Eskişehirspor küme düşmese bile küme düşürülebilir: İşte ilginç kural!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehirspor küme düşmese bile küme düşürülebilir: İşte ilginç kural!
A
a

Eskişehirspor bu sezon Bölgesel Amatör Lig'de 3 maçta topladığı 9 puanla lider ancak TFF'nin yeni kuralına göre Eskişehir Demirspor ya da Yunusemrespor şampiyon olursa ligi 4. bile bitirse bile küme düşebilir. Aynı kural diğer 2 Eskişehir takımı için de geçerli. TFF'nin ilginç kuralı, ayrıntıları ve sebebi tüm detaylarıyla haberimizde.

Sütiş Eskişehir
Eskişehirspor ve Bölgesel Amatör Lig’de Eskişehir'i temsil eden diğer 2 takımımız Demirspor ile Yunusemrespor'u büyük bir tehlike bekliyor. BAL'da küme düşme ve ligde kalma ile ilgili statü hakkında EASKF Başkanı Sadri Atam ES TV’de yayınlanan 90+3 Programı’na açıklamada bulundu. Atam 2024-2025 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’de iki takımın mücadele edeceğini belirterek, Demirspor ve Yunusemrespor’un yaptığı itirazların kabul edilmediğini açıkladı. Bu durumda 3 Eskişehir takımını da bekleyen ilginç bir tehlike var. Eskişehir takımları küme düşmese bile küme düşürülecek. İşte bu ilginç kararın perde arkası ve yeni kural.

Eskişehirspor 3. Lig'e çıkarsa...

Atam konu ile ilgili “Demirspor ve Yunusemre açıklamalarını okudum. Statüde değişiklik oldu. Bu sene grupta 3 takımımız var. Seneye 2’ye düşecek. Eskişehirspor 3. Lig’e çıktı, iki takımımızdan hangisi ligi üst sırada bitirirse o ligde kalacak. Örneğin temsilcilerimizden birisi 4’üncü diğeri 5’inci oldu diyelim… 4’üncü ligde kalacak, 5’inci küme düşecek. Süper Amatör Küme’de şampiyon olan ekip BAL’a yükselecek” dedi. 

Küme düşmeseler bile düşürülecekler!

Süper Amatör Lig şehir ligi olduğu için Bölgesel Amatör Lig'e bir Eskişehir takımının çıkması kesin. Bu yüzden BAL'da hiçbir takımımız ligden düşmez ya da çıkmaz ise sıralamada geride olan 2 Eskişehir takımı küme düşürülecek. Böylece önümüzdeki sezon BAL'da 4 değil 2 Eskişehir takımı yer almış olacak. Atam, “Seneye ligde 2 takımımız olacak. Örneğin hiçbir takımımız 3. Lig’e çıkamadı ve orta sıralarda ligi bitirdi. Sıralamada ki en üstteki takımımız ligde kalacak, diğer iki takımımız düşecek. Süper Amatör Küme birincisi direk çıkacak. Bu statüyü bende çok onaylamıyorum. Kulüplerin yazıları bana ulaştı. TFF’den aldığımız cevap şu. TFF Hukuk Kurulu statüyü inceledi ve TFF Yönetim kuruluda bu statüyü imzaladığı için değişme şansı yok” dedi. 

Baraj maçı kalkacak

Atam ayrıca “Statü sadece Urfa ve Eskişehir takımları için değil, Kontenjanı 2 olup 2 takımla temsil edilen 16 il ile kontenjanı 2 olup 3 takımla temsil edilen Eskişehir ve Urfa olmak üzere 18 ilin takımları için değişti. Amaç bu illerde baraj maçını kaldırarak, Süper Amatör Küme şampiyonlarını direk BAL’a çıkarıp değişim olmasını sağlamak” dedi.
Kaynak : AnadoluGazetesi.com
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Abdullah kurt 1 Kasım 2023 21:24

Çok doğru bir uygulama. Baraj maçları oynamak iki takımlı şehirlerde büyük haksızlık olurdu.

3 0 Cevap Yaz
Napim

Napim

0 0
Reha Özbay 1 Kasım 2023 15:35

Şark mantığına uygun bir karar...

1 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi