Eskişehir'deki billboardlarla dikkat çeken çağrı: Ücretsiz olsun!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'deki billboardlarla dikkat çeken çağrı: Ücretsiz olsun!
A
a

Eskişehir'de Özgür Genç Kadın (ÖGK) hareketi, billboardlara astıkları afişlerle ücretsiz HPV aşısı talebini dile getirdi.

Sütiş Eskişehir
Yılda yaklaşık 2 bin kadının ölümüne neden olan HPV virüsüne karşı birçok ülkede ücretsiz olarak uygulanan HPV aşısı İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri tarafından ücretsiz yapılırken Eskişehir’de de kadınlar ücretsiz HPV aşısı taleplerini billboardlara astı.

Birden fazla türü olan ve bazı türleri kadınlarda rahim ağzı kanseri de dahil olmak üzere birçok hastalığa yol açan HPV virüsünün neden olduğu hastalıklar aşı ile önlenebiliyor. Birçok ülkede ulusal aşı statüsünde yer alan ve ücretsiz olarak uygulanan HPV aşısında Türkiye’de ise çok yüksek fiyatlarla erişilebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ü cretsiz HPV aşısı uygulaması için Özgür Genç Kadın (ÖGK), Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Eskişehir’de de harekete geçti. Kentteki billboardlara “Ücretsiz HPV aşısı haktır, hakkımız için harekete geçiyoruz” yazıları asıldı. Özgür Genç Kadın hareketi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise “Fahrettin Koca, HPV aşısının ücretsiz olacağı sözünü vereli 2 yıl oldu ve bu 2 yıl içerisinde ortalama 4 bin kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı. Öte yandan ÖGK’nin konu ile ilgili atölye ve buluşmalar düzenlemeyi planladığı da öğrenildi.
 
Kaynak : HABER MERKEZİ - M. ANIL AKSOY
Şahin Erden Kuyumculuk
15 Temmuz 2024
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi