zedeler. Piyasa doğrularına göre hareket etmeyen şirketlerin ise EPDK’nin yaptırımları ile karşılaşması kaçınılmazdır.” değerlendirmesinde bulundu.

EPDK tarafından yapılacak inceleme sonucunda bu tip alış teklifleri yaptığı tespit edilen tedarik şirketlerine, idari para cezası ya da oluşacak zararın ilgili şirketlere ödetilmesi gibi yaptırımlar uygulanabilecek.

Merkez Bankası rezervleri 105 milyar 721 milyon dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 30 Temmuz itibarıyla 1 milyar 281 milyon dolar artarak 105 milyar 721 milyon dolara çıktı.

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, 30 Temmuz'da Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 2 milyar 466 milyon dolar artışla 64 milyar 128 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 19 Temmuz'da 62 milyar 662 milyon dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 186 milyon dolar gerileyerek 41 milyar 778 milyon dolardan 41 milyar 592 milyon dolara düştü.

Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, 30 Temmuz haftasında bir önceki haftaya kıyasla 1 milyar 281 milyon dolar artarak 104 milyar 440 milyon dolardan 105 milyar 721 milyon dolara çıktı.

Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat