Kurt müjdeyi verdi: Eskişehir'de işçilere yüzde 65 zam!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kurt müjdeyi verdi: Eskişehir'de işçilere yüzde 65 zam!
A
a

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü imzalandı. Ek sözleşmeyle birlikte maaş ve sosyal haklarda yüzde 65'lik artış oldu. İşte detaylar...

Sütiş Eskişehir
Kazım Kurt Seçim 2024 DT haber içi
Eskişehir'de Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen imza törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı A.Ş Genel Müdürü Nilgün Paşaoğlu Armutlu, Belediye İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Kemal Azak, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, sendika yönetimi, işçi temsilcileri ve çok sayıda işçi katıldı. Başkan Kurt’u heyecan ve alkışlarla karşılayan işçiler ‘Halkçı Başkan’, ‘Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz’ sloganları attı. Odunpazarı Belediyesi’nde çalışan şirket işçileri ve kadrolu içleri kapsayan yüzde 65 oranında ek protokolde, ilk kez kanser hastaları için de ‘hastalık yardımı’ adlı bir madde yer aldı. Organ yetmezliği ve kanser hastalığı raporla tespit edilen işçiler, 60 güne kadar idari izinli sayılacak. İş kazası sonucu 45 gün ve üzeri iş görmezlik raporu alan personele hastalık yardımı adı altında sosyal yardım yapılacak. Toplu iş sözleşmelerinin iki yılda bir kere imzalandığına dikkat çeken Başkan Kurt, en son 6 ay önce toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını hatırlattı. Başkan Kurt, “Biz toplu iş sözleşmemizde yılbaşında enflasyon oranı kadar zam yapacağımızı taahhüt ettik, imza altına aldık. Ama ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti'ninenflasyonunu açıklayan TÜİK, piyasanın enflasyonuna yetişemedi. Şu anda TÜİK'in verilerine göre Türkiye'de enflasyon oranı yüzde 37,5. TÜİK'in ya da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yalan söylediğini iddia edemeyiz. Ama bir hesap hatası olduğunu vurgulamamız lazım. Politik bir hesap hatasının olduğunu da vurgulamamız lazım” ifadelerini kullandı.

AK BELEDİYECİLİK 3 AYDA BİR MAAŞ ALMAKTIR

Türkiye’nin ekonomisinin kötü yönetildiğine dikkat çeken Başkan Kurt, “Ne yazık ki Türkiye'de bu örgütlü sendikal mücadeleyi yapacak sendikada yok. Bu noktada ben solcu, sosyal demokrat bir belediye başkanı olarak bu ücretin yetmeyeceğini, yüzde 38’in bizim işçi ve emekçilerimizin karnını doyurmayacağını biliyorum. O nedenle ek protokol yapıyoruz. Tayyip Erdoğan'ın verdiğinin üstüne yüzde 30 daha fazla veriyoruz” diye konuştu. Ak belediyeciliğin 3 ayda bir maaş almak, işçinin maaşından önce taşeronun parasının ödenmesi demek olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “10 yıldır belediye başkanlığınızı yapıyorum. 10 yılda maaş ödemelerinin bir saat aksadığını gösteren, söyleyen varsa ben bu işi bırakırım. 100 bin lira da maaş versek, paranın satın alma gücü olmadığı sürece hiçbir işe yaramaz. Türkiye'de paranın satın alma gücünü de bu noktaya düşüren AKP iktidarıdır. AKP'nin savurgan harcamalarıdır. AKP'nin kötü yönetimidir. Bunları bilmeniz lazım. Bunlara itiraz etmeniz lazım. Bu itiraz da gerekiyorsa sokakta olmalıdır. Gerek yoksa eylemle olmalıdır. Beş yılda bir kerede bir oyla olmalıdır. Oyunuzu verirken hala annemin partisi, babamın partisi diye oy vermeye devam ederseniz daha çok açlıkla karşı karşıya kalırsınız. Türkiye'nin ekonomisi kötü yönetiliyor. Türkiye'nin hukuku kötü yönetiliyor. Türkiye'nin idaresi kötü yönetiliyor. Bunun ilacı, sosyal demokrat bir iktidardır. Bu oyu da bizden esirgerseniz açlık kaçınılmazdır, çünkü hiçbir belediye başkanı toplu iş sözleşmesiyle taahhüt ettikten sonra altı ayda bir ek protokolle sözleşme imzalamaz. Ancak biz imzalarız. Emeğin hakkını bilen, emekçinin çektiği sıkıntıyı bilen, emeklinin çocuğunun çoluğunun geleceğini düşünen politikacılar olarak biz imzalarız. Ben iddialı bir belediye, iddialı bir politikacı, iddialı bir solcu olarak konuşuyorum; emekçi arkadaşlarımız uyanmadığı sürece açlık kaçınılmazdır” dedi.

BAŞKAN KURT’A TEŞEKKÜR

Törende konuşan bir diğer isim de Belediye İş Eskişehir Şube Başkanı Kemal Azak, “Kim ki emekten yana, kim emekçinin hakkını savunuyorsa kim ki kendi çocuklarını da işçi arkadaşlarımızın çocuklarını da aynı eşdeğerde görüyorsa, kim emeğin hakkını veriyorsa; bugün burada olduğu gibi, biz onu baş tacı yapıp birlikte yürüyüp, birlikte hareket etmeliyiz. Bu top iş sözleşmesinde başta Kazım Kurt olmak üzere, emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından işçiler, davul ve zurna eşliğinde halay çekti.
 
Kaynak : Berivan Halis
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi