Mezarda emekli olmak istemiyoruz!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Mezarda emekli olmak istemiyoruz!
A
a

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Eskişehir Şubesi, SGK İl Müdürlüğü önüne çelenk bıraktı. BES üyeleri adına açıklamada bulunan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Baki Ulaş Karaca, “SGK emekçileri açlık sınırındaki bir ücretle çalıştırılmaktadırlar. Milyonlarca vatandaşın emekli aylığını bağlayan sosyal güvenlik emekçilerinin geleceğinde emeklilik görülmemektedir” dedi.

Sütiş Eskişehir
BES Eskişehir Şubesi üyeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekçilerinin taleplerini haykırmak için SGK İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Üyeler adına basın açıklamasını gerçekleştiren Baki Ulaş Karaca, SGK Haftası’nda olduklarını hatırlatarak, “Sosyal güvenliğin giderek tasfiye edildiği, emekli aylıklarının açlık sınırının dahi altında kaldığı, 2008 Ekim sonrası işe giren işçi ve emekçileri mezarda emekliliğin beklediği, işsizlerin, gençlerin toplumun önemli bir kısmının aslında sosyal güvenlik kapsamında olmadığı bir ülkede aslında kutlanacak bir sosyal güvenlik haftasından değil yok edilen gelecekten bahsedebiliriz” ifadelerini kullandı.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Sosyal Güvenlik Kurumu personelinin kamu kurumları arasında en düşük ücretle çalıştırıldığını vurgulayan Karaca, ”Milyonlarca vatandaşa hizmet veren onların emekli aylığını bağlayan sosyal güvenlik emekçilerinin geleceğinde emeklilik görülmemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu Emekçileri olarak;5510 sayılı Yasa değişmelidir. Tüm memur maaş ödemeleri Prime Esas Kazanca dahil edilmeli, yaş haddi kaldırılmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu özerk olmalı, memur ve emekli maaşlarını düşürmek yerine kayıt dışı istihdamla mücadele etmelidir.Anayasa Mahkemesi kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz.Sosyal Güvenlik Kurumu ek ödeme yönetmeliğinde yer alan ek ödeme puanlarına 100 er puan eklenmesini istiyoruz.SGK Emekçilerine derhal 3600 ek gösterge istiyoruz. Sosyal Güvenlik Hizmet Sınıfı/Uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak 2008 Ekim sonrası işe giren sigortalı memurların kayıplarının engellenmesi için çalışma başlatmasını istiyoruz. 2022 Yılında peşkeş çekilen banka promosyon anlaşmasının yeniden yapılmasını istiyoruz. Kurum içi tüm unvanlar için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmasını istiyoruz. Mülakatın kaldırılmasını liyakatin tesis edilmesini istiyoruz. Personel servis hakkımızın devam etmesini istiyoruz. Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz. İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz” açıklamasını yaptı.
 
 
 
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi