TBMM'de Eskişehir sorusu: Yıllardır neden yapılmıyor?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç TBMM'de Eskişehir sorusu: Yıllardır neden yapılmıyor?
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca  afet riskli alan ilan edilen Gündoğdu Mahallesi kararı üzerinden 11 yıl, Küçük Sanayi Bölgesi kararı üzerinden ise 7 yıl geçmesine rağmen neden hiçbir işlem yapılmadığını” öğrenmek amacıyla bir soru önergesi daha verdi.

Sütiş Eskişehir
CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, 18 Ekim’de verdiği soru önergesine Meclis İçtüzüğü ve Anayasaya aykırı olmasına karşın yanıtlamayan Bakan Mehmet Özhaseki’ye yeniden Gündoğdu Mahallesi ve Küçük Sanayi Bölgesi’nde alının kararların neden uygulanmadığını sordu.

Arslan’ın, Bakan Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na tekrar verdiği yazılı soru önergesi şöyle:

“Riskli alan olarak ilan edilmesine rağmen yıllardır dönüşüm çalışmalarının yapılmadığı mahallelerdeki yurttaşlarımız bu durumu endişeyle karşılamakta ve büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. 

Bu kapsamda:

1-    Gündoğdu Mahallesi içerisinde kalan 27 hektarlık alandaki zemin ve yapılarla ilgili teknik raporlar bu alanın“riskli alan” ilan edilmesi için yeterli midir?
2-    Emek, Yenidoğan, Gündoğdu ve Erenköy Mahallelerinin sınırları içerisinde yer alan “Küçük Sanayi Bölgesindeki” zemin ve yapılarla ilgili teknik raporlar bu alanın “riskli alan” ilan edilmesi için yeterli midir?
3-    Teknik raporlar söz konusu alanların “riskli alan” olarak ilan edilmesi açısından yeterli değilse, bu bölgelerin “riskli alan” kapsamından çıkarılması planlanmakta mıdır?
4-    Teknik raporlar yeterlive ilan edilen yerler afet riski taşıyorsa; Gündoğdu Mahallesindeki 27 hektarlık yerin riskli alan ilan edilmesinden bu yana yaklaşık 11 yıl, Küçük Sanayi Bölgesinin riskli alan ilan edilmesinin üzerindenise 7 yılı aşkın süre geçmesine ve bu alanlarda her türlü iş ve işlemleri yapma yetkisi Bakanlığınızda olmasına rağmen, Bakanlık tarafından bugüne kadar herhangi bir işlemgerçekleştirilmemesinin gerekçesi nedir?
5-    Kanunun 6’ncı maddesinin 12’nci fıkrasında yer alan hüküm gereğince, TOKİ’ye ya da herhangi bir ilgili İdareye, dönüşüm çalışmalarının yapılması için uzun yıllardır yetki devri yapılmamasının gerekçesi nedir?
6-    Bakanlığınız, ilgili mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın endişelerini ve mağduriyetlerini gidermek üzere herhangi bir plan yapmış mıdır? Yapıldıysa bu planın detayları nelerdir?
7-    Afetler açısından “riskli alan” olarak ilan edilip, uzun yıllar dönüşüm çalışmalarının yapılmadığı yerlerdeki yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelik tehdit karşısında herhangi bir önleminiz söz konusu mudur?”
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi