Eskişehir'de yenidoğan canlandırma programı eğitimi başladı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de yenidoğan canlandırma programı eğitimi başladı
A
a

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 5-7 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi başladı.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir'de eğitime, hekimler ile hekim dışı sağlık personeli katıldığı belirtildi. Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlere ise sertifika verileceği bilgisi paylaşıldı. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici, NRP Eğitimi’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Bildirici, NRP’nin, doğum odasında asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi maksadıyla 1998 yılından bu yana yürütülen bir program olduğunu belirtti. Ayrıca, doğumhanelerde çalışan tüm sağlık çalışanlarının gerekli bilgi ve becerilerle donatılması ve standart bir canlandırma girişimi uygulayabilmesi amacıyla Yenidoğan Canlandırma (NRP) Uygulayıcı Eğitimleri’nin gerçekleştirildiğini ifade etti. Bildirici, “Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ve sağlık programlarının verimlilik göstergelerinin başında anne ve bebek ölümleri gelmektedir. Ülkemizde bebek ölümlerinin büyük çoğunluğu doğumdan sonraki ilk 24 saatte gerçekleşmektedir. Bu nedenle bakanlığımızın sağlık politikaları içinde yenidoğan canlandırma programının çok önemli bir yeri vardır” dedi.
Açılış konuşmasının ardından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuşkun’un detaylı sunumuyla Yenidoğan Canlandırma (NRP) Uygulayıcı Eğitimi başladı.
Kaynak : İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi