İnfitar Suresi Okunuşu - İnfitar Suresi Arapça Yazılışı, Türkçe Anlamı Ve Fazileti (Diyanet Meali & Dinle)

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç İnfitar Suresi Okunuşu - İnfitar Suresi Arapça Yazılışı, Türkçe Anlamı Ve Fazileti (Diyanet Meali & Dinle)
A
a

İnfitar Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 82. suresidir ve toplamda 19 ayetten oluşmaktadır. Bu sure, Mekke döneminde inmiştir. İnfitar Suresi, mushaftaki sıralamada 82. sure olarak yer almakta olup, iniş sırasına göre de 82. sırada gelmektedir. Sure, Tekvir Suresi'nden sonra, Mutaffifin Suresi'nden önce gelir. Bu önemli sureyi okuyup ezberlemek isteyenler için İnfitar Suresi Türkçe okunuşu ve Arapça yazılışı bu yazımızda yer alıyor. İşte İnfitar Suresi faydaları ve fazileti…

Sütiş Eskişehir
Kazım Kurt Seçim 2024 DT haber içi
İnfitar Suresi adını, birinci ayetinde geçen "infitarat" kelimesinden almaktadır, ki bu kelime "yarılmak" veya "parçalanmak" anlamına gelir. Surenin birinci ayetinde, göğün yarılmasından ve kıyametin kopmasından bahsedilmektedir. Aynı zamanda, İnfitar Suresi "İnfetarat" veya "Münfatıra" isimleriyle de anılmaktadır. İslam peygamberi Hz. Muhammed'in, kıyametle ilgili durumu anlamak isteyen kişilere bu sureyi okumalarını tavsiye ettiği rivayet edilmiştir.

İnfitar Suresi Konusu

İnfitar Suresi kıyametin dehşet verici anlarını anlatan ve insanların ölümden sonraki hayata ve hesap gününe dair sorumluluklarına vurgu yapan önemli bir suredir. Kıyametin getireceği evrensel değişimlere, dirilme ve hesap gününe olan inanç, itaat edenlerin cennete, inkarcıların ise cehenneme gireceği gerçeğini vurgular. Ayrıca, insanın amellerinin melekler tarafından kaydedildiği, Kiramen ve Katibin meleklerinin bu görevi üstlendiği konusuna da değinilmiştir. İnfitar Suresi aynı zamanda insanın aldanışı, pişmanlığı ve Allah'ın ikinci kez yaratılışı konularını da içerir.

İnfitar Suresi Türkçe Okunuşu

1.İzessemaunfetaret.
2.Ve izelkevakibun teseret.
3.Ve izelbiharu fucciret.
4.Ve izelkuburu bu'siret.
5.'Alimet nefsun ma kaddemet ve ahharet.
6.Ya eyyuhel'insanu ma ğarreke birabbikelkeriymi.
7.Elleziy halekake fesevvake fe'adeleke.
8.Fiy eyyi suretin ma şae rekkebeke.
9.Kella bel tukezzibune biddiyni.
10.Ve inne 'aleykum lehafizıyne.
11.Kiramen katibiyne.
12.Ya'lemune ma tef'alune.
13.İnnel'ebrare lefiy na'ıymin.
14.Ve innelfuccare lefiy cahıymin.
15.Yasleneha yevmeddiyni.
16.Ve ma hum 'anha biğaibiyne.
17.Ve ma edrake ma yevmuddiyni.
18.Summe ma edrake ma yevmuddiyni.
19.Yevme la temliku nefsun linefsin şey'en vel'emru yevmeizin lillahi.

İnfitar Suresi Türkçe Anlamı ve Meali

1.Gök yarıldığı zaman,
2.Yıldızlar saçıldığı zaman,
3.Denizler kaynayıp fışkırtıldığı zaman,
4.Kabirlerin içindekiler dışarı çıkarıldığı zaman,
5.Herkes yaptığı ve yapmadığı şeyleri bilecek.
6, 7, 8.Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert Rabbine karşı seni ne aldattı?
9.Hayır, hayır! Siz hesap ve cezayı yalanlıyorsunuz.
10, 11.Halbuki üzerinizde muhakkak bekçiler, değerli yazıcılar vardır.
12.Onlar yapmakta olduklarınızı bilirler.
13.Şüphesiz, iyiler Naîm cennetindedirler.
14.Şüphesiz, günahkârlar da cehennemdedirler.
15.Hesap ve ceza günü oraya gireceklerdir.
16.Onlar oradan kaybolup kurtulacak da değillerdir.
17.Hesap ve ceza gününün ne olduğunu sen ne bileceksin?
18.Evet, hesap ve ceza gününün ne olduğunu sen ne bileceksin?
19.O gün kimse kimseye hiçbir fayda sağlayamayacaktır. O gün buyruk, yalnız Allah'ındır.

İnfitar Suresi Dinle

 

İnfitar Suresi Tefsiri

Kıyamet günü hakkında Tekvîr sûresinde anlatılanları pekiştirmek üzere burada o gün vuku bulacak bazı olaylardan söz edilerek insanlar uyarılmaktadır. Uzay boşluğundaki yıldızların düzenli hareketini sağlayan çekim kanununun kıyamet gününde yok olmasının bir sonucu olarak evrenin düzeninin bozulacağı, göklerin çatlayıp yarılacağı ve kozmik düzenin bozulacağı bildirilmiştir (bk. Furkan 25/25; Hâkka 69/16; Rahmân 55/37; Nebe’ 78/19-20; Tekvîr 81/1-6). Denizlerin birbirine katılmasını, dünyanın şiddetle sarsılması, dağların parçalanıp yok olması, denge ve düzenin bozulması gibi olaylar sonunda dünyayı denizlerin kaplaması şeklinde anlamak mümkündür.Kıyamet günü hakkında Tekvîr sûresinde anlatılanları pekiştirmek üzere burada o gün vuku bulacak bazı olaylardan söz edilerek insanlar uyarılmaktadır. Uzay boşluğundaki yıldızların düzenli hareketini sağlayan çekim kanununun kıyamet gününde yok olmasının bir sonucu olarak evrenin düzeninin bozulacağı, göklerin çatlayıp yarılacağı ve kozmik düzenin bozulacağı bildirilmiştir (bk. Furkan 25/25; Hâkka 69/16; Rahmân 55/37; Nebe’ 78/19-20; Tekvîr 81/1-6). Denizlerin birbirine katılmasını, dünyanın şiddetle sarsılması, dağların parçalanıp yok olması, denge ve düzenin bozulması gibi olaylar sonunda dünyayı denizlerin kaplaması şeklinde anlamak mümkündür.
 Bu âyetler hakkında, “şiddetli sarsıntı neticesinde yerkürede meydana gelecek olan volkanik patlaklar ve derin çatlaklardan çıkan lav kütlelerinin deniz sularını kaynatacağı, taşıracağı, hatta buharlaştıracağı” şeklinde de yorum yapılmıştır. 
 Kıyametin kopması sırasında meydana gelecek sayısız felâketlerin büyüklerinden birkaçı örnek olarak zikredildikten sonra “Kabirlerin altı üstüne getirildiğinde” meâlindeki 4. âyetle konu insana getirilmiştir. Bu âyet genellikle o büyük altüst oluş esnasında kabirlerde toprak altında bulunan ceset parçalarının dışarı fırlatılacağı şeklinde yorumlanmıştır.

İnfitar Suresi Nuzül

Hem mushaftaki sıralamada hem de iniş sırasına göre seksen ikinci suredir. Naziat suresinden sonra, İnşikak suresinden önce Mekke’de inmiştir.

İnfitar Suresi Faydaları ve Faziletleri

Kuran'ın surelerini anlayarak okumak ve uygulamak bolluğu ve bereketi getirir. Rivayetlere göre İnfitar suresini okumak kıyamet gününün ağırlığı kaldırır. Ayrıca her kim kıyameti gözleri ile görüyormuş gibi bakmak isterse Tekvir, İnfitar ve İnşikak surelerini okuyabilir, diye Peygamber Efendimizin de bir hadisi vardır. Ayrıca sureyi okumak kişiyi iftiradan ve kem gözlerden korur. Fitneye, fesada bulaşmasını engeller.

Tüm bunların yanı sıra bir kimse İnfitar suresini hem kendi hem de bir başkasına anlatarak okursa büyük sevap işler. Lakin burada önemli olan yalnızca okumak değil, surenin verdiği öğütleri de yerine getirmektir. 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi