Eskişehir'in geleceği için Ayşe Ünlüce'den önemli çağrı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'in geleceği için Ayşe Ünlüce'den önemli çağrı!
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, ES TV'de yaptığı açıklamada Eskişehir'i tüm bileşenleriyle hep beraber yönetmek istediğini söyledi. Ünlüce, "Önümüzdeki 5 yıl için çok istekli ve çok heyecanlıyım. Bütün partilerin oylarına talibim. Beni seçin ve Eskişehir'i bütün bileşenleriyle, hep beraber bu şehre hizmet edelim. Eskişehir ittifakı bu şekilde kurulsun" dedi.

Sütiş Eskişehir
ES TV’de seçim sürecine dair açıklamalarda bulunan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, “Önümüzdeki 5 yıl için çok istekli ve çok heyecanlıyım. Bütün partilerin oylarına talibim. Beni seçin ve Eskişehir’i bütün bileşenleriyle, hep beraber bu şehre hizmet edelim. Eskişehir ittifakı bu şekilde kurulsun” dedi.

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, ES TV’de yayınlanan ‘Adaylar Konuşuyor’ programında Gazeteciler Murat Taşkın ve Hakkı Sağlam’ın konuğu oldu.  Seçim çalışmalarının fazlasıyla olumlu geçtiğini ve bu süreçte tanınırlığının da hızlı bir şekilde arttığını söyleyen Ünlüce, “Demek ki insanlar merak ediyormuş. Belki de tanınan birisi olsaydım bu kadar kolay kabul görür müydüm bilmiyorum. İnsanlar merak edip bir yerde olduğumu duyunca daha kalabalık geldiler. Benim mahallelerde, kahvehanelerde yaptığım toplantılar çok kalabalık geçiyor. Ben bunu şuna bağlıyorum; insanlar merak ediyor, tanımak istiyor. Gençlerle bir toplantıya katıldım. Üniversite gençleri çoğu. Dediler ki, ‘Biz sizin lansmanınıza geldik.’ Gençlerin merak edip gelmesi bir yandan şaşırttı bir yandan da umut verdi. Bu süreç güzel geçti. Genellikle de olumlu dönüşler aldım. Kendim gibiyim, nasılsam öyleyim. Olduğum gibi olmayı tercih ediyorum” dedi.

AYAKLARI YERE BASAN SAĞLAM PROJELER

Seçim döneminde vaatlerin insanların kafasını karıştırdığını söyleyen Ünlüce, “Yatırım programınızı gelir ve gider bütçenize göre yaparsınız. Ben belediyenin gelir-gider bütçesini çok iyi bildiğim ve o 5 yıllık süreçte tam da göbeğinde olduğum için, neleri yapabiliriz, neleri yapamayız, yapmak için nasıl zorlayabiliriz, bazen bütçenin de üzerine çıkıp şartları zorlayarak ayakları yere basan sağlam vaatler olsun istiyorum. Özellikle lasnmanda kitapçığı göstererek bunu söylemiştim. Söz uçar, yazı kalır. 5 yıl sonra orada yazan her şeyi yapmış birisi olarak Eskişehirlilerin karşısına çıkmak istiyorum” ifadelerini kullandı. 

SOSYAL YARDIM VAATLERİ MALUMUN İLANIDIR

Ünlüce, Türkiye’de giderek artan bir yoksulluğa karşı, iktidar adaylarının ‘sosyal yardım’ vaatlerinin izah edilemez olduğunu söyledi. İktidar partisine mensup adayların ‘sosyal yardım’ vaadiyle aslında yoksulluğu kabul ettiğini vurgulayan Ünlüce, “Bütçeyi yaparken çok dikkat etmek gerekiyor. Bir kere belediye hizmetleri belli zaten. Bu parayı tamamen belediye hizmetlerine harcamamız lazım. Başka bir yükümüz daha var; fakirleşmeden dolayı sosyal yardımlara ciddi bir bütçe ayırmamız gerekiyor. Bizim istediğimiz, keşke hiç sosyal yardım gerekmese. Pek çok yerde övünerek söylüyorlardır ama ben Halk Ekmek Fabrikası’nı yeni yaptık ve kapasitesini artırdık demekten hicap duyuyorum. İnsanları ekmek büfelerinin önünde kuyrukta beklemesi bence hiç doğru bir şey değil. Aşevi ile ilgili de aynı şeyi söyleyeyim. Aşevinin de kapasitesini büyüteceğiz. Çünkü mevcut aşevi yetmiyor. Şu anda binden fazla kişiye hizmet veriyoruz ve kapılarına kadar götürüyoruz. Bizim aşevimiz biraz farklı. Ben bunu çok arzu etmiştim. İnsanların oraya gelip o duyguyu yaşaması da hoş değil. Ama sayı giderek artacak biliyoruz çünkü başvurular her gün artıyor. Bizim o kapasiteyi de artırmamız gerekiyor. Fakat bunlardan ben hicap duyuyorum. İktidar partisi adaylarının, sadece Eskişehir için söylemiyorum, ‘sosyal yardımları artıracağız, para vereceğiz, kart dağıtacağız’ demeleri de ayıp bir şey. Çünkü siz iktidardasınız. Çünkü bu malumun ilanı gibi. Biz diyoruz ki ‘emekliler bu maaşlarla geçinemiyor, onları sosyal yardım kapsamına alıyoruz.’ Ardından onlar da diyor. Emekliler açlık sınırının, asgari ücretin altında maaş alıyor ama siz ‘sosyal yardım yapacağım’ diye övünerek vaatlerde bulunuyorsunuz. Bu izah edilecek bir şey mi” şeklinde konuştu. 

EMEKLİLER İKTİDARA ÖFKELİ

Ekonomik sorunlardan toplumun tamamının hem maddi hem de psikolojik olarak etkilendiğini ifade eden Ünlüce, “Gençlerde umutsuzluk, kadınlarda mutsuzluk görüyorum. Genel olarak toplum bu ekonomik sıkıntılardan psikolojik olarak da etkilenmeye başlamış. Emeklilerinki biraz daha farklı. Onlarda öfke görüyorum. Bu artık çok yükseliyor. Ben pek çok emekliden; ‘Bugüne kadar MHP’ye, AK Parti’ye oy vermiştim, bundan sonra kesinlikle onlara oy vermeyeceğim’ diyenleri görüyorum. Ama hiç merak etmesinler biz emeklinin yanında olacağız. Sosyal yardım kapsamına emeklileri alıyoruz. Bu da sosyal yardım kartlarımızdan faydalanacak demek. Bunun dışında başka yardımlar da yapıyoruz. Ara ara sağlıkla ilgili problemleri olduğunda yardım yapıyoruz. Yaşlılara ilişkin bakım hizmetlerimiz de var. Bu da çok kıymetli, artırarak devam edeceğiz. Sosyal anlamda da yanlarında olacağız. Her şey ekonomiyle de bitmiyor. Ciddi bir yalnızlık ve pandemiden sonra gelen sıkıntılı bir süreç de var belli bir yaşın üzerindeki kişiler için. Biliyorsunuz 65 yaşın üzerindekiler çok sıkıntı yaşadılar. Hep yanlarında olacağız” dedi.

İMAR SORUNLARINI HEMEN ÇÖZECEĞİZ

İmar sorunlu olan mahallelerde çalışmaları yaza kadar tamamlayacaklarını söyleyen Ünlüce, “Şehirde henüz imar sorunları çözülmemiş problemli mahallelerimiz var. Bugüne kadar çözülebilirdi fakat bazen her şeyi aynı anda yapamıyorsunuz. Pek çok yerin imar problemi çözüldü aslında. 2 sene önce başlamıştık, çok büyük bir revizyon yapıldı. Bütün Odunpazarı ve Tepebaşı’nı kapsayan, 5 binlik planlar içeren bir plan yapıldı. Çok ciddi bir beklenti var. Ekiplerimiz zaten çalışmaya başladı. Büyükşehir, Tepebaşı ve Odunpazarı belediyelerinin imar ekipleri şu anda bu mahalleleri çalışıyorlar. Burada asıl konu kat artırımı değil. O zaten olacak. Kat artırımı yapmadan buraları çözmek zor. Biz burada hem sokakları genişletebilecek, park alanları yaratabilecek ama hiçbir hakkının da kaybolmayacağı şekilde çalışma yapıyoruz. Ne cebinden para çıkacak ne metrekare kaybedecek. Çok kısa sürede buraların imar planlarını çözmüş olacağız. Yeşiltepe’ye 5 yıl önce önerdiğimiz planda 6 veya 8 kat önermiştik. Kat artışı olmasın demiyoruz. Kontrolsüz bir nüfus artışı olmasın arada. Semtlerin, mahallelerin nefes alacağı bir düzenleme yapacağız. Hazırlığımızı yaptıktan sonra o adadaki kişileri çağıracağız. Sizin rızanız varsa yapacağız. Biz bence yaza kadar bu çalışmaları tamamlamış oluruz. Ahmet Başkanla da Kazım Başkanla da çok kararlıyız. İmar sorunu olan mahallelerden belediye başkanları kaçar ama biz özellikle gidiyoruz. Anlatıyoruz, halkımızdan ilgi ve kabul görüyor” açıklamasını yaptı.

HERKESİN OYUNA TALİBİM

Eskişehirli seçmenlere seslenen Ünlüce, “Önümüzdeki 5 yıl için, Eskişehir için, çok istekli ve çok heyecanlıyım. Bu şehrin bütün sorunlarını ve çözümlerini bilen birisi olarak bütün partilerin oylarına talibim. Beni seçin ve Eskişehir’i bütün bileşenleriyle, hep beraber bu şehre hizmet edelim istiyorum. Eskişehir ittifakı bu şekilde kurulsun istiyorum” dedi.

YENİDEN HATIRLAYALIM

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce'nin Tüm Projeleri

Trafik Sorunu:

 • Çevre yolu inşa edilecek.
 • Bisiklet yolları yaygınlaştırılacak.
 • Akıllı kavşaklar kurulacak.
 • "Park et devam et" uygulaması hayata geçirilecek.

Afetlere Karşı Hazırlık:

 • Afet lojistik merkezi kurulacak.
 • Toplanma alanları düzenlenecek.

Mezarlık Sorunu:

 • Yeni mezarlık alanları açılacak.

Sosyal Konut:

 • Emekli ve dar gelirliler için uygun fiyatlı konutlar inşa edilecek.

Kırsal Kalkınma:

 • Tarım ve hayvancılık desteklenecek.
 • Kırsalda istihdam yaratılacak.

Üretici ve Tüketiciyi Destekleme:

 • Sözleşmeli tarım modeli uygulanacak.
 • Ürünlere alım garantisi verilecek.
 • Halk lokantaları açılacak.

Engelli Dostu Şehir:

 • Kapsamlı engelli merkezi kurulacak.
 • Engelli dostu parklar düzenlenecek.

Çevre Koruma:

 • Atıktan enerji üretilecek.
 • Güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılacak.
 • Su arıtma tesisleri modernize edilecek.

Dijital Dönüşüm:

 • Su hizmetlerinde dijitalleşmeye geçilecek.

Spor:

 • Spor kompleksi inşa edilecek.
 • Amatör sporcular için tesisler yapılacak.
 • Motor sporları pisti kurulacak.

Turizm:

 • Frigya Vadisi'nin turizm potansiyeli geliştirilecek.
 • Yunus Emre'nin yaşadığı Mihalıççık beldesi canlandırılacak.
 • Karavan parkları yapılacak.

Gençlik:

 • Gençlik merkezleri açılacak.
 • Gençlere ücretsiz internet hizmeti sunulacak.

Yaşlılara Yönelik Hizmetler:

 • Yaşlılar için sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenecek.
Kaynak : MUHABİR - ZEYNEP ÜNEL
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Vatandaş 23 Mart 2024 03:21

Alüvyon zeminli şehri bitişik nizam yapılaşmayla donatıp ilk depremde yüzlerce yıkıma sebep olacak şekilde planladıktan sonra hangi imar sorunları çözülecek?

0 0 Cevap Yaz
Mehmet Ali Yıldız 22 Mart 2024 12:01

Bugüne kadar çözülebilirdi fakat bazen her şeyi aynı anda yapamıyorsunuz. .... O kadar cümle içinde herşeyin özeti bu kelam .. yani der ki; bu yazdıklarımı dikkate almayın

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi