Eskişehir'deki skandal karara protesto!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'deki skandal karara protesto!
A
a

9 yıldır hizmete açılmayan ETİ Şehir ve Göç Müzesi’nin TÜGVA Kıraathanesi olmasına tepki gösteren Eskişehir'de Odunpazarı Kent Konseyi ve Odunpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Kumru, “Seçimlerin hemen arkasından yapılan bu işlem AK Parti adaylarının kendilerine yakın vakıflara seçim döneminde verdiği vaatlerin bir parçası mıdır diye soruyoruz” dedi.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir'de Odunpazarı Kent Konseyi ve Odunpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Kumru, Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde 9 yıldır açılamayan ve geçtiğimiz günlerde TÜGVA Kıraathanesi tabelası asılan ‘Eti Göç Müzesi’ binasıyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. TÜGVA önünde açıklama yapan Kumru, verilen kararı protesto ettiğini belirterek yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kumru, “Karşımda duran Odunpazarı Ahşap Müzesi’ni ve dokuyu görüyorsunuz. Sonra arkasındaki 2 gün önce bir gece operasyonuyla TÜGVA yapılan yeri görüyorsunuz. En başta aslında ETİ sponsorluğunda yapılan buranın bu dokuya uygun olmadığını da çok belirtmiştik. Ve görüyorsunuz tarihi Odunpazarı Evleri ve bir betonarme doku Odunpazarı'na hiç yakışan bir eser değildi. Atıl bir şekilde duruyordu. Ama bir akşam operasyonunda TÜGVA yapıldı. Halkın faydalanabileceği bir yer olmasını istiyorduk buranın. Yılan hikayesine dönen atıl durumda kalan binaya geçtiğimiz günlerde TÜGVA Kıraathanesi tabelası asılmıştır. Seçimlerin hemen arkasından yapılan bu işlem AK Parti adaylarının kendilerine yakın vakıflar, seçim döneminde verdiği vaatlerin bir parçası mıdır diye soruyoruz. Tam karşımızda da Birlik Vakfı var. Bu bize şunu hatırlatıyor. AK Parti Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu burada bir konuşmasında Birlik Vakfı'na belediyenin kapısını sonuna kadar açacağını ve farklı vakıflara da açacağını söylemişti. Ve bu buradaki bir gece operasyonu TÜGVA yapılan yer de bunun bir uzantısı mıydı, bu sözlerin uzantısı mıydı diye düşündürmekte” ifadelerini kullandı.

ALINAN KARAR DÜZELTİLMELİ

Bölgenin bir vakfa değil de kamu kurumlarına verilmesi gerektiğinin altını çizen Kumru, “Odunpazarı Belediyesi'nin Ahşap Sanatlar Müzesi var. Balmumu Heykel Müzesi'nden tutun Hamam Müzesi’ne kadar bir sürü eser halka açılmış durumda. Çok cüzi rakamlara insanlar burada dolaşmakta. Ama burası ne amaçla kullanılacak hala şu anda soru işareti. Bu bina söz konusu vakıf tarafından halkın yararına ve amacına uygun olarak menfi şekilde kullanacağını düşünüyoruz. Yetkililerin ivedilikle bu kararın gözden geçirerek binanın amacına uygun bir şekilde faaliyetlerinin devam etmesini istiyoruz. Birincisi bu binanın dokuya uygun yapılması. İkincisi bir vakfa değil, yerel yönetimlere, valiliğe, kaymakamlığa gibi kamusal iş yapan bir kuruluşa verilmesini istiyoruz. Burayı protesto etmek istiyoruz. Eskişehir'de yapılan birçok şey bir gece operasyonuyla tek bir kişinin ağzından çıkan bir operasyonla yapılıyor. Eskişehir'de birçok sorunun çözülmesi beklenirken maalesef böyle şeylerle karşılaşıyoruz. Bu işi düzeltilmesi gerekiyor. Eminim ki ETİ ailesi de buranın böyle olmasından memnun değildir” dedi.
 
Kaynak : MUHABİR - BERİVAN HALİS
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi