Karia Suresi Okunuşu - Karia Suresi Arapça Yazılışı, Fazileti, Türkçe Anlamı, Meali Ve Tefsiri (Diyanet Meali &Dinle)

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Karia Suresi Okunuşu - Karia Suresi Arapça Yazılışı, Fazileti, Türkçe Anlamı, Meali Ve Tefsiri (Diyanet Meali &Dinle)
A
a

Karia Suresi, İslam'ın kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'in 101. suresidir. Kur'an'ın 30. ve son cüzünde (bölümünde) yer alır ve 11 ayeti vardır. Bu makalede, Karia suresinin okunuşunu, Arapça yazılışını, faziletlerini, tercümesini ve tefsirini inceleyeceğiz.

Sütiş Eskişehir
Kazım Kurt Seçim 2024 DT haber içi

Bu surenin adı olan "El-Kari'a", "çarpıcı" veya "şok edici" anlamına gelen ve Kıyamet Günü'ne atıfta bulunan "Qari'a" kelimesinin kullanıldığı ilk ayetten türetilmiştir. Sure esas olarak Kıyamet Günü'nde meydana gelecek olayları, günahkârların ve salihlerin akıbetini ve öbür dünyada bekleyen ödülleri ve cezaları tartışır. Büyük önem taşıyan ve sık sık okunması gereken bir suredir. Kur'an'dan gerçekten faydalanmak için sadece sureleri okumak değil, aynı zamanda anlamlarını da anlamak gerekir. Bu nedenle, Arapça metni ve çevirisini öğrenmek çok önemlidir. Bu bağlamda, Karia suresinin Türkçe çevirisi ve tefsiri aşağıda verilmiştir.

Karia suresi, Kıyamet Günü ve eylemlerimizin sonuçları hakkında güçlü bir hatırlatmadır. Doğru bir yaşam sürmenin ve Allah'tan bağışlanma dilemenin önemini vurgular. Hepimiz bu suredeki dersleri anlamak ve günlük hayatımızda uygulamak için çaba gösterelim. İşte Karia sûresi Türkçe anlamı, meali ve tefsiri ile ilgili ayrıntılar…

Karia Suresi'nin Okunuşu

Karia Suresi kısa ama etkili bir suredir ve Müslümanlar için beş vakit namazda okunması zorunludur. Kur'an'da yeminle başlayan birkaç sureden biridir. Bu surede Allah, Kıyamet Günü'nde meydana gelecek olan çarpıcı felakete (El-Karia) yemin eder.

Bismillahirrahmanirrahim

1.El kariah

2.Mel kariah

3.Ve ma edrake mel kariah

4.Yevme yekunün nasü kelferaşil mebsus

5.Ve tekunül cibalü kelıhnil menfuş

6.Fe emma men sekulet mevazınüh

7.Fe hüve fi ıyşetir radıyeh

8.Ve emma men haffet mevazınüh

9.Fe ümmühu havıyeh

10.Ve ma edrake mahiyeh.

11.Narun hamiyeh

Karia Suresi Arapça Yazılışı

İşte Karia Suresi'nin Arapça yazılışı:

بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ ﴿١﴾ وَٱلۡكَٰرِيَةِ ﴿٢﴾ مَا ٱلۡكَٰرِيَةُ ﴿٣﴾ وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا ٱلۡكَٰرِيَةُ ﴿٤﴾ يَوۡمَ يَكُونُ ٱلنَّاسُ كَٰلۡفَرَاشِ ٱلۡمَبۡثُوثِ ﴿٥﴾ وَتَكُونُ ٱلۡجِبَالُ كَٱلۡعِهۡنِ ٱلۡمَنفُوشِ ﴿٦﴾ فَأَمَّا مَن ثَقُلَتۡ مَوَٰزِينُهُۥ ﴿٧﴾ فَهُوَ فِي عِيشَةٍ۬ رَّاضِيَةٍ۬ ﴿٨﴾ وَأَمَّا مَنۡ خَفَّتۡ مَوَٰزِينُهُۥ ﴿٩﴾ فَأُمُّهُۥ هَاوِيَةٌ۬ ﴿١٠﴾ وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا هِيَهۡ ﴿١١﴾

Karia Suresi Türkçe Anlamı

İşte Karia Suresi'nin çevirisi:

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Çarpıcı felaket!

Çarpıcı felaket nedir?

Ve o çarpıcı felaketin ne olduğunu size ne anlatabilir?

O gün insanlar, dağılmış pervaneler gibi olacaklardır,

Ve dağlar yün tutamları gibi olacak.

Sonra kimin tartıları ağır gelirse,

İyi bir zevk içinde yaşayacak.

Ama kimin terazisi hafifse -

Uçurum onun evi olacak.

Onun ne olduğunu sana ne bildirebilir?

(O), son derece sıcak bir ateştir."

Karia Suresi'nin Faziletleri

Karia Suresi'nin İslami hadislerde belirtilen çeşitli faziletleri vardır. Sahih-i Müslim'de kaydedilen bir hadise göre, Peygamber Muhammed (sav) "Karia Suresi sevap bakımından Kur'an'ın üçte ikisine denktir" demiştir. Bu nedenle, Karia Suresi'ni okumak, Allah'tan sevap isteyen Müslümanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Karia Suresi Dinle

 

Karia Suresi Tercümesi ve Tefsiri

Karia Suresi'nin tüm insanlık için derin bir mesajı var. Bize herkesin yaptıklarından sorumlu tutulacağı nihai Kıyamet Günü'nü hatırlatmaktadır. Sure, o günün dehşetini ve insanların iyi ve kötü amellerinin kaderlerini nasıl belirleyeceğini anlatmaktadır.

Karia Suresi'nin tefsiri her ayetin ardındaki anlamı açıklamaktadır. İbn Kesir'in yorumuna göre, çarpıcı felaket, dünyanın yok edileceği Kıyamet Günü'nü ifade eder. Dağınık güveler, o gün karışıklık ve kaos içinde olacak insanları temsil eder. Dağların yün tutamları gibi olması, yıkımın şiddetini vurgular. Terazi, Kıyamet Günü'nde iyi ve kötü amellerin tartılacağını ve terazisi ağır gelenlerin cennete, hafif gelenlerin ise cehenneme gireceğini ifade eder.

"Çarpıcı felaket" anlamına gelen Karia Suresi, Kur'an'da Kıyamet Günü'nden bahseden bir bölümdür. "Karia" kelimesi Arapça'da büyük bir güçle vurmak veya çarpmak anlamına gelen "kar'" kökünden gelir ve Kıyamet Günü'nün ihtişamını ve dehşetini sembolize eder. Arapça'da, Ra'd Suresi'nde (13/31) belirtildiği gibi, büyük bir felaket veya trajediyi tanımlamak için de kullanılır.

Bu bölümdeki ayetler, Kıyamet Günü'nde meydana gelecek olayları canlı bir şekilde tasvir etmektedir. Ölenlerin ruhları kabirlerinden kalkacak ve hesap yerinde toplanacaktır. Dağılmış kelebekleri andıran bir şaşkınlık ve korku içinde olacaklardır. Toplanan insanların sayısı, Kamer Suresi'nde (54/7) belirtildiği gibi çekirge sürülerine benzeyecektir. Birbirlerine doğru koşacaklar, birbirlerini çiğneyecekler ve Yüce Allah'ın divanında yer almak için yarışacaklar.

Bu ayetler, Kıyamet Günü'nün kaçınılmaz olduğunu ve ansızın geleceğini hatırlatmaktadır. Ayrıca o gün meydana gelecek olayların ciddiyetini ve ağırlığını da vurgulamaktadır. Karia Suresi, ölümlülüğümüzün ve doğru bir yaşam sürmenin öneminin güçlü bir hatırlatıcısıdır; zira bu, nihayetinde öbür dünyadaki kaderimizi belirleyecektir.

Karia Suresi Kaçıncı Ayet, Kaçıncı Sayfada?

Kur'an-ı Kerim'in 101. suresi olan ve Karia Suresi olarak da bilinen bu surenin Mekke'de nazil olduğuna inanılır ve nüzul sırasına göre 30. suredir. Kur'an'da Kıyame Suresi'nden önce ve Kevser Suresi'nden sonra yer alır. Bu sure 11 ayetten oluşur ve Kur'an'ın 30. cüzünde ve 600. sayfasında yer alır.

Karia Suresi, Kuran'ın kaçınılmaz Kıyamet Günü'nden bahseden önemli bir bölümüdür. O gün hiç kimsenin eylemlerinin sonuçlarından kaçamayacağını ve günahkârlar cezalandırılırken doğruların nasıl ödüllendirileceğini açıklar. Sure, kişinin ahiretteki kaderini belirleyeceği için, bu dünyada doğru bir yaşam sürmenin ve eylemlerine dikkat etmenin önemini vurgular.

Genel olarak, Karia Suresi tüm inananlara erdemli bir yaşam sürmenin ve İslam'ın öğretilerine sadık kalmanın önemini hatırlatır. Mesajı zamansız ve günceldir ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara ilham vermeye ve yol göstermeye devam etmektedir.

Karia Suresi Abdestsiz ve Adetliyken Okunabilir Mi?

Kur'an okumanın en faziletli yolu, bunu abdestli olarak yapmaktır. Bu nedenle, Kur'an'a dokunmadan önce abdest aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Abdest almanın mümkün olmadığı durumlarda, örneğin dışarıda veya adet döneminde, abdest almadan ezberden Kur'an suresi okumak caizdir. Kur'an'da zamm (harf tekrarı) içeren on meşhur sure olmasına rağmen, Karia Suresi bunlar arasında değildir. Bununla birlikte, bir kişi onu ezberlerse, namaz sırasında veya başka bir şekilde okumakta serbesttir.

Karia Suresi, kıyamet günü hakkında derin bir mesaj içeren kısa ama güçlü bir suredir. Beş vakit namazda okunması farzdır ve İslami hadislerde bahsedilen çeşitli faziletlere sahiptir. Bu makalede bu surenin Arapça yazılışını, faziletlerini, tercümesini ve tefsirini ele aldık. Allah hepimizi doğru yola hidayet etsin.

Beyyine Suresi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi