Eskişehir'de sağlık emekçileri haklarını savunmaya devam ediyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de sağlık emekçileri haklarını savunmaya devam ediyor
A
a

Eskişehir Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) şubesi, sağlık çalışanlarının haklarını koruyarak, mücadelerinin kararlılıkla süreceğini vurgudı.

Sütiş Eskişehir
“TASARRUF PAKETİ DEĞİL, SALDIRI PAKETİ”

Eskişehir Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) şubesi, iktidarın açıklamış olduğu ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik” paketine tepki gösteren bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan SES Eskişehir Şubesi Yönetimi Eş Başkanı Bülent Yıldırım, “Tasarrufa her zaman olduğu gibi sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinden başlanması manidardır. Çalışanların hakkının gasp edilmesine göz yuman her uygulamaya karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

“TASARRUFA SAĞLIK EMEKÇİLERİNDEN BAŞLANMASI MANİDARDIR”

Sağlık emekçilerinin zaten emeklerinin karşılığını alamadığını ve  bu tablonun daha da kötüleşeceğini belirten Yıldırım, “Kamuda Tasarruf adı altında açıklanan paketten emekçilere, halka yönelik, hak gasplarına neden olacak, gerçeklikten ve gerekçeden uzak saldırılar çıktı! Konuya ilişkin olarak 17 Mayıs 2024 tarihli Resmî Gazetede 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlanmıştır. Kamuda güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmaya dönük, “Devlet Memurlarının Esnek Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik Taslağı” çalışmalarına da bahane olmuş, aslında göz boyama çıkmıştır. Hastanelerden randevu alamayan, yılarca prim ödediği halde sosyal güvenlik sistemini finanse etmeye mahkum edilen, vergisini peşin ödeyen ve her koşulda fedakarlık yapan ancak vergilerinin karşılığını hiçbir şekilde alamayan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine yine angarya, dayatma, özlük haklarını tırpanlama,  tuttuğu nöbetin parasının ödenmemesi, yüz binlerce eksik personelle çalışmalarına rağmen sadece emekli olan sayısıyla istihdam kararı ile giderek iş doyumu ve tükenmişliği daha da  kötüleşecek bir tablo çıkmıştır. Halkımızın ücretsiz sağlık ve sosyal hizmet hakkı gasp edilmişti ki finanse ettiği sağlık ve sosyal hizmete erişmesi de artık imkansız hale gelmiştir. Geçim derdine düşmüş, emekli olması hayal olmuş çalışanlar  düşük ücrete ve ek ödeme ve fazla mesai hakkı da elinden alınmış bir sistemde tasarrufa her zaman olduğu gibi sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinden başlanması manidardır” dedi. 

“BU ZİHNİYETE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yaşadığı sorunları dile getiren Yıldırım, “112 çalışanları, hastane çalışanları, yatılı sosyal hizmet  kurumları çalışanları  tuttuğu nöbetlerin  ücretine muhtaç hale getirildiği içindir ki nöbet izinlerini  kullanmamıştır bugüne kadar, ailesinden  ve kendinden fedakarlık ederek hizmet verilenlere kıt kaynaklarla karşılık vermişlerdir. Sağlık alanında kapatılacak merkezler, istasyonlardan söz edilmektedir.  Ek mesailerin  kaldırılacağı tebliği edilmektedir.  Bu halka  hizmet götürecek, hizmet kalitesini  yükseltecek Sayın Maliye Bakanı aslında, ‘Her şey daha adaletsiz olacak, hizmet almanız kötüleşecek, sizden vergi almaya devam edeceğim ama  size de vermeyeceğim’ demek istiyor. Aynı zihniyet; çalışanların SGK, Emekli Sandığı, Bağ Kur primlerini ve emekçilerin işsizlik primlerini  sermayeye teşvik adı altında, vergi affı adı altında daha çok vermeye devam edeceğim demek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu. 

“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMAMIŞTIR”

İktidara çağrıda bulunan Yıldırım, ‘Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz’ dedi. Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Bu zihniyeti; döviz bazlı ve ödeme garantili projeleri iptal etmeye,  şatafatlı  gezileri sadeleştirmeye, halkın ortak mallarını peşkeş çekmemeye, ballı kaymaklı maaş alan yandaşlığı bitirmeye, gereksiz yatırımları durdurmaya, çalışanların cebinden ellerini çekmeye  davet ediyoruz. Çünkü artık dayanacak  gücümüz kalmamıştır. Konfederasyonumuz KESK’in çağrısıyla; zaten yetersiz olan kamu yatırımlarının ve kamu personeli istihdamının kısılmasından esnek ve uzaktan çalışma ile güvencesiz istihdamın arttırılmasına,  angarya çalışmanın arttırılmasından ücretlerin düşürülmesine, lojmanların ve sosyal tesislerin satılmasından servis hizmetlerinin kaldırılmasına kadar uzanan “Saldırı Paketine” karşı bir mücadele programı oluşturmaya, tüm emek ve meslek örgütleri ile ortak bir program ve mücadele hattında buluşmaya dönük çabaları sürmektedir. SES olarak mücadelemizi her zaman olduğu gibi kararlılıkla sürdüreceğiz,  çalışanların hakkını gasp edilmesine göz yuman her uygulamanın karşısında fili meşru mücadelemizle, hukuki girişimlerimizle duracağız. Emekçilerin doğru yerde durarak emeklerinin hakkını alması için sendikamıza ve mücadelemize  davet etmekten de yılmayacağız.”
 
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi