Eskişehir'de o dükkanların sonu kötüye gidiyor: Müşteri gelmiyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de o dükkanların sonu kötüye gidiyor: Müşteri gelmiyor!
A
a

Eskişehir'de kahveciler, artan girdi maliyetleri, kira fiyatları ve müşteri kaybı nedeniyle zor durumda. Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, "Kahveci esnafı dökülmeye başladı. Dayanma gücü kalmadı. Kapanan dükkanlar var. Devredenler var" diyerek hükümetten destek bekliyor.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, girdi maliyetlerindeki ve kira fiyatlarındaki artışların esnafı çıkmaza soktuğunu belirterek, “Kahveci esnafı dökülmeye başladı. Dayanma gücü kalmadı. Kapanan dükkanlar var. Devredenler var” diyerek hükümetin destek vermesi gerektiğini söyledi.

Hayat pahalılığı ve enflasyon vatandaşı olduğu kadar esnafı da etkiliyor. Çaya, şekere, suya, elektriğe ve dükkan kiralarına gelen zamlardan dolayı esnafın zor durumda olduğunu belirten Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, “Zamlar durmuyor. Hepimizin kullandığı mamullerde gizli zamlar da var. Özel şirketlerimizi suya, sodaya, ayrana, meşrubatlara, temizlik malzemelerine hepsine zam geldi. Dükkan kiraları uçtu. O uçuş hâlâ durdurulamadı. 2 bin liralık yere 10 bin lira istiyorlar. Bunun içinde mücadele etmeye çalışıyoruz. Birkaç ay içinde zam aldık ama 10 lira yaptık çayı. Kırsal kesimlerde uygulayamıyoruz tarifemizi” dedi.

KOOPERATİF BANKAYA DÖNDÜ

Kahvehanelerin potansiyel müşterisi konumunda olan emeklilerin de artık zor durumda olduğunun altını çizen çoban, “Zaten emeklilerde bir sıkıntı yaşanıyor. Emekliler maaşları düşük olduğu için kahvelerimize gelemiyor. Emekli potansiyelimizi kaybettik. Oyun oynayamıyor, vakit geçiremiyor, arkadaşlarına bir şey ikram edemiyor, kendi de içemiyor” ifadelerini kullandı. Yaz sezonunda açık alanda oturma yeri olmayanlar için şartların iyice zorlaşacağını kaydeden Çoban,”Kahveci esnafı dökülmeye başladı. Dayanma gücü kalmadı. Kapanan dükkanlar var. Devredenler var. Esnaf Kefalet Kooperatifi’nden aldığımı kredilerin de faizleri uçtu. Desteklemeden öte banka gibi oldu. Hükümetimiz bize, bu hizmet grubuna el atmasını ve destek vermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi