Prof. Dr. Bülent Görenek'ten bir başarı daha: Yol gösterecek!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Prof. Dr. Bülent Görenek'ten bir başarı daha: Yol gösterecek!
A
a

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Görenek Amerika Birleşik Devletleri’nde Kılavuz Yazarlığı yaptı Görenek alanındaki bilgi ve deneyimlerini tüm dünyadaki meslektaşları ile paylaştı.

Sütiş Eskişehir
Kazım Kurt Seçim 2024 DT haber içi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Görenek, “Atriyal fibrilasyon kalbin kulakçıklarından kaynaklanan bir çarpıntı türü olup, uygun tedavi edilmeyen hastalarda beyne giden pıhtıya bağlı inmeye yani felce sebep olmaktadır. Bu nedenle atriyal fibrilasyonlu pek çok hastada pıhtı önleyici ilaçlar hayat kurtarıcı olmaktadır. Hastalığın tedavisinde ‘ablasyon’ dediğimiz yöntemle kalp içinde çarpıntıya neden olan yerleri dondurma işlemi yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Bazı hastalarda ise çarpıntıyı kontrol altına almak için çeşitli ilaçlardan yararlanılmaktadır” dedi. 

Bu hastalık konusunda dünyanın saygın kardiyoloji dernekleri arasında yer alan Amerikan Kardiyoloji Birliği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin önderliğinde hazırlanan bir bilimsel kılavuz yayınlandı. Söz konusu kılavuzda ülkemizden tek yazar olarak yer alan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Görenek, bu alandaki bilgi ve deneyimlerini tüm dünyadaki meslektaşları ile paylaştı. Oldukça ayrıntılı olarak hazırlanan kılavuzda atriyal fibrilasyonun tanısı, önlenmesi ve tedavisine yönelik olarak son gelişmeler konunun uzmanlarınca ele aldı. Kılavuz atriyal fibrilasyon konusunda hekimlere bir başvuru kaynağı olarak hazırlandı. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil tüm dünyadaki hekimlerin yararlanacağı bu kılavuz alanında en güncel bilimsel doküman olarak hekimlere hasta tanı ve tedavinde yol göstereceği bildirildi.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi