Eskişehirlileri davet etti: Tekirdağ’da miting var çünkü...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehirlileri davet etti: Tekirdağ’da miting var çünkü...
A
a

Açıklanan buğday ve arpa alım fiyatlarına tepki gösteren Eskişehir İlçe Ziraat Odaları, basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya destek veren CHP Milletvekili Utku Çakırözer ise fiyatlarda revize istediklerini belirterek, “Bu iş siyaset işi değil. Bu iş 80 milyonun karnının nasıl doyacağı meselesidir. Çiftçileri toprağa küstürmeyin” dedi. Tüm Eskişehirlileri de mitinge davet etti

Sütiş Eskişehir
Eskişehir İlçe Ziraat Odaları, TMO tarafından açıklanan hububat alım fiyatlarına tepki göstermek için basın açıklaması düzenledi. 8 ilçenin Ziraat Odası Başkanının ve CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in de destek verdiği açıklamada Başkanlar, buğday ve arpa fiyatının revize edilmesi gerektiğini dile getirdi. Açıklamada konuşan Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Nejat Yatır, “Açıklanan fiyatlar çiftçide hayal kırıklığı ve şaşkınlık ile karşılandı. TMO makarnalık buğday için ton başına 10 bin, ekmeklik buğday için ton başına 9 bin 250 ve arpa için ton başına 7 bin 250 lira ödeme yapacak. Mazot, tohum, gübre, sulu tarım alanlarında sulamada kullanılan elektrik dahil girdilerin yüzde 50 civarında arttığı bir ortamda üreticinin maliyet hesabı ziraat odalarınca 11 lira olarak hesaplanmış iken çiftçi kârı yüzde 20 artı refah payı ile üreticinin talebi 15 liraydı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin maliyet hesabı 10 lira 87 kuruştu. TMO tarafından açıklanan fiyatlar tamamen maliyetin altında oluşan ve önümüzdeki yıllarda zaten bu üretim alanlarındaki azalış ve çiftçinin artık ekmemesi boyutunda üretimde azalmanın yaşanacağı anlamına gelir. Bir boyutu da TMO'nun geçen yıl 11 milyon ton dışarıdan buğday alarak depolarının dolu olması, her ne kadar 'Hazırlıklıyız, ürünleri alacağız' denilse bile bu yıl yaşanabilecek sorunlar, çiftçinin buğdayının tümden alınamayacağı gerçeği. Bu aşamada da 45 gün sonra ödeme ile çiftçinin ürününün enflasyon karşısında bedelinin düşmesi anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

ALIN TERİMİZİN KARŞILIĞINI VERİN

Fiyatlar revize edilmez ise her sektörün durumdan etkileneceğini belirten Yatır, “Yol yakınken sanayi ve ekonominin temel taşı üreticilerin talepleri dikkate alınmalı, Sayın; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız; İbrahim Yumaklı' dan arpa, buğday fiyatlarının revize edilmesini tüm üreticiler adına talep ediyoruz. Fiyat revize edilmezse, bu yıl çiftçilerimiz arpa ve buğdaydan ailesinin geçimini sağlayacak geliri elde edemeyecek, üretmektense tarlaların boş kalmasına neden olacak ve her sene olduğu gibi ithal buğday ile açığın giderilmesi milli, servetin heba edilerek, ülkemizde üretilecek Arpa ve buğday başta olmak üzere tüm hububat ürünlerin de dışa bağımlı hale gelecek, verimli tarım arazilerine sahip, hububatın anavatanı olan güzelim ülke üretemez hale getirilecektir. Buğday fiyatı sadece çiftçilerimizin sorunu değildir. Çiftçi üretmezse her sektör bundan etkilenir. Bu yanlıştan bir n önce dönülmesini emeğimizin, alın terimizin karşılığının verilmesini istiyoruz” dedi.

FİYATLARI KABUL ETMİYORUZ

CHP Milletvekili Utku Çakırözer ise, “Açıklanan fiyatlar çiftçiler için bir şokedir. Hayal kırıklığı hafif kalıyor. CHP olarak Tekirdağ’da miting düzenliyoruz. Genel Başkanımız Özgür Özel açıkladı. Ben de Eskişehirli çiftçimizi oraya davet ediyorum. Bu fiyatlar maliyeti kurtarmıyor. Devletin kendi açıkladığı enflasyon oranı bile yüzde 70’lerdeyken bu fiyatlar kurtarmaz. Buğday yoksa ekmek yok demektir. Bu ülkeyi dışa bağımlı hale, üretemez hale getirmeyin. Çiftçiler refah istiyor. Sizler böyle yaparsanız insanlar üretemez, tarımı bırakır hale gelir. Çiftçiler ‘bu fiyatlar bizi kurtarmaz, kurtarsa bile seneye ekim yapmayız’ diyorlar. Bu insanları dinleyin. Bu iş siyaset işi değil. Bu iş ülkenin geleceği, 80 milyonun karnının nasıl doyacağı meselesidir. Bu fiyatları kabul etmiyoruz. Revize istiyoruz. Bakın çiftçiler çok bir şey istemiyor. 11 yerine 15 yapın diyor. Onların sesi bizim sesimizdir. Çiftçileri toprağa küstürmeyin” şeklinde konuştu.
 
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi