Yeni prostat tedavisi Eskişehir'de: Daha az acı, hızlı iyileşme...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Yeni prostat tedavisi Eskişehir'de: Daha az acı, hızlı iyileşme...
A
a

Eskişehir Şehir Hastanesi Üroloji Bölümü, son 2 yıldır uyguladığı Holmium Laser Enükleasyonu Prostat (HOLEP) ameliyatı tekniği ile prostat tedavisinde yeni bir çağ başlatıyor.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Şehir Hastanesi'nde uygulanmakta olan Holmium Laser Enükleasyonu Prostat (HOLEP) ameliyatı tekniğiyle son 2 yılda yüzlerce hasta tedavi edilirken, yöntem az kanama riski ve hızlı iyileşme süreciyle ön plana çıkıyor.

Eskişehir Şehir Hastanesi Üroloji Bölümü'nde Doç. Dr. Aykut Aykaç ve Doç. Dr. Coşkun Kaya tarafından uygulanmakta olan yeni ameliyat yöntemi dikkat çekiyor. Son 2 yılda yüzlerce hastanın tedavi edildiği HOLEP ameliyatı tekniği artık daha fazla tercih ediliyor. Doktorlar mecbur kalınmadığı takdirde TUR-P denilen klasik kapalı ameliyatı uygulamadıklarını belirtirken, bu yöntemin çevre illerin hiçbirisinde bulunmadığını dile getiriyor. Benign prostat hiperplazisi (BPH) tedavisinde prostat dokusunun Holmium Lazer ile etkili bir şekilde çıkartıldığı yöntem özellikle az kanama riskiyle ve hızlı iyileşme süreciyle ön plana çıkıyor.

"Her hastanın en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi için doktorla görüşmesi önemlidir"

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Coşkun Kaya, HOLEP ameliyatında anestezi hekimleri, ameliyat ve servis ekibinin emeğinin görmezden gelinemeyeceğine vurgu yaparak, "Bu ameliyat sırasında, doktorlar genellikle bir endoskopik cihazı idrar yoluna yerleştirir, prostat dokusunu lazer ışınıyla bu tüp aracılığıyla eritir ve daha sonra idrar yolundan çıkarır. Bu işlem, idrar akışını iyileştirmek ve BPH'nin neden olduğu semptomları azaltmak için prostatın iç kısmını açar. HOLEP, diğer bazı prostat ameliyatı tekniklerinden farklı olarak daha büyük prostat bezlerini çıkarmak amacıyla kullanılabilmesi ve daha az kanama riski taşıması gibi avantajlara sahiptir. Bu nedenle, özellikle büyük prostat bezlerine sahip olan hastalarda tercih edilen bir yöntem olabilir. Ancak her hastanın en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi için doktorla görüşmesi önemlidir. Bu yönteminin birçok avantajı vardır. HOLEP, büyük prostat bezlerinin çıkarılması için oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer geleneksel cerrahi yöntemlere kıyasla daha büyük prostat dokusunu çıkarabilir. Bazı prostat ameliyatlarına kıyasla daha az kanama riski taşır. Holmium lazeri, kan damarlarını hızla kapatır ve kanamayı önler. Ameliyat sonrası iyileşme süreci genellikle hızlıdır. Kanama miktarının az olması ve prostat dokusunun etkili bir şekilde çıkarılması, hastaların daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olur. Diğer bazı cerrahi yöntemlerde görülebilecek komplikasyonlar, HOLEP ile daha az yaygındır. Bu, idrar kaçırma veya erektil disfonksiyon gibi komplikasyon riskinin azaltılmasını içerir. Prostat bezinin tekrar büyüme ihtimali diğer bazı yöntemlere kıyasla daha düşüktür. İdrar yolunda daralmalara veya tıkanıklıklara neden olma riskini azaltır, çünkü prostat dokusu etkili bir şekilde çıkarılır. Bu avantajlar, HOLEP'in BPH tedavisi için tercih edilmesinde etkili faktörlerdir. Ancak, her hasta farklıdır ve en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi için bir uzmanla görüşmek önemlidir" dedi.
Kaynak : İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi