Eskişehir pazarında ilginç sebze: 10 liradan satıyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir pazarında ilginç sebze: 10 liradan satıyor!
A
a

Eskişehir’de Fatma Kartal adlı bir kadın, dere kenarları ve sulak çayırlarda yetişen ve yörede "Labada" olarak bilinen bitkiyi topluyor ve satıyor. Halk arasında "Evelik" olarak da bilinen bu bitki, su kenarlarında doğal olarak yetişiyor ve çeşitli yemeklerde kullanılıyor. İşte detaylar...

Sütiş Eskişehir
Eskişehir’de Fatma Kartal isimli kadın, dere kenarlarında ve sulak çayırlarda topladığı ve yörede 'Labada' olarak bilinen bitkiyi toplayıp satıyor.
Su kenarlarında kendiliğinden yetişen ve çeşitli yemekleri yapılan bitki halk arasında ’Evelik’ olarak da biliniyor. Pazarcı esnaf Fatma Kartal, doğada kendiliğinden yetişebilen labada için çok özel şartlar aramadığından sulak olan her yerde yetiştiğini, özellikle sulak çayırlarda, dere ve nehir kıyılarında büyüdüğünü belirtti. Kartal, günde bir çuvala yakın labada bitkisi topladığını ve onları demet yaparak 10 liraya pazarda sattığını söyledi. Fatma Kartal, ilkbahar aylarında ağustos ayına kadar yetişen bitkinin, genellikle salata ve sarma olarak kullanıldığını ifade etti. Aynı zamanda taze tüketilebildiği gibi kurutularak da çorbalarda kullanıldığını anlatan Kartal, labada bitkisini bilen vatandaşların tereddüt etmeden aldığını ve genellikle ileri yaşlı vatandaşların ilgi gösterdiğini söyledi.
Kaynak : İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi