Eskişehir'e o tarihi eseri getirdi: Herkes vazo sandı ama...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'e o tarihi eseri getirdi: Herkes vazo sandı ama...
A
a

Eskişehir'de uzun yıllardır saatçilik mesleğini icra eden Ayhan Oskaylar, 1980'li yıllardan beri biriktirdiği tarihi eserlerden oluşan bir koleksiyon oluşturmuş. Şehadet Şerbeti Matarası gibi birçok önemli eseri bünyesinde barındıran Oskaylar, koleksiyonuna yeni bir parça daha ekledi. İşte detaylar...

Sütiş Eskişehir
Eskişehir’de yıllardır baba mesleği olan saatçiliği devam ettiren Ayhan Oskaylar, 1980’li yıllardan beri biriktirdiği tarihi eserlerden bir koleksiyon oluşturdu. Şehadet Şerbeti Matarası gibi pek çok önemli eseri toplayan Oskaylar, koleksiyonuna yeni bir eser ekledi.
Çanakkale Savaşı’ndan kalmış tarihi eserlerle kendi koleksiyonunu oluşturan Oskaylar, koleksiyonuna yeni eklediği eseri şöyle anlattı: “Bu eser pirinç vazo olarak müzayedeye çıkmıştı bu nedenle de kimse talep göstermemişti.Ben bu eserin bir kovan olduğunu fark ettim. Eser üzerindeki 1916 yazısı da Çanakkale Savaşı dönemine denk geldiği için hemen koleksiyonuma ekledim. Savaşta kullanılan mermilerin kovanları o dönemin askerleri olan özellikle Anzaklar ve İngilizler bizim Türk ustalarımıza işleterek sevgililerine veya ailelerine şükran armağanı olarak götürdükleri bir vazodur. Tabii bu kovanların hepsinin deseni farklıdır. Bizim Türk askerlerimizin yaptığı kovanlarda vardır. Bu kovanlar içine malzeme koyarak dövme usulü kabartma işlemi yapılırdı. Zor bir işçiliktir, sanat işçiliğidir. Çok değerli bir parçadır.”

Çanakkale ruhunu aşılamak istediğini dile getiren Oskaylar, “Daha önce Arkeoloji Müzesi’nde sergi açmıştık. Sergi yapmak hem zor hem de biraz meşakkatli. Salon bulmak zor oluyor. Bir hazırlık yapıp tekrar sergi açmayı düşünüyorum” dedi.
 
Kaynak : MUHABİR - SÜMEYRA BALCI
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi