Eskişehirlilerin tadı kaçacak: Etin bile fiyatını geçti!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehirlilerin tadı kaçacak: Etin bile fiyatını geçti!
A
a

Eskişehir'in tatlı dünyasında yaşanan fiyat artışları tüketicileri acı bir gerçekle karşı karşıya bırakıyor. Pastacılık sektöründe faaliyet gösteren esnaf, malzemelerdeki maliyet artışlarından dolayı ürün fiyatlarına zam yapmak zorunda kalırken, bu durum tüketicileri de vuruyor.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Pastacılar Fırıncılar ve Kuruyemişçiler Esnaf Odası Başkanı Akif Topuz, “Un, tereyağı, ceviz, yakıt, şeker, işçilik maliyetleri çok yükseldi. Maliyet arttıkça, esnaf da ürünlere yansıttıkça işler duruyor. Seçimlerden sonra daha da zam bekliyoruz girdilerimize” dedi.

Özel günlerin vazgeçilmezi olan tatlı fiyatları cep yakmaya devam ediyor. İlk akla gelen lezzet olan baklavanın ise adeta yanına yaklaşılmıyor. Maliyetleri artan esnaf, fiyat artışı sebebiyle alışverişlerin azaldığını söylerken, Eskişehir Pastacılar Fırıncılar ve Kuruyemişçiler Esnaf Odası Başkanı Akif Topuz seçim sonrası fiyatların yükseleceğini dile getirdi.

"Tereyağı 250 TL’ydi şimdi 400 TL’ye tereyağı bulamıyoruz"

Topuz, “Un, tereyağı, ceviz, yakıt, şeker fiyatları çok yükseldi. Genel olarak yüzde 50 artış var. Tereyağı 250 TL’ydi şimdi 400 TL’ye tereyağı bulamıyoruz. Yağ yine aynı şekilde maalesef. Maliyetler artınca biz bunları sattığımız mamullere yansıtmak zorunda kalıyoruz. İşçilik masraflarımız da çok arttı. Bir baklava ustası 30-40 bin TL’den aşağı çalışmıyor. Seçimlerden sonra daha da zam bekliyoruz girdilerimize. Herhalde şu anda 300 TL olan mamul 400 TL olur. Maliyet arttıkça esnaf da ürünlere yansıttıkça işler duruyor. Haliyle daha az alışveriş yapılıyor” şeklinde konuştu.

FİYATLAR İSE ŞÖYLE:

Fıstık sarma: 710 TL
Fıstıklı baklava: 480 TL
Şöbiyet: 655 TL
Kuru baklava: 575 TL
Sütlü kadayıf: 255 TL
Cevizli kadayıf: 290 TL
 
 
 
 
Kaynak : MUHABİR - BERİVAN HALİS
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
hakan 20 Şubat 2024 22:55

480 tl.ye baklava mı olur 1000 tl olsun

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi