Eskişehir'deki devlet hastanesinden bir güzel haber daha

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'deki devlet hastanesinden bir güzel haber daha
A
a

Eskişehir'de iki devlet hastanesi daha "Anne Dostu Hastane" unvanı almaya hak kazandı. Bu sayede Eskişehir'de anne dostu hizmet sunan hastane sayısı ikiye çıktı. Peki "anne dostu hizmet" ne anlama geliyor? Eskişehir'deki hastaneler için neden önemli? İşte ayrıntılar...

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'nin "Anne Dostu" hastane unvanı almaya hak kazandığı, Eskişehir Şehir Hastanesi'nin ise daha önce elde ettiği bu unvanı devam ettirdiği bildirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Ulusal Anne Dostu Hastane Programı" kapsamında Eskişehir Şehir Hastanesi ve Yunus Emre Devlet Hastanesi'nin gebelik öncesi, gebelik dönemi, doğum süreci ve lohusalık döneminde annelere yönelik geniş kapsamlı bir sağlık hizmeti sunmayı amaçladığı belirtildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen Ulusal Anne Dostu Hastane Değerlendirme ekibi tarafından yapılan yerinde değerlendirmede, her iki hastanenin de standart ve zorunlu kriterleri başarıyla karşıladığı kaydedildi.

Değerlendirmede, Eskişehir Şehir Hastanesi'nin 98,5 puan, Yunus Emre Devlet Hastanesi'nin ise 91,3 puana layık görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici, iki hastanede de kadın doğum ve çocuk sağlığı hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürüldüğünü belirtti.

Kadın doğum ve çocuk sağlığı hizmeti açısından bu hizmetleri kompakt olarak kesintisiz verebilme potansiyeline sahip olduklarını vurgulayan Bildirici, "Mesela eşiniz gebe ise hastanenin kadın doğum polikliniğinden başlayıp, gebe okulunda eğitimi tamamlayıp, Tek Kişilik Doğum Odaları (TDL) biriminde doğumu yapıyor. Daha sonra bebek veya anne ile ilgili sorun yoksa taburcu oluyor." dedi.

Eskişehir'deki Hizmetler:

Her iki hastanede de kadın doğum ve çocuk sağlığı hizmetleri kesintisiz olarak sunulmaktadır. Hizmetler şunları kapsamaktadır:

  • Gebelik öncesi danışmanlık
  • Gebelik takibi
  • Doğum
  • Lohusalık bakımı
  • Bebek bakımı

Tek Kişilik Doğum Odaları:

Eskişehir Şehir Hastanesi'nde bulunan Tek Kişilik Doğum Odaları (TDL), annelerin daha rahat ve konforlu bir doğum deneyimi yaşamalarını sağlamaktadır.

Anne Dostu Hastane unvanı, anne ve bebek dostu bir sağlık hizmeti sunan hastanelere verilen bir unvandır. Bu unvanı alan hastaneler, anne ve bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiş bir ortam sunmaktadır.

Eskişehir'de Anne Dostu Hastane unvanı alan hastanelerin sayısının artması, anne ve bebek sağlığı açısından önemli bir gelişmedir. 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi